Złoto – dobra inwestycja na trudne czasy

Złoto jako inwestycja

Złoto jako inwestycja

Od niepamiętnych czasów złoto jest symbolem bogactwa i władzy. Tak było w starożytności, średniowieczu, w czasach „gorączki złota” i tak jest teraz. Tyle tylko, że o ile kiedyś złoto było zarezerwowane dla władców i magnatów, o tyle teraz kupić może je w zasadzie każdy. I być może warto to zrobić, bo złoto to najlepsza inwestycja na trudne czasy, w których niewątpliwie żyjemy.

Dlaczego akurat złoto?

Na Ziemi występuje całe mnóstwo metali, minerałów i surowców. To jednak złoto, a nie miedź, cynk czy pallad, zafascynowało człowieka na tyle, że królowie nosili je na sobie i bili z niego monety. Powstaje pytanie, dlaczego wybrali akurat złoto?

Oprócz tego, że złoto po prostu ładnie wygląda, na uwagę zasługują jego właściwości chemiczne. Złoto nie podlega korozji ani utlenianiu, jest odporne na wszystkie kwasy i wyjątkowo gęste. To wszystko sprawia, że jest praktycznie niezniszczalne. Ale nie to jest najważniejsze. Fenomen złota wziął się stąd, że jest go zwyczajnie mało. Roczne wydobycie złota wynosi zaledwie 2500 ton, zaś według szacunków w całej historii wydobyto go „tylko” 165 000 ton.

Złoto – inwestycja doskonała

To właśnie rzadkość sprawia, że złoto od zawsze było w cenie. Nie inaczej jest dzisiaj. W przeciwieństwie do papierowego, „pustego” pieniądza, złota nie da się dodrukować. Z tego powodu siła nabywcza złota nie spada, a nawet rośnie – dzisiaj za uncję złota możemy kupić więcej niż sto lat temu. Tego samego nie można powiedzieć o żadnej innej walucie świata.

Wiemy już zatem, że złoto jest odporne na inflację. Nie oznacza to jednak, że inwestycję w złoto należy porównywać z lokatami bankowymi czy obligacjami (które także mają charakter antyinflacyjny). Wręcz przeciwnie – złoto to inwestycja pozwalająca zarobić równie dużo co akcje, zyskująca zawsze wtedy, gdy na świecie dzieje się coś złego (wojna, kryzys gospodarczy).

Złoto

Źródło: Bankier.pl

Najlepszym dowodem na potwierdzenie tych słów jest powyższy wykres, na którym widać, że w ciągu ostatnich pięciu lat, złoto podrożało przeszło dwukrotnie. I cały czas znajduje się w trendzie wzrostowym, zmierzającym do bariery 2000$ za uncję.

Inwestowanie w złoto – podstawy

Co powinny wiedzieć osoby, które mają zamiar zainwestować w złoto? Na pewno to, że złoto jest notowane w uncjach. Wykres widoczny powyżej przedstawia cenę jednej uncji kruszcu, czyli 31,1 gram złota.

Drugim ważnym pojęciem jest też termin „próby złota”, czyli zawartości złota w monecie, sztabce czy złotej biżuterii. Próba jest wyrażana w promilach. I tak na przykład, złota moneta próby 900 będzie zawierać 90% czystego złota. Jeśli moneta taka waży 8 gram (tyle ważą współczesne złote monety stuzłotowe), to będzie w niej dokładnie 7,2 grama złota. Najwyższą próbą złota jest próba 999 – przedmioty wykonane z tej próby, są zrobione z czystego złota. Wiele złotych wyrobów posiada certyfikat, mówiący o tym, że dana rzecz jest wykonana ze złota danej próby.

Inwestowanie w złoto wiąże się także ze śledzeniem kursu… dolara (złoto jest notowane w dolarach). Inwestor z Polski powinien więc kupować złoto w momencie, kiedy dolar jest słaby (kurs dolara do złotówki jest niski). Wówczas zysk może być podwójny i wynikać zarówno z wyższej ceny uncji złota jak i droższego dolara.

Jak inwestować w złoto?

Na koniec zostawiłem odpowiedź na pytanie, jak może zainwestować w złoto przeciętny Kowalski? Możliwości są zasadniczo cztery. Możemy kupić:

  1. Sztabkę złota – złoto próby 999, w czystej postaci. Sztabki są dostępne w różnej gramaturze (m.in. 1g, 5g, 10g, 1 uncja, 100g, 1kg), dzięki czemu każdy może wybrać sztabkę pod kątem swoich możliwości finansowych (1 gram złota kosztuje dzisiaj ok. 170 złotych). Warto jedynie zwrócić uwagę, że cena sztabki jest wyższa niż wartość zawartego w niej złota – wynika to z kosztów produkcji sztabki złota, transportu, itd.
  2. Złote monety kolekcjonerskie – przedmiot kolekcjonerski, wykonany ze złota wysokiej próby (ale nie z czystego złota). Ze względu na swój charakter, wartość złotych monet kolekcjonerskich może zmieniać się różnie od zmian cen złota, ponieważ zależy ona także m.in. od nakładu monety, wieku, stanu zachowania, itd.
  3. Monety bulionowe – coś pośredniego pomiędzy sztabką a złotą monetą. Monety bulionowe są wykonane z czystego złota (próba 999), ale podlegają trendom na rynku monet kolekcjonerskich.
  4. Fundusze inwestycyjne – na rynku istnieją także fundusze inwestycyjne, które inwestują w złoto – czy to w czystej postaci czy też w postaci akcji spółek wydobywających złoto. W Polsce najpopularniejszym i najlepszym tego typu funduszem jest Investor Gold FIZ.

2 komentarze

  1. Maciej

Reply