Jak złagodzić poród?

Przyjście dziecka na świat wcale nie musi wiązać się z niewyobrażalnym bólem. Owszem, jest to ogromny wysiłek dla rodzącej, jednak są skuteczne sposoby, aby złagodzić objawy towarzyszące w tym szczególnym okresie.

Oprócz powszechnie występujących znieczuleń, istnieją także naturalne sposoby zmniejszania bólu, które są w pełni bezpieczne i nie wymagają potrzeby stosowania specjalnych aparatur medycznych.

Sposoby na łagodniejszy poród

Wśród nich z pewnością jest nauka odpowiedniego oddychania. Jeśli nie uczęszczałaś do szkoły rodzenia, położna powinna pokazać Ci właściwą technikę.

Dobroczynnie wpływa ciepła kąpiel, w wielu przypadkach przyspiesza akcję porodową. Jeśli na sali porodowej nie ma wanny i nie ma możliwości porodu w niej, skorzystaj z prysznica. Polewaj ciepłą wodą brzuch i krzyż. Gdy dokuczać będą uporczywe bóle krzyżowe, poproś o masaż lub ciepłe/zimne okłady. Bardzo dobry skutek odnoszą zmiany pozycji. Nie tylko przynoszą ulgę, ale również przyspieszają całą akcję porodową.

W niektórych miastach jest możliwość stosowania gazu rozweselającego, który choć nie wpływa bezpośrednio na łagodzenie bólu, to jednak sprawia, że staje się on dla kobiety mniej uporczywy.

Dodatkowo, zorientuj się, czy w Twoim szpitalu znajduje się TENS. To małe urządzenie, które przykleja się do pleców rodzącej i stymuluje impulsy elektryczne. Jeśli szpital nie posiada tego na swoim stanie, istnieje możliwość wypożyczenia aparatu w wypożyczalniach sprzętu rehabilitacyjnego.

Znieczulenie zewnątrzoponowe. Najlepiej łagodzi ból, jednak nie pozostaje obojętny dla kobiety i dla całej akcji porodowej. Niewątpliwie zaleta tej metody jest taka, że kobieta zachowuje pełną świadomość, ma czucie w nogach i bez problemu może przystawić swoje nowonarodzone dziecko do piersi.

Najważniejsze – wsparcie

Jednak poród tak naprawdę odbywa się w głowie, a nie w macicy, stąd tak ważne jest odpowiednie nastawienie, wiara w siebie, położną, lekarza i bez wątpienia obecność najbliższej Ci osoby, która wraz z Tobą będzie przemierzać drogę w przyjściu na świat długo oczekiwanego dziecka.

Reply