Ryzyko inwestycyjne – bezpieczne i ryzykowne inwestycje
Inwestowanie pieniędzy w celu ich pomnożenia nierozerwalnie wiąże się z ryzykiem. Każda forma inwestycji jest w jakimś sensie ryzykowna, choć oczywiście niektóre inwestycje są bezpieczniejsze, a inne wręcz przeciwnie. Co ważne, ryzyko inwestycyjne w dużym stopniu określa zysk, jaki może przynieść ulokowanie pieniędzy w danym instrumencie finansowym.
Większe ryzyko = większe zyski
Zacznijmy od podania „złotej zasady”, która bezwzględnie obowiązuje w świecie inwestycji i którą powinien zapamiętać każdy, kto zamierza zainwestować swoje pieniądze. Zasada ta jest bardzo prosta: im większe ryzyko inwestycyjne, tym większych zysków możemy się spodziewać. Reguła ta dotyczy wszystkich inwestycji i nie ma od niej żadnego wyjątku. Bardzo dochodowych inwestycji, które są jednocześnie całkowicie bezpieczne nie ma i nigdy ich nie było.
Obecnie nawet przeciętny człowiek ma dostęp do wielu różnych form inwestowania. Generalnie można podzielić je na dwie grupy. Pierwszą stanowią inwestycje bezpieczne, które chronią przed inflacją i wiążą się z niewielkim ryzykiem, druga zaś grupa to te inwestycje na których można dużo zarobić, ale także sporo stracić. Powiązanie pomiędzy zyskiem a ryzykiem inwestycyjnym świetnie pokazuje wykres, pochodzący z witryny mBanku.
Inwestycje bezpieczne
Przeciętny Kowalski, chcąc zainwestować swoje ciężko zaoszczędzone pieniądze, myśli zazwyczaj o tym, by przede wszystkim ich nie stracić i… wpłaca je na lokatę. I ma rację – lokata bankowa należy do najbezpieczniejszych form inwestycji, podobnie jak konta oszczędnościowe czy obligacje skarbowe, które również są dostępne dla każego, zwykłego zjadacza chleba. Produkty te są bezpieczne, gdyż pieniądze gwarantują nam banki lub całe państwa. Nie oznacza to jednak, że jedne lub drugie nie mogą upaść, co pokazuje chociażby przykład Grecji – warto o tym pamiętać.
Zarówno obligacje jak i produkty bankowe gwarantują niewielki zysk na poziomie 5-6% w skali roku, przez co inwestowanie w nie przypomina raczej oszczędzanie. Choć i tak jest lepsze niż trzymanie pieniędzy w skarpecie.
Inwestycje dochodowe
Ci, którzy chcą zarobić więcej, muszą bardziej zaryzykować, chociażby decydując się na „grę” na Giełdzie Papierów Wartościowych – osobiście lub za pośrednictwem funduszu akcji. Obie formy inwestowania wiążą się z wysokim ryzykiem, ale mogą też przynieść ogromne zyski rzędu 20, 30 czy nawet 50 procent w skali roku. Mówiąc o akcjach, warto rozróżnić akcje dużych spółek (tzw. blue chip’y do których należy np. KGHM) oraz akcje małych i średnich spółek. Te ostatnie są znacznie bardziej ryzykowne i mniej płynne, ale mogą dać zarobić nawet kilkaset procent w krótkim czasie.
Duży zysk z inwestycji mogą przynieść nie tylko akcje. Równie dochodowa mogą okazać się inwestycje na rynku walutowym, zakup złota, srebra czy monet kolekcjonerskich. Także te inwestycje wiążą się jednak ze sporym ryzykiem.