Rasy psów: maltańczyk

maltanczyk

Rasy psów: maltańczyk

Maltańczyki są jednymi z najmniejszych psów świata. Dorosłe psy tej rasy mają w kłębie od 21 do 25 centymetrów, suki natomiast od 20 do 23 centymetrów. Ważą przy tym od 3 do 4 kilogramów.

Pieski te zawsze są koloru białego, dopuszcza się jednak odcień kości słoniowej.

Maltańczyk – ciekawostki na temat rasy

Maltańczyki pochodzą z krajów śródziemnomorskich, a ich przodkowie hodowani byli w czasach imperium rzymskiego. Pierwotna ich nazwa brzmi canis melitensis, co znaczy pies z wyspy Meleda (dzisiejsza Mijet – wyspa dalmatyńska). Doszło jednak do nieporozumienia i wzięto ją za wyspę Maltę… i stąd mamy maltańczyka.

Początki hodowli czystej wersji tej rasy w Europie miały miejsce w Anglii, skąd rozpowszechniła się ona na cały świat. Według klasyfikacji Megrine zaliczany jest do krótkogłowych karłów.

Charakter maltańczyka

Maltańczyki są to psy bardzo luksusowe. Jednak wbrew pozorom nie są to psy – zabawki. Maltańczyk jest psem jakich wiele, bardzo wiernym swojemu panu i nieufnym wobec obcych, jednak toleruje ich. Bardzo lubi zabawę i jest aktywny oraz towarzyski. Jest to także rasa bardzo inteligentna, szybko się uczy. Maltańczyki zazwyczaj dożywają 16 lat.

Sierść

Ich szata jest bardzo gęsta, lśniąca oraz obfita. Włos jest długości około 22 centymetrów. Powinien on być błyszczący, lejący, olśniewająco biały oraz spadający w dół i mocno przylegający. Maltańczyki rzadko gubią sierść i wymaga ona pielęgnacji.

Cena maltańczyków waha się od 1000 do nawet 3 tysięcy złotych.

One Response

  1. Natalia

Reply