Zadbane stopy
Latem najchętniej biegamy w odkrytych pantoflach i w klapkach. Ale przecież najmodniejsze sandałki projektowane na zamówienie nie dadzą urody zaniedbanym stopom to bardzo wrażliwa część naszego ciała. Na szczęście pielęgnacja stóp naszego ciała wcale nie jest trudna ani czasochłonna, nie wymaga tez drogich kosmetyków.
Na stopach podobnie jak pod pachami jest najwięcej gruczołów potowych. codziennie więc zmieniamy skarpetki i myjemy stopy. To ważne bo jeśli prawidłowo zadbamy o higienę , nie będą się odparzać, pocić, a na ich powierzchni nie zgromadzi się flora przyjazna grzybom. wybieramy tylko wygodne buty. Najlepiej z miękka wyściółką, płaskie lub na małym obcasie , z szerokimi podeszwami.
Nie warto niewolniczo hołdować modzie. Chodzenie w niewygodnych butach na wysokich obcasach, z wązkimi czubami, po paru latach może doprowadzić do znacznej deformacji stóp i hlluksów. Odciski, modzele które z czasem zamieniają się na twarde narośla, zgrubienia, sprawiają, że swoich stóp będziemy się wstydzić, nie tylko na ulicy, ale niechętnie pokażemy je nawet domownikom.
Buty powinny być przewiewne. Jeżeli nadmierna potliwość stóp jest ich cechą wrodzoną, posypujemy je talkiem, stosujemy specjalne dezodoranty, i kupujemy obuwie wykonane z materiałów naturalnych, czyli ze skóry, mocnej bawełny, lub wyścielane goreteksem. A przede wszystkim często zmieniajmy buty. Stopy noszą nas przez cały dzień. Podobnie jak my również potrzebują relaksu. My jednak lubmy odpoczywać w pozycji horyzontalnej, a one chciałyby być lekko uniesione. dlatego po powrocie z pracy poleżmy 15-20 minut na podłodze z nogami opartymi o kanapę. Pamiętajmy tez, że im jesteśmy grubsi, tym większy ciężar muszą dźwigać nasze stopy. Z czasem może to doprowadzić do ich deformacji.
Domowa kosmetyka
Ważna jest taka pielęgnacja skóry stóp. Codziennie podczas kąpieli zetrzyjmy tarką lub pumeksem zgrubiały naskórek na palcach, podeszwach i piętach. Po wyjściu z wody i wysuszeniu nasmarujmy je gęstym, odżywczym głęboko nawilżającym albo natłuszczającym kremem. Jeśli skóra jest wysuszona, każdego ranka najlepiej wklepać w nią lekki krem nawilżający o żelowej konsystencji. Nie powinien to być kosmetyk gęsty ani tłusty, by stopy nie ślizgały się w skarpetach czy pończochach. Co tydzień podczas weekendu warto wygospodarować 40 min na pielęgnację stóp. to nic trudnego.
Pękające pięty także potrafią dokuczyć. Czasem pęknięcia są tak głębokie, że powstają rany. By do tego nie dopuścić , należy codziennie wklepywać w stopy krem. Jeśli pęknięcia już się pojawiły, posmaruj stopy na noc bardzo gruba warstwa kremu i włóż do spania skarpetki. Co dwa , trzy dni po kąpieli należy przeciera delikatnie pity tarką, by usunąć zgrubiały naskórek i zmniejszyć warstwę rogową .
Lekcja domowego pedikiuru.
Zacznij od moczenia stóp przez 10-15 minut.
Do miski z ciepłą woda wsyp garść zmiękczonej soli, wrzuć odświeżające pastylki lub wlej specjalny płyn do kąpieli stóp. Możesz też dolać trochę mydła w płynie lub szamponu, chodzi o to by zmiękczyć naskórek. Jeśli użyjesz kosmetyków z wyciągiem rumianku, nagietka lub lawędy, moczenie będzie relaksem dla zmęczonych i opuchniętych stóp po całym dniu.
Zrób stopom peeling
To usunie martwe komórki z powierzchni naskórka i wygładzi go . Najskuteczniejszy będzie peeling gruboziarnisty. Jeśli skóra na stopach jest wyjątkowo zgrubiała, zetrzyj ją tarka i pumeksem. Nie używaj jednak nożyków do ścinania naskórków bo możesz się skaleczyć i wywołać infekcję. Potem umyj stopy dokładnie i wytrzyj. Gdy domowymi zabiegami nie uda się usunąć zgrubiałego naskórka skorzystaj z pomocy pedikiurzystki w salonie kosmetycznym
Jeśli nie musisz nie wycinaj skórek.
Delikatne i cienkie posmaruj żelem lub płynem zmiękczającym o odsuń za pomocą specjalnego drewnianego patyczka . Unikniesz skaleczenia i spowolnisz proces ich odrastania. Jeśli skórki są bardzo duże i twarde najpierw podważ je patyczkiem, a następnie usuń ciążkami.
Obetnij paznokcie cążkami z wygiętym ostrzem albo zpiłuj gruboziarnistym pilnikiem. Nie używaj nożyczek, bo paznokcie mogą potem pękać i rozdwajać się . Skracaj je prosto bez zaokrąglania i nie wycinaj za bardzo z boku. Granica powinna być boczna linia wrastania paznokcia w naskórek.
Wygładź obcięte krawędzie paznokcia pilnikiem, nie zaokrąglając ich. Najbezpieczniejsze są pilniki papierowe. Wybierz taki z polerką , która wygładzi tez płytkę paznokcia , dzięki czemu łatwiej będzie nałożyć lakier
Wetrzyj w stopy krem lub balsam.
W zależności od potrzeb może to być krem nawilżający, regenerujący, na pękające pięty, zmiękczający lub maseczka. Odczekaj 20 min, a nastęnie przetrzyj paznokcie chusteczka higieniczną, żeby usunąć krem z ich powierzchni
Pomaluj paznokcie lakierem, aby palce nie ocierały się o siebie, wsuń między nimi ruloniki z watylub kawałki gąbki. Zacznij od nałożenia lakieru bazy. Najlepiej żeby był odżywką i wzmacniał płytkę paznokcia. Potem nałóż lakier kolorowy. Aby utrwalic i wzmocnić efekt, nanieś jeszcze tzw. utwardzacz. między każdym malowaniem ób 10 min przerwy