Wakacje – czas dla najbliższych

wakacje

Wybierając się na wakacyjny wyjazd z najmłodszymi, zadbajmy o to, aby nie było nudno.

Wakacje w pełni. Wielu z nas planuje wyjazd z najbliższymi i chce, by to był wyjątkowy czas. Problem rodzi się, gdy mamy dzieci w różnym wieku i nie do końca mamy pomysł na to, jak zapewnić im rozrywkę w czasie wyjazdu. Przecież przedszkolak będzie chciał inaczej spędzić wolny czas  niż trzecioklasista…

Na szczęście nie jest to bardzo trudne – wszystko można pogodzić, wystarczy użyć odrobinę wyobraźni, a świetną zabawę mamy gwarantowaną.

Wypoczynek na sportowo 

W szkołach panuje „epidemia” otyłości wśród dzieci, a i świat dorosłych nie jest lepszy. Warto wykorzystać wolny czas nie tylko po to, by zrzucić kilka własnych zbędnych kilogramów, ale też aby rozruszać siedzące dziecko, które większość czasu spędza przed komputerem.

Jak większość z nas wie, ruch to również kontakt z naturą i źródło dobrego humoru, bez względu na wiek. To dzięki endorfinom, które organizm produkuje podczas wysiłku.

Każde dziecko lubi spędzać czas z rodzicami. Można zatem w czasie wakacji zorganizować gry i zabawy, takie jak podchody, zawody skakania w workach lub poszukiwanie skarbu. Dzieciom da to ogromną frajdę, a dorośli odprężą się i poczują jak kiedyś, przed laty, w wieku kilku-kilkunastu lat.

Jeśli wybierzemy się nad morze, w dzień pochmurny można urządzić zawody w skoku w dal na piasku lub urządzić turniej siatkówki na własnych zasadach. W deszczowe popołudnie warto zostać w hotelu i urządzić turniej tańca lub lekcje aerobiku, którą poprowadzi najmłodszy członek rodziny. Świetna zabawa gwarantowana.

Bądź kierownikiem turnusu

Zamiast samemu organizować całe wakacje, można je urozmaicić i podzielić na miniturnusy. Każdy z nich niech będzie zorganizowany przez innego członka rodziny. Zarówno rodzice, jak i dzieci mają po 2-3 dni na zorganizowanie czasu wolnego innym. Pomysłów może być wiele, starszaki z chęcią zorganizują obóz sportowy dla rodziców, a mniejsze dzieci mogą zając się teatrzykiem kukiełkowym, o którym marzyły od dawna, i w ten sposób zaangażują do pracy dorosłych, lub turniej tańca z hula-hop.

Dziecięca wyobraźnia nie zna granic, ważne jedynie, by dorośli pozwolili zdecydować najmłodszym, jak ma wyglądać turnus. Oczywiście wszystko pod nadzorem i kontrolą rodziców, tak, aby się nic nikomu nie stało.

Dla dorosłych zorganizowanie dnia dla wszystkich będzie nie lada wyzwaniem. Warto pokazać wtedy swoją drugą twarz, to, że potrafimy się bawić i śmiać jak dzieci. Sprawdzi się tu zapomniane dawno hobby – wakacje to idealny czas, by odświeżyć sobie pamięć i zaprezentować swoje umiejętności innym.

Zwykła codzienność jako zabawa

Planując wakacje na kempingu czy pod gruszą, zwykłe zajęcia można zamienić w dobrą zabawę. Wystarczy np. urządzić konkurs na zbieranie malin na czas – kto zbierze najwięcej, ten wygrywa. Inny przykład – rozbijanie namiotu z podziałem na drużyny: mama z synem po jednej stronie, tata z córką po drugiej.

Jeśli czas wolny spędzamy nad wodą, można urządzić zawody w pływaniu itp. Najprostsze pomysły, bez zbędnych wydatków, są najlepsze. Przygodę można wprowadzać również do wakacyjnej kuchni. Na co dzień rzadko wpuszczamy dzieci do kuchni, bo robią bałagan, w wakacje, kiedy mamy więcej czasu, można urządzić wiele ciekawych konkursów, np. najdłuższa obierka z jabłka czy najsmaczniejsza i najciekawsza pizza. Dzieci się nie tylko świetnie przy tym bawią, ale i uczą zaradności i samodzielności, która przyda im się w codziennym życiu.

Wakacje trwają, wykorzystajmy więc ten czas jak najlepiej!

Reply