Kiedy Twoje dziecko marzy o psie…

wybór psa

Kiedy Twoje dziecko marzy o psie

„Mój dziadek dał mi psa, pies 4 łapy ma”- tak przed laty śpiewała Natalia Kukulska o swoim Puszku Okruszku. Większość małych dzieci marzy, aby mieć takiego swojego Okruszka.

Jakie więc cechy powinien mieć piesek, którego rodzicie będą mogli z czystym sumieniem podarować swojemu dziecku?

Jak wybrać psa dla dziecka? – wskazówki

Wszystko  zależy od wieku pociechy. Małe dzieci, które jeszcze nie rozumieją, że piesek to nie zabawka, powinny być odpowiednio przygotowane przez rodziców na przyjście nowego lokatora. Ważne jest, aby nauczyć psa i dziecko wzajemnego szacunku. Nie można dopuścić do sytuacji, aby maluch tarmosił zwierzaka, kopał lub ciągnął go za uszy. Na początku dziecko i pies powinni być pod nadzorem starszych.

Zasadniczą rolę odgrywa również rasa psa. Pies dla małego dziecka powinien być łagodny, spokojny, nieco leniwy, mieć dużą cierpliwość. Takie cechy bez wątpienia posiada Golden – pies myśliwski, bardzo towarzyski i rodzinny, nie ma skłonności do agresji, rzadko szczeka. Starszym dzieciom, które rozumieją, jak należy traktować swego podopiecznego, warto kupić Bordera Collie – jest to pies pasterski, który nie odstąpi na krok swojego pana, lubi wspólne zabawy, jest aktywny, doskonale nadaje się na przyjaciela człowieka.

Z wyglądu jak miś, nieco leniwy, ale w razie potrzeby, potrafi stanąć na wysokości zadania, nie pozwoli zrobić krzywdy swoim podopiecznym – mowa o Leonbergerze. Pies ten jest niezwykle cenny także podczas akcji policyjnych. Dzięki świetnemu węchowi, z powodzeniem wytropi poszukiwanych.

pies spanielWśród innych polecanych ras, warto zwrócić uwagę na Labradory i Spaniele. Psy te nie wymagają zbyt wielkiej uwagi, są miłe i przyjazne dla otoczenia. Jeśli rodzice zastanawiają się nad milusińskim dla swojej pociechy, powinny również zwrócić uwagę, czy dziecko nie jest alergikiem. Najlepiej, aby przez jakiś czas przebywało w towarzystwie psa, w celu sprawdzenia czy obecność zwierzaka nie wywoła żadnej reakcji uczuleniowej. Mówi się o tzw. psach „hipoalergicznych”. Są to rasy, które wytwarzają niewielką ilość martwego naskórka, nie zrzucają sierści, dzięki temu stanowią dobrą alternatywę dla alergików. Wśród nich poleca się Sznaucera oraz Pudla. Są to psy łagodne, zadbane, przyjazne i nieco dziecinne.

Decyzja o psie nie należy więc do łatwych, zwłaszcza, jeśli wybór dotyczy zwierzaka dla dziecka. Trzeba jednak pamiętać, że obecność milusińskiego w domu może mieć bardzo dobry  wpływ na wychowanie dzieci. Opieka nad psem uczy ich odpowiedzialności, szacunku do drugiej istoty, miłości i ciepła. Zyskują nowego przyjaciela, kompana, który towarzyszy im od dziecka w dobrych i złych chwilach.

Reply