Zadbane stopy

pedicure-stopaLatem najchętniej biegamy w odkrytych pantoflach i w klapkach. Ale przecież najmodniejsze sandałki projektowane na zamówienie  nie dadzą urody zaniedbanym stopom to bardzo wrażliwa część naszego ciała. Na szczęście pielęgnacja stóp naszego ciała wcale nie jest trudna ani czasochłonna, nie wymaga tez drogich kosmetyków.

Na stopach podobnie jak pod pachami jest najwięcej gruczołów potowych. codziennie więc zmieniamy skarpetki i myjemy stopy. To ważne bo jeśli prawidłowo zadbamy o higienę , nie będą się odparzać, pocić, a na ich powierzchni nie zgromadzi się flora przyjazna grzybom. wybieramy tylko wygodne buty. Najlepiej z miękka wyściółką, płaskie lub na małym  obcasie , z szerokimi podeszwami.

Nie warto niewolniczo hołdować modzie. Chodzenie w niewygodnych butach na wysokich obcasach, z wązkimi czubami, po paru latach może doprowadzić  do znacznej deformacji stóp i hlluksów. Odciski, modzele które z czasem zamieniają się na twarde narośla, zgrubienia, sprawiają, że swoich stóp będziemy się wstydzić, nie tylko na ulicy, ale niechętnie pokażemy je nawet domownikom.

Buty powinny być przewiewne. Jeżeli nadmierna potliwość stóp jest ich cechą wrodzoną, posypujemy je talkiem, stosujemy specjalne dezodoranty, i kupujemy obuwie wykonane z  materiałów naturalnych, czyli ze skóry, mocnej bawełny, lub wyścielane  goreteksem. A przede wszystkim często zmieniajmy buty. Stopy noszą nas przez cały dzień. Podobnie jak my  również potrzebują relaksu. My jednak lubmy odpoczywać w pozycji horyzontalnej, a one chciałyby być lekko uniesione. dlatego po powrocie z pracy  poleżmy 15-20 minut na podłodze z nogami opartymi o kanapę. Pamiętajmy tez, że im jesteśmy grubsi, tym większy ciężar muszą dźwigać nasze stopy. Z czasem może to doprowadzić do ich deformacji.

Domowa kosmetyka

Ważna jest taka pielęgnacja skóry stóp. Codziennie podczas kąpieli  zetrzyjmy  tarką lub pumeksem zgrubiały naskórek na palcach, podeszwach i piętach. Po wyjściu z wody i wysuszeniu nasmarujmy je gęstym, odżywczym  głęboko nawilżającym albo natłuszczającym kremem. Jeśli skóra jest wysuszona, każdego ranka najlepiej wklepać w nią lekki krem nawilżający o żelowej konsystencji. Nie powinien to być kosmetyk gęsty ani tłusty, by stopy nie ślizgały się w skarpetach czy pończochach. Co tydzień podczas weekendu  warto wygospodarować 40 min na pielęgnację stóp. to nic trudnego.

stopyPękające pięty także potrafią dokuczyć. Czasem pęknięcia są tak głębokie, że powstają rany. By do tego nie dopuścić , należy codziennie wklepywać  w stopy krem. Jeśli pęknięcia już się pojawiły, posmaruj stopy na noc bardzo gruba warstwa kremu i włóż do spania skarpetki. Co dwa , trzy dni po kąpieli należy przeciera delikatnie pity tarką, by usunąć zgrubiały naskórek i zmniejszyć warstwę rogową .

Lekcja domowego pedikiuru.

Zacznij od moczenia stóp  przez 10-15 minut.
Do miski z ciepłą woda wsyp garść zmiękczonej soli, wrzuć odświeżające pastylki lub wlej specjalny płyn do kąpieli stóp. Możesz też dolać trochę mydła  w płynie lub  szamponu, chodzi o to by zmiękczyć naskórek. Jeśli użyjesz kosmetyków z wyciągiem rumianku, nagietka lub lawędy, moczenie będzie relaksem dla zmęczonych i opuchniętych stóp po całym dniu.

Zrób stopom peeling

To usunie martwe komórki z powierzchni naskórka  i wygładzi go . Najskuteczniejszy będzie peeling gruboziarnisty. Jeśli skóra na stopach jest wyjątkowo zgrubiała, zetrzyj ją tarka i pumeksem. Nie używaj jednak nożyków do ścinania naskórków bo możesz się skaleczyć i wywołać infekcję. Potem umyj stopy dokładnie  i wytrzyj. Gdy domowymi zabiegami  nie uda się usunąć zgrubiałego naskórka  skorzystaj z pomocy pedikiurzystki w salonie kosmetycznym

stopa1Jeśli nie musisz nie wycinaj skórek.

Delikatne  i cienkie posmaruj żelem lub płynem zmiękczającym o odsuń  za pomocą specjalnego  drewnianego patyczka . Unikniesz skaleczenia i spowolnisz proces ich odrastania. Jeśli skórki są bardzo duże i twarde najpierw podważ je patyczkiem, a następnie usuń ciążkami.

Obetnij paznokcie cążkami z wygiętym ostrzem albo zpiłuj gruboziarnistym pilnikiem. Nie używaj nożyczek, bo paznokcie  mogą potem pękać i rozdwajać się . Skracaj je prosto bez zaokrąglania i nie wycinaj za bardzo z boku. Granica powinna być boczna linia wrastania paznokcia w naskórek.

Wygładź obcięte krawędzie  paznokcia pilnikiem, nie zaokrąglając ich. Najbezpieczniejsze są pilniki papierowe. Wybierz taki z polerką , która wygładzi tez płytkę paznokcia , dzięki czemu łatwiej będzie nałożyć lakier

Wetrzyj w stopy krem lub balsam.

W zależności od potrzeb może to być krem nawilżający, regenerujący, na pękające pięty, zmiękczający lub maseczka. Odczekaj 20 min, a nastęnie przetrzyj paznokcie chusteczka higieniczną, żeby usunąć krem z ich powierzchni

Pomaluj paznokcie lakierem, aby palce nie ocierały się o siebie, wsuń między nimi ruloniki z watylub kawałki gąbki. Zacznij od nałożenia  lakieru bazy. Najlepiej żeby był odżywką  i wzmacniał płytkę paznokcia. Potem nałóż lakier kolorowy. Aby utrwalic i wzmocnić  efekt, nanieś jeszcze  tzw. utwardzacz. między każdym malowaniem ób 10 min przerwy

Reply