Dieta wegańska

dieta wegańska

dieta wegańska

Dieta wegańska już od wielu lat wzbudza sporo kontrowersji, bo mimo iż Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne orzekło, że nie niesie ona za sobą problemów zdrowotnych wynikających z niedostarczania organizmowi jakiejś niezbędnej mu substancji (o ile oczywiście jest prawidłowo stosowana i uwzględnia pewne zasady), to i tak nadal wielu lekarzy żywi pewne wątpliwości i nie wszyscy pochwalają ten sposób odżywiania.

Ponadto dieta ta bardzo często wiąże się z całym stylem życia wegan, którzy nie tylko nie spożywają pokarmów pochodzenia zwierzęcego, ale także nie przyczyniają się w żaden sposób do cierpienia czy uśmiercania zwierząt, co wiele osób uważa niemalże za fanatyzm.

Dieta oparta wyłącznie na roślinach i ziarnach

Jeśli chodzi o produkty pochodzenia zwierzęcego, to dotyczy to nie tylko tłuszczu i mięsa, ale także nabiału, jaj i miodu. Weganom pozostają więc do jedzenia jedynie rośliny, czyli warzywa i owoce,  a także zboża, kasze, orzechy i wszelkie ziarna. Wiele osób, nie tylko specjalistów od żywienia, uważa taki jadłospis za niewystarczający i niezaspokajający wszystkich potrzeb organizmu. Prawda jednak jest taka, że dieta wegańska może być najzupełniej zdrowa, ale wiąże się to ze sporym wysiłkiem związanym z komponowaniem posiłków, trzeba bowiem robić to bardzo starannie, by dostarczyć sobie odpowiednie ilości wszystkich niezbędnych dla zdrowia składników odżywczych i trzeba zastąpić te, których nie można spożyć z produktami pochodzenia zwierzęcego.

Suplementy zawierające witaminy

Poza tym, że dieta wegańska musi być urozmaicona i zaplanowana z wielką starannością i wiedzą, dodatkowo należy również przyjmować suplementy zawierające witaminę B12 i żelazo, które to substancje zawiera mięso, jakiego weganin nie zjada. Dzięki temu jednak do organizmu dostają się tylko niewielkie ilości nasyconych kwasów tłuszczowych, zaś jadłospis obfituje w witaminy, minerały, węglowodany, białko roślinne i cenny błonnik. Taka dieta jest więc zdrowa i może zapobiegać zachorowaniu chociażby na schorzenia serca, nowotwory czy cukrzycę.

dieta wegańskaZalety diety wegańskiej

Inną ważną zaletą tej diety jest fakt, że bardzo często pociąga ona za sobą inne pozytywne zmiany w życiu stosującego ją człowieka. Weganie zazwyczaj rezygnują z niezdrowych używek i prowadzą bardziej sportowy tryb życia, dzięki czemu mają znacznie lepsze samopoczucie i rzadziej zapadają na rozmaite choroby. Co więcej, potrawy pozbawione mięsa i zwierzęcego tłuszczu niejednokrotnie okazują się być znacznie smaczniejsze niż te znane do tej pory, a na pewno można odkryć zupełnie nowe smaki i przekonać się do wartościowych, zdrowych pokarmów jak soja czy jej przetwory, stanowiące doskonałą alternatywę dla mleka i mięsa.

Wady diety wegańskiej

Oczywiście jednak dieta wegańska, jak każda inna, nie jest także pozbawiona wad. Dla wielu osób kłopotliwe może być komponowanie posiłków, które nie tyle nawet wymaga dużo czasu, co uwagi i pewnej wiedzy. Posiłki muszą być komponowane bardzo starannie, tak by zawierały potrzebne organizmowi dawki witamin i mikroelementów, co jest tym bardziej trudne, że trzeba nadrobić braki substancji, które nie-weganie przyswajają sobie z produktami pochodzenia zwierzęcego, a których weganie szukać mogą jedynie wśród roślin.

Niedobory substancji takich jak wapń, witaminy z grupy B, żelaza, cynku czy aminokwasów mogą przerodzić się w poważne choroby, a także dokuczliwe dolegliwości, jak zawroty głowy czy nawet halucynacje, z którymi nierzadko mogą spotkać się początkujący, niedoświadczeni jeszcze wegetarianie i weganie. W dodatku dieta ta może nastręczać spore trudności, choćby ze znalezieniem na mieście restauracji, w której można zjeść coś w ramach diety, podczas gdy nie-weganie znajdują coś dla siebie niemal na każdym kroku. Często nie można spożywać tych samych posiłków co reszta rodziny czy przyjaciół, trzeba sobie samodzielnie gotować bądź tłumaczyć się przed innymi, dlaczego nie jada się danych produktów, narażając się nierzadko na kpiny.

dieta wegańskaWeganizm czy wegetarianizm?

Dieta wegańska nie jest typową dietą, gdyż zazwyczaj ludzie, którzy decydują się na przejście na nią, nie planują, jak długo będą się na niej znajdować, bo bardzo często jest to zmiana na całe życie. Dlatego decyzja ta nie powinna być podejmowana pochopnie, ale dobrze przemyślana. Dobrze jest również porozmawiać na ten temat ze znajomym weganinem, by dowiedzieć się, jak to wygląda na co dzień czy jak na początku komponować menu, a ponadto warto zasięgnąć porady lekarza, ponieważ nie każdy może stosować taką restrykcyjną dietę.

Jeśli ktoś dojdzie do wniosku, że jednak dieta ta jest da niego zbyt drakońska i nie będzie mógł wytrzymać, jedząc tylko rośliny, może spróbować stosować dietę wegetariańską, które od wegańskiej odróżnia się tym, że można spożywać nabiał, jajka i miód, a wyklucza się jedynie mięso.

Reply