Geneza religii

Geneza religii

Geneza religii

Wiele wątpliwości może budzić fakt, czy Bóg istnieje, czy nie, jednak jedno jest pewne – Jego wyznawcy są obecni.

Prawie każda cywilizacja czci jakąś siłę nadprzyrodzoną, co świadczy o tym, że ludzie mają potrzebę wiary w coś – z samej definicji – nie z tego świata.

Ewolucyjne wyjaśnienie powstania myślenia religijnego

A dlaczego wierzą? Czy z ewolucyjnego punktu widzenia wiara w istnienie czegoś, na co nie ma praktycznie żadnych fizycznych dowodów, wspomogła przetrwanie wczesnego Homo sapiens?

Biolodzy ewolucyjni kilka lat temu wysunęli hipotezę, że myślenie religijne jest skutkiem ubocznym tendencji, która w bardziej konkretny sposób pomaga ludziom egzystować.

Zapewne najprymitywniejszy jest nasz „wykrywacz aktywnej siły”, czyli zdolność wnioskowania o obecności innych. Jeśli z oddali słyszymy szelest trawy, intuicja podpowiada nam, że ktoś lub coś w niej się czai. Ta nasza skłonność bierze się z oczywistych korzyści ewolucyjnych: jeżeli mamy rację, to znaczy, że ostrzegliśmy samych siebie o obecności drapieżcy.

Psychologiczne wyjaśnienie powstania myślenia religijnego

Ponadto, ludzie instynktownie tworzą fabułę, aby nadać jakiś sens temu, co można uznać za bezładny natłok wydarzeń.  Można ten proces nazwać tworzeniem zwodniczej narracji. Polega on na wymyśleniu opowieści przyczynowo-skutkowej, aby objaśnić otaczający nas świat, nawet jeśli dane wydarzenie to po prostu czysty przypadek. Bogowie, którzy nie podlegają jakimkolwiek osądom, mogą być pomocni w wyjaśnianiu każdego tajemniczego zdarzenia.

Dodatkowo trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że człowiek ma zdolność do wyobrażania sobie myśli i intencji innych ludzi, a także do sądzenia, że są one inne od naszych własnych – to jedna z tez teorii umysłu. Cecha ta, poważnie zaburzona u dzieci autystycznych, jest tak fundamentalna dla człowieczeństwa, że mogłaby być koniecznym warunkiem wstępnym powstania cywilizacji. Od wyobrażenia sobie umysłu innego człowieka – nawet jeśli nie marny do niego bezpośredniego dostępu – do wyobrażenia sobie umysłu boskiego jest tylko niewielki krok.

Podsumowując, warto stwierdzić, że ewolucyjne adaptacje, za sprawą których rozwijało się ludzkie społeczeństwo, były w stanie dostarczyć także solidnych podstaw dla wiary w Boga. Oczywiście nie jesteśmy w stanie przenieść się na etap rozwoju wczesnej cywilizacji, aby sprawdzić słuszność tych domysłów, zatem zapewne jeszcze niejedna koncepcja dotycząca boskości będzie musiała poczekać na wyjaśnienie.

Poniżej film z wykładu „Katastrofy kosmiczne oraz ich wpływ na powstanie i ewolucję religii”, wyjaśniający część wątpliwości związanych z genezą religii:

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=ep2v8upkHcw[/tube]

Reply