Rasy psów: kerry blue terrier

kerry blue terrier

Kerry blue terrier

Kerry blue terrier jest rasą stosunkowo nową, powstałą w roku 1922. Po raz pierwszy została ona zaprezentowana na wystawie w Anglii. Mimo tak krótkiej, właściwie współczesnej historii powstanie tej rasy nie jest do końca jasne.

Wiemy na pewno, że pochodzi ona z Irlandii, gdzie nazywana jest irish blue terrier. Nazwa „kerry” została nadana przez Anglików i pochodzi od hrabstwa w południowo-zachodniej Irlandii.

Kerry blue terrier – ciekawostki na temat rasy

Kerry blue terrier  bardzo szybko stał się rozchwytywanym psem pokojowym. Bardzo łatwo przywiązuje się on do swojego właściciela. Jest psem dość zrównoważonym i łatwym w prowadzeniu. Wymaga on silnej i energicznej ręki,  gdyż jak każdy terier, nie reaguje on zbyt dobrze na obce zwierzęta.

Terriery te są bardzo ruchliwe, inteligentne i chętne do zabawy, akceptują również dzieci. Warto od małego uczyć ich nieagresywnego kontaktu z innymi zwierzętami.

Prowadzono próby wykrzesania z  tego psa talentu łowieckiego, lecz spełzły one na niczym i  kerry blue terrier nie odniósł w tej dziedzinie sukcesów. W Irlandii jest jednak wykorzystywany jako pies policyjny. Świetnie radzi sobie w pracy z osobami chorymi.

Kerry blue terrier powinien być mocny, zwarty, o proporcjonalnej budowie i dobrze rozwiniętych mięśniach.

Umaszczenie  powinno być niebieskie z ciemnym nalotem lub bez niego. W szczeniąt dopuszcza się naloty rude i czarne, ale tylko do 18 miesiąca życia. Często zdarza się mała plamka na piersi, ale nie jest ona wadą.

Włos kerry blue terriera powinien być miękki, jedwabisty, falisty oraz obfity.

Psy w kłębie mierzą około 45,5 do 48 centymetrów, suki natomiast są nieznacznie mniejsze. Idealną wagą dla tej rasy jest nieco ponad 15 kilogramów.

Poniżej przedstawiamy filmik z psami tej rasy.

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=c2jRHyU_bYc[/tube]

Reply