Lokata bankowa – bezpieczna inwestycja
W trudnych czasach (w których niewątpliwie żyjemy) inwestowanie pieniędzy z zyskiem stanowi niemałe wyzwanie. Nic więc dziwnego, że wiele osób chce ten „zły okres” po prostu przeczekać. Bardzo często na starej, poczciwej lokacie.
Lokata bankowa to prawdopodobnie ulubiona forma inwestycji Polaków -jak podaje Bankier.pl na lokatach trzymamy w sumie aż 500 miliardów złotych! Niewątpliwym atutem tego sposobu oszczędzania jest bezpieczeństwo oraz proste zasady „inwestowania”. Skąd ten cudzysłów? Ano stąd, że ideą lokat jest nie tyle pomnażanie pieniędzy, co ich ochrona przed inflację. I w tej roli spisują się one wyśmienicie.
W czasach recesji lub stagnacji, lokaty bankowe są ciekawym miejscem na przechowanie pieniędzy. Przede wszystkim są bezpieczne – w przeciwieństwie do akcji, walut, kruszców czy funduszy, depozyt bankowy daje pewny zysk, gwarantowany przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (do kwoty 100 000 euro). W dzisiejszych czasach ma to olbrzymie znaczenie.
Ile można zarobić na lokacie?
Złota zasada ekonomii mówi, że jeśli ryzyko jest niewielkie, to zysk także będzie mały. Ponieważ depozyt w banku jest praktycznie pozbawiony ryzyka, stopa zwrotu z lokaty jest niezbyt wysoka. Na chwilę obecną najlepsze lokaty są oprocentowane na poziomie około 6,5% rocznie.
Jest to jednak oprocentowanie brutto. Co to oznacza? To, że wpłacając na lokatę 10 000 złotych, po roku wcale nie otrzymamy 650 złotych odsetek. Nasz zysk będzie trzeba pomniejszyć o podatek od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki), który wynosi 19%. Zamiast 650zł, „do ręki” dostaniemy więc tylko 526,50zł. Ponadto, przez ten rok siła nabywcza naszych pieniędzy spadnie o jakieś 4% (tyle mniej więcej wynosi stopa inflacji). Faktycznie na lokacie zarobimy więc 1 – 1,5%.
To mało, ale nasze pieniądze zostaną ochronione przed wzrostem cen. A właśnie o to głównie chodzi na lokatach.
Na co zwracać uwagę zakładając lokatę?
Generalnie lokatę najlepiej założyć w tym banku, który oferuje najwyższe oprocentowanie depozytów. Oprócz wysokości odsetek, uwagę warto też zwrócić na następujące rzeczy:
- Ile wynosi minimalna kwota, od jakiej można założyć lokatę?
- Jak często są kapitalizowane odsetki (im częściej tym lepiej – najlepsze są tzw. lokaty jednodniowe, na których odsetki są dopisywane codziennie)?
- Czy pieniądze z lokaty można wycofać w każdej chwili, bez utraty odsetek?
Jeśli odpowiedź na ostatnie pytanie brzmi „TAK”, odsetki są kapitalizowane codziennie (albo chociaż co miesiąc), zaś oprocentowanie lokaty jest wyższe niż 6% – prawdopodobnie trafiłeś na całkiem niezłą okazję.