Tatuaże – historia i ciekawostki

tatuaż

Tatuaże – historia i ciekawostki

Kiedy jest się człowiekiem młodym, ciekawym świata, chcącym zmieniać siebie, swój wizerunek, często przychodzą myśli o zrobieniu sobie tatuażu. A co tam, taki mały znaczek, odróżniający nas od innych, sprawiający, że czujemy się jedyni w swoim rodzaju, wyjątkowi.

Czy tak naprawdę jest? Jaka jest historia robienia tatuaży, jak się je wykonuje i czy można sprawić sobie „zmywalny” rysunek? Chcecie wiedzieć więcej, zapraszam do lektury.

Historia tatuażu

Słowo tatuaż pochodzi z języka samoańskiego tatau i oznacza zdobienie, oznaczenie czegoś/kogoś. Pomysł wykonywania trwałych znaków na ciele zrodził się już wśród ludów starożytnych, które w ten sposób określały pozycję i status danej osoby. Już w starożytnym Egipcie wśród faraonów i mumii widoczne były pierwsze trwałe zdobienia ciała.  W antycznej Grecji i Rzymie również stosowano tatuaże, głównie do celu znaczenia nimi niewolników, więźniów i skazańców.  Zdobienie ciała było również charakterystyczne dla ludów plemiennych.tatuaż

Nie każdy mógł sobie pozwolić na tatuaże. Mogli je mieć wodzowie plemienni, szamani i wojownicy, którzy szykowali się do walki. Znane są również przypadki, kiedy dany wojownik mógł sobie dopiero wtedy zrobić tatuaż, gdy zabił swojego wroga.

Tatuaż zajmował ważne miejsce w obrzędach i rytuałach. Miał bardzo wyraźne znaczenie. Na wyspach polinezyjskich kobiety o wytatuowanych przedramionach uważane były za obdarzone specjalnymi zdolnościami i umiejętnościami. Znaki wykonane na nadgarstku i palcach miał odganiać złe duchy i choroby, a tatuaż wykonywany wśród określonego plemiona miał wskazywać na ich pochodzenie.

W Europie tatuaż zostaje odkryty w wieku XVII, kiedy pierwsi podróżnicy przywożą wśród swoich „zdobyczy” ludzi z plemion przez siebie skolonizowanych. Osadnicy nauczyli przyjezdnych sztuki zdobienia ciała, a ta wraz z nimi przedostała się w kolejne regiony świata.

Jak wykonać tatuaż?

tatuażWspółczesny tatuaż wykonuje się specjalną maszynką do tego przystosowaną. Plemiona i ludy starożytne wykonywały tę czynność ręcznie, a do tego nakłuwanie ciała igłą, cierniem czy nożem było niezwykle bolesne. Pierwsza maszynka do robienia tatuażu pojawiła się w USA w XIX wieku. Dzięki tej technice tatuowanie stało się łatwiejsze, mniej bolesne i dostępne dla wszystkich. Za pomocą igły wprowadza się wybrany barwnik pod skórę i rysuję się określony wzór, napis czy postać. Czasem wykonanie jednego wzoru zajmuje długie godziny, ale efekt jest oszałamiający, powstają swego rodzaju małe dzieła sztuki.

Przez niemal cały wiek XX  tatuaż kojarzony był z kryminalistami, więźniami, złoczyńcami czy ludźmi bardzo groźnymi. Nie brano pod uwagę tego, że była to swego rodzaju próba manifestacji własnych poglądów, chęć odróżnienia się od mass czy po prostu chęć posiadania rysunku na ciele. Obecnie tatuaże są akceptowane i nieuznawane za tabu. Tatuują się młodzi i starsi, kobiety i mężczyźni, aktorzy, aktorki, i nie jest to zjawiskiem dziwnym.

Tatuaże – za i przeciw

Wiele razy sami mieliśmy ochotę na zrobienie sobie niewielkiego „znaczka” na ciele. Nie jest to kosmicznie drogie, ładnie wygląda, możemy dzięki temu wyeksponować swoją odmienność, indywidualność, ale czy warto? Przecież na stare lata, gdy będziemy już pomarszczeni i z nadmiarem skóry, która poczuje grawitację, założenie koszulki z krótkim rękawem może ukazać już nie taki piękny rysunek, wzór czy napis. Czy jest wyjście? Jak z każdej sytuacji, tak.

Warto pomyśleć o tatuażu z henny, który utrzymuje się na ciele do 3 tygodni. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które uległy chwilowej modzie i fascynacji na coś nowego. Tatuaż ten wykonuje się za pomocą henny – barwnika organicznego, wykonanego z liści i pędów rośliny, którym rysuje się po ciele i który zostaje na skórze a nie pod skórą. Szczególnie piękne rysunki na ciele z henny wykonują kobiety w krajach Afryki, chociażby Maroko.

Zanim zrobimy sobie tatuaż, dwa razy pomyślmy, czy chcemy go na stałe czy tylko na chwilę. Nie uwieczniajmy na nim imienia obecnej ukochanej osoby, bo to się może zmienić w przeciągu czasu. Pamiętajmy również, by nie tatuować się w miejscu bardzo widocznym, takim jak twarz, ponieważ to znacznie może utrudnić zdobycie nam pracy czy utrzymanie stałej posady.

Reply