I trymestr ciąży

Pregnancy TestW czasie pierwszego trymestru ciąży w organizmach kobiet zachodzi wiele zmian fizycznych. Należy dokonać wielu modyfikacji w życiu obojga przyszłych rodziców, zanim dziecko się urodzi

Ciąża przeciętnie trwa 40 tygodni od daty pierwszego dnia ostatniego krwawienia miesiączkowego. Ciąża dzieli się na trzy trymestry, które wyznaczają trzy ważne okresy:

  • pierwszy trymestr trwa od 0 do 12 tygodnia
  • drugi trymestr trwa  od 13 do 28 tygodnia
  • trzeci trymestr trwa od 29 do 40 tygodnia

Zmiany fizyczne w pierwszym trymestrze

W Pierwszym trymestrze organizm kobiety ciężko pracuje, aby dostosować się do ciąży. Pierwszą oznaka ciąży z reguły jest brak krwawienia miesiączkowego, u niektórych kobiet może  ono jednak występować. Ponadto, piersi kobiety staja się tkliwe, powiększają się  i staja cięższe, ponieważ rozrastają się przewody mleczne, przygotowując się do karmienia. W pierwszych kilku miesiącach ciąży często występują nudności, spowodowane zazwyczaj neutralnym spowolnieniem pracy przewodu pokarmowego. Powoduje to dłuższe niż zwykle przebywanie niestrawionego pokarmu w żołądku, co jest powodem nudności.

W pierwszych kilku tygodniach ciąży kobiety mogą czuć się szczególnie zmęczone. Wiele kobiet zwraca uwagę na zaburzenia smaku. Za to zaburzenie odpowiedzialne są zmiany stężeń hormonów. Kobiety mogą przestać lubić pokarmy i napoje, które do tej pory lubiły. Często przytaczanym przykładem jest niechęć do kawy. Mogą też nagle chcieć zjeść pokarm, który zwykle nie jadły.

Mieszana reakcja na ciążę

Wiele par zauważa występowanie mieszanych uczuć w momencie, gdy kobieta jest w ciąży. Podczas pierwszego trymestru para zaczyna oswajać się z myślą i przygotowywać do bycia rodzicami. Zaczynają się uczyć jak dokonywać kompromisów w zakresie ich wolności osobistej i jak rozszerzyć przyjaźń, aby włączyć w to potrzeby trzeciej osoby, która z czasem może sprawić, że matka lub ojciec staną się zazdrośni, poczują się wyłączeni i pomijani. Wiele kobiet uwielbia uczucie pełnego szczęścia z rozwijającym się w niej dzieckiem. Nie rzadko kobiety są upojone szczęściem i pełne entuzjazmu, kiedy indziej czuja się przygnębione i niepewne . Często za takie zmiany w ustroju w czasie ciąży odpowiedzialne są zmiany stężeń hormonów.

Lęki i obawy kobiet

Niektóre kobiety w pierwszym trymestrze odnoszą wrażenie, że ich ciało zostało zaatakowane i tracą nad nim kontrolę. Innym przeszkadza zmieniający się wygląd ciała i niepokoją się, że ich partnerzy nie będą ich już pożądać. wiele kobiet przez pierwsze trzy miesiące utrzymuje ciążę w tajemnicy, ponieważ ciąża nie była planowana, nie chcą by rodzina, przyjaciele, czy pracodawcy wiedzieli o ich stanie, lub obawiają się poronienia. Kobiety we wczesnej ciąży kontynuują więc dotychczasowe codzienne zadania, takie jak dojazd do pracy, mimo, że czuja się wyczerpane  i mają mdłości. Dla ciężarnych, które już mają dzieci , opieka nad nimi w pierwszym trymestrze ciąży jest szczególnie męcząca.

Poronienia

Do większości poronień dochodzi w pierwszych 12 tygodniach ciąży. Poronienie może być wstrząsającym doświadczeniem dla pary, która rozpacza po utracie dziecka, oraz dla nich samych jako rodziców.

ciaza nieplanowanaNieplanowana ciąża
Nieplanowane ciąże zdarzają się często. W wielkiej Brytanii w przybliżeniu jedna z trzech ciąż jest jest nieplanowana i jedna z trzech kobiet dokonała aborcji w okresie swojego życia. nieplanowane ciąży stawiają pary przed praktycznym problemem, który muszą szybko rozwiązać. Nawet pary, które wiedzą czego chcą najprawdopodobniej czują się winne i boja się konsekwencji.

Aborcja nadal jest tematem tabu. Kobiety, które dokonały przerwania ciąży mogą rozpaczać z powodu utraconej możliwości macierzyństwa i utraty dziecka . Kobieta może również fantazjować jakie byłoby jej dziecko. Dla wielu par nieoczekiwana ciąża może się jednak okazać błogosławieństwem, pomagając im w podjęciu trudnej decyzji, kiedy założyć rodzinę.

wpływ na ojców

Zbyt często w pierwszym trymestrze ciąży partnerzy mężczyźni ida w zapomnienie. Przyszli ojcowie musza przyzwyczaic się do myśli ojcostwa. niektórzy boja się , ze ich dochody sa niewystarczające, aby zapewnić godziwe zycie powiększającej się rodzinie. Inni wyłączaja się z zaistniałej sytuacji, poniewaz czuja, że nic nie mogą zrobić ani pomóc. U niektórych mężczyzn, w momencie, gdy ich parrtnerka jest w ciąży, występuje wiele dolegliwości fizycznych, takich jak wymioty, zgaga, zmęczenie, bóle pleców i przyrost masy ciała. Uważa się, że ich podłożem są konflikty emocjonalne nieuchronnie zbliżającego się ojcostwa. Dotyczy to nie tylko ojców , którzy powinni przystosować się do ciąży . również dziadkowie moga potrzebować czasu, aby oswoić się z myslą, ze wchodza w nową fazę życia.

Reply