Rasy psów: rottweiler
Początkowo rottweiler był wykorzystywany przez pasterzy, był więc psem pasterskim. Pomagał głównie handlarzom bydła i rzeźnikom przy transporcie stad i pilnował ich nocami.
Był bardzo popularny szczególnie w południowych Niemczech (jako pies rzeźnicki). Dzisiaj kilka słów na temat tej właśnie rasy.
Rottweiler – co warto wiedzieć o tej rasie?
Nazwa rottweiler pochodzi od miasta o nazwie Rottweil leżącego nad rzeką Neckar, będącego centrum handlu bydłem w ówczesnych czasach.
Rasa ta nie była mieszana z innymi, dlatego też obserwujemy w niej wyrównanie typu i małą różnorodność. Rottweiler jest bardzo podobny do psa z hal Appenzell w Szwajcarii, z którym jest więc z pewnością spokrewniony.
Wbrew ogólnemu przekonaniu dobrze wychowany rottweiler jest psem zrównoważonym, spokojnym i nieagresywnym. Z pewnością nie można odmówić mu czujności, niezależności i wytrwałości. Rasa ta jest również cięta i łatwa w tresowaniu. Jednakże przy szkoleniu potrzebne jest odpowiednie traktowanie zwierzęcia, gdyż łatwo można zepsuć jego charakter. Jeśli wychowamy rottweilera odpowiednio, jest on znakomitym stróżem obejścia oraz psem służbowym.
Rasa rottweiler jest idealnym psem obrończym, przyjacielem i wspomnianym już psem służbowym. Osoby hodujące tę rasę zawsze chcą uzyskać psa silnego, dobrze zbudowanego, o rdzawym lub jasnobrązowym umaszczeniu, o krępej budowie. Tak właśnie powinien wyglądać typowy rottweiler.
Rottweiler jest psem o średniej wielkości, zawsze powinien być krępy, o krótkich nogach i pośrednim ciężarze. Jego sylwetka ma być krótka, zwięzła i silna, dzięki czemu nie brak mu siły i wytrwałości. Jeśli wychowamy takiego psa, odpowiednio jest on bardzo dobroduszny i przywiązany.
Sierść rottweilera powinna być krótka, twarda, gruba, gładka i prosta, a na łapach nieco dłuższa. Po urodzeniu rasa ta posiada krótki ogon, jeśli jest długi, należy go podciąć.
W kłębie pies ten ma od 60 do 68 cm, suka natomiast od 55 do 65 cm.