Najniebezpieczniejsze miejsca na świecie

Najniebezpieczniejsze miejsca na świecie

Najniebezpieczniejsze miejsca na świecie

Świat, w którym żyjemy z całą pewnością kryje wiele przepięknych miejsc. Na Ziemi są jednak również miejsca, których lepiej unikać, ze względu na duże niebezpieczeństwo…

Klątwa Wezuwiusza

Miejsce: Wezuwiusz i jego okolice, Włochy
Dlaczego jest niebezpieczne: jest tam jeden z najbardziej znanych czynnych wulkanów na kontynentalnej części Europy, który może w każdej chwili wybuchnąć

W porównaniu z resztą miejsc na świecie Europa wydaje się być dużo spokojniejsza i bezpieczniejsza. Ale także tu można znaleźć niebezpieczne miejsca. Kilka milionów ludzi żyje w cichym regionie w południowych Włoszech, w Kampanii. Znajduje się tutaj Neapol, trzecie wśród największych włoskich miast. Słoneczne miejsce, blisko morza – wydaje się być bajeczne… ale tylko z pozoru. To właśnie tutaj na wysokość 1279 m wznosi się jedyny czynny kontynentalny wulkan Europy – Wezuwiusz. O tym, że nie śpi, świadczy fakt, że w ostatnich wiekach do większych i mniejszych wybuchów dochodziło tu co jakieś 20 lat. Obecnie Wezuwiusz chwilowo  śpi, ostatnia erupcja miała miejsce w 1944 roku. Jednak może się to zmienić w każdej chwili.

W samym Neapolu i okolicach żyje ponad 3 miliony ludzi. Przywykli już do częstego uchodzenia trujących gazów wulkanicznych, które oprócz pary wodnej zawierają takie związki toksyczne jak: chlorowodór, tlenek siarki, fluorowodór, tlenek węgla, fluorek krzemu, metan, amoniak czy dwutlenek węgla.
Największa erupcja Wezuwiusza miała miejsce w 79 r. n.e., zniszczyła całkowicie Pompeje, Herkulanum oraz Stabie. Wybuchów o podobnej sile w ciągu ostatnich 17 tys. lat było 8.

[tube]https://www.youtube.com/watch?v=WXUl_ijmMQQ[/tube]

Ruchome piaski

Miejsce: Minquin County, Chiny
Dlaczego jest niebezpieczne: wszędzie widać tylko piasek, często występują tutaj burze piaskowe

Na północnym zachodzie Chin znajduje się miejsce z pewnością bardzo wyjątkowe. Ośrodek administracyjny powiatu Minquin leży między dwiema pustyniami: Tengger i Badain Jaran.
Co gorsze, te piaszczyste tereny rywalizują ze sobą o to, który szybciej się powiększy. Tylko od 1950 roku obie pustynie pochłonęły ponad 150 km2 żyznej gleby. Niedawne badania dowiodły, iż każdego roku pustynie zabierają kolejnych 10 m ziemi.

Żyje tu około 2 miliona mieszkańców. Nie mają tutaj lekko. Przez 130 dni w roku szaleją tu potężne burze piaskowe. Piasek jest po prostu wszędzie, a jego delikatnych cząsteczek nie sposób się pozbyć. Chiński rząd uruchomił już projekt, który ma za zadanie przesiedlić mieszkańców na spokojniejsze rejony.

jezioro kiwuEksplodujące jezioro

Miejsce: jezioro Kiwu, Rwanda, DR Kongo
Dlaczego jest niebezpieczne: znajduje się tutaj wybuchające jezioro

Jezioro Kiwu jest piekielnym miejscem. Znajduje się na wysokości 1460 m, ma głębokość 480 m, a na jego dnie zachodzą burzliwe zjawiska. Mniej więcej co 1000 lat na dnie jeziora ma miejsce aktywność wulkaniczna. Jeżeli gdzieś jest piekło, to z całą pewnością właśnie pod tym jeziorem. Na jego dnie znajduje się miliony ton metanu i dwutlenku węgla.
Raz na jakiś czas gazy te eksplodują, co dla 2 milionów Afrykańczyków żyjących w okolicy jeziora jest śmiertelnym niebezpieczeństwem. Z powodu wybuchów mających miejsce w pobliżu jeziora zginęły już setki ludzi.

[tube]https://www.youtube.com/watch?v=qNpmVJpft-A[/tube]

Podobne jezioro znajduje się na terenie Kamerunu. Nazywa się Nyos i również ochłonęło już masę ofiar. Do największej tragedii doszło tu w 1986 roku, kiedy z południowej części jeziora wzleciała wielka, biała chmura z ok. 1,6 mln ton dwutlenku węgla. Śmiertelna chmura szybko nabrała prędkości 100 km/h i zmierzała w stronę ludzkich osiedli. Całkowity bilans był przerażający, w ciągu chwili zmarło 1746 ludzi, a 20 tysięcy osób skutki zdrowotne będzie odczuwało do końca życia.

Duże wahania temperatur

Miejsce: Wierchojańsk, Rosja
Dlaczego jest niebezpieczne: miasto o największych na świecie wahaniach temperatur

Leżące na północnym wschodzie Federacji Rosyjskiej miasto Wierchojańsk zamieszkuje około 1500 mieszkańców, dzięki czemu jest ono trzecie pośród najmniejszych rosyjskich miejscowości mających status miasta. Mieszkańcy muszą być niezwykle odporni na ogromne wahania temperatur. Latem temperatura tutaj osiąga nawet powyżej 30 stopni Celsjusza, podczas, gdy zimą spada nawet do – 70 stopni!

Oprócz tego panuje tu niska wilgotność i minimalne opady, co jest niekorzystnym warunkiem do życia. Na dodatek w okresie od września do marca słońce świeci tu jedyne 5 godzin dziennie. Mieszkańcy często więc popadają w depresję, a populacja z roku na rok jest coraz mniejsza.

malediwyZnikające wyspy

Miejsce: Malediwy
Dlaczego jest niebezpieczne: niedługo zniknie pod powierzchnią morza

Na pierwszy rzut oka wyspy Malediwy wydają się być prawdziwym rajem na Ziemi, słońce, tropik, morze – czego więcej można chcieć?… Ale nie wiadomo jak długo jeszcze ten raj będzie istniał. Archipelag nad powierzchnię morza wychyla się tylko w minimalnym stopniu, najwyższy punkt jednej z wysp nie sięga nawet 2 metrów. Przy tym poziom morza powoli, lecz sukcesywnie rośnie.
Nie chodzi tutaj jednak wyłącznie o ten ostatni fakt. Fala tsunami, podobna do tej, jaka całkiem niedawno przeszła przez Ocean Indyjski, mogłaby bez problemu zmieść Malediwy z powierzchni ziemi i zalać całkowicie wodą. W takiej sytuacji 350 tysięcy mieszkańców oraz wielu turystów może się nagle znaleźć w dużym niebezpieczeństwie.

Tubylcy powoli żegnają się ze swoją ojczyzną. Prezydent kraju Mohammad Nasheed powiedział, że państwo postanowiło stworzyć fundusz, z którego Malediwy kupiłyby nowe terytoria. Rząd zaczął już sondować możliwość wykupienia takich terenów. Pod uwagę brane są Sri Lanka, Indie i Australia. Z podobnym problemem borykają się również niektóre państwa Oceanu Spokojnego, np. Tuvalu.

Region huraganów

Miejsce: Kajmany
Dlaczego jest niebezpieczne: jest to miejsce cyklonów tropikalnych

Huragan – już samo to słowo powoduje, że mamy ciarki na ciele. Cyklony tropikalne całe szczęście nie są domeną klimatu umiarkowanego Europy Środkowej, na świecie są jednak miejsca, gdzie jest to codziennością… Określenia, „huragan” używa się w odniesieniu do cyklonów tropikalnych na Atlantyku, szczególnie na Morzu Karaibskim i północnym Pacyfiku, w południowo-wschodniej Azji spotkać się można z kolei z tajfunami.

Ulubionym celem huraganów są Kajmany – brytyjskie terytorium zamorskie, położone ok. 240 km na południe od Kuby. Żyje tutaj nieco ponad 50 tysięcy mieszkańców, którzy często są dręczeni przez cyklony. Od 1871 roku archipelag zaatakowały 64 huragany, które dosłownie rozbiły wyspy w drobny mak. Mrożący krew w żyłach huragan Ivan, który zaatakował w 2004 r. zniszczył doszczętnie 70 % terenu Kajmanów!

haitiPechowe Haiti

Miejsce: Gonaives, Haiti
Dlaczego jest niebezpieczne: dosięga go jeden kataklizm za drugim

Jeżeli o którymś mieście można powiedzieć, że jest prześladowane przez los, to z całą pewnością można stwierdzić, że jest to miasto Haiti – Gonaives. Poza tym, że Haiti należy do najbiedniejszych państw świata, to ciągle przetaczają się przez nie polityczne burze.
2008 rok był dla Gonaives druzgocący. Najpierw w sierpniu miasto zaatakowała tropikalna burza Fay, tydzień później przeszedł przez nie huragan Gustaw, a niedługo po nim pojawili się następne huragany, Hanna i Ike. Wszystkie te katastrofy wydarzyły się zaledwie w ciągu jednego miesiąca.

Po odejściu niszczycielskich żywiołów z miasta zostało tylko wielkie wysypisko śmieci, zamulone błotem i brudną wodą. Część miasta zostało zalane przez ocean, a 500 ludzi straciło życie. Zaledwie kilka lat wcześniej miasto zostało zrównane z ziemią, a niemal 100% mieszkańców straciło swe domy podczas ataku niszczycielskiego huraganu Jeanne. Zawsze, gdy miasto zaczyna dochodzić do siebie, przychodzi kolejny kataklizm. W 2010 r. nie tylko Gonaives, ale i całe Haiti dotknęło ogromne trzęsienie ziemi. Szacunki mówią o przynajmniej 100 tysiącach martwych Haitańczyków.

[tube]https://www.youtube.com/watch?v=p6SeRojrChQ[/tube]

Reply