Rasy psów: komondor
Ten trochę zadziwiający swoim wyglądem pies należy do bardzo starej rasy, która hodowana była na Węgrzech. Jego praprzodkowie dotarli tam aż a Azji.
Komondory wykorzystywane są przez człowieka do pilnowania i obrony stada, do stróżowania obejścia i domu. Warunki hodowli, czyli mroźne noce i zimy, w dużym stopniu wpłynęły na wygląd i charakter komondorów. Psy te są bardzo cięte, silne i odporne na chłód. Najbardziej charakterystyczną ich cechą jest sfilcowana sierść, która stanowi idealną ochronę przed wilgocią, chłodem, ale także przed pogryzieniem przez inne zwierzęta. Ciało tych psów ma nieco prostokątny kształt, a na ich głowie występuje bardzo duża czupryna.
Komondor – co warto wiedzieć o tej rasie?
Psy te nie nadają się dla każdego. Są bardzo cięte, odważne, ale też bezgranicznie wierne. Komondor jest niezwykle oddany swojemu właścicielowi – atakuje każdego obcego człowieka, a opór wzmaga jego agresję. Psa tej rasy nie można uspokoić krzykiem, ale tylko i wyłącznie łagodnością. Komondory bardzo agresywnie reagują na inne zwierzęta i niemal natychmiast je atakują z niezwykłą zaciętością.
Futro komondora
Jeżeli pies nie jest czesany, jego futro ulega sfilcowieniu i powstają postronki. Włos ma długi, układający się zależnie od partii ciała, na której występuje. Najdłuższą sierść posiada on na ogonie, najkrótszą na głowie. Futro lejące i faliste nie jest u tej rasy pożądane.
Wzrost i waga komondora
Komondor ma w kłębie od 63 cm do 80. W przypadku suki wzrost jest mniejszy niż u psa – od 55 cm do 60. W tej rasie pożądane przez hodowców są psy duże. Powinien ważyć około 50 do 60 kilogramów (pies) lub 40 do 50 kg (suka).
Pielęgnacja komondora
Komondorów nie zaleca się czesać ani zbyt często kąpać. Poszczególne postronki trzeba jedynie oddzielać od siebie i pomagać psu w formowaniu „dredów’ w pierwszym roku życia.
Koszt zakupu psa tej rasy to od 2500 zł do 3000 złotych.
jak mop wygląda ten pies