Nitkowanie zębów

Nitkowanie zębów

Nitkowanie zębów

Jak pokazują statystyki, aż 90 procent Polaków jest dotknięta próchnicą. Powodem są bakterie, które przetwarzają pokarm w kwasy uszkadzając tym samym szkliwo zębów.

Najtrudniej usunąć zarazki z przestrzeni pomiędzy zębami, gdzie nie dochodzi włosie szczoteczki, dlatego w tym przypadku na ratunek idą nicie dentystyczne, z których niestety tak rzadko korzystamy.

Nitkowanie – skuteczny sposób na bakterie

Jeśli nawet masz nawyk mycia zębów po każdym posiłku i jesteś przeświadczony o tym, że próchnica Ci nie grozi, niestety jesteś w poważnym błędzie. Jak wykazują badania, już po dziesięciu minutach od posiłku między zębami tworzą się bakterie wytwarzające kwas, które powodują powstawanie płytki nazębnej. Jedynym skutecznym sposobem usuwania bakterii jest stosowanie nici dentystycznej. Zapobiega to tworzeniu się przebarwień i ubytków.

Nitkowanie pozwala na dotarcie w nawet najbardziej niedostępny zakamarek naszych zębów. Ponadto, najnowsze badania pokazują zależność między chorobami trzustki, a chorobami dziąseł. Im większa dbałość o żeby i dziąsła, tym mniejsze ryzyko zapadalności na choroby trzustki.
Wystarczy już minuta dziennie nitkowania, aby wydłużyć żywotność swoich zębów, aczkolwiek lekarze stomatolodzy przekonują, aby na zabieg poświęcić minimum trzy minuty.

Niewiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, jak nitkowanie ma zbawienny wpływ na kondycję zębów. Między innymi chroni przed paradontozą, która w konsekwencji powoduje utratę zębów i spadek naszej samooceny.

Jak prawidłowo nitkować zęby?

Jak nitkować zęby

Stosowanie nici dentystycznej naprawdę nie jest w niczym skomplikowana.

Wystarczy urwać około pół metrowy kawałek nici, zawinąć go między palce wskazujące dłoni, a między nimi zostawić kilka centymetrów, którymi będziemy czyścić przestrzenie międzyzębowe.

Tą pozostawioną nicią poruszamy do przodu i do tyłu, od dziąsła do krawędzi zęba. Do czyszczenia każdego nowego zęba, należy użyć świeżego kawałka nitki. Jak? Zużyty kawałek nawijamy na palec jednej dłoni, a z drugiej odwijamy niewielki kawałek, który wykorzystujemy do czyszczenia. I tak kolejno.

Po skończonym nitkowaniu, szorujemy zęby pastą. Prawda, że to nic skomplikowanego?

Reply