Jacob Barnett – młody geniusz

Jacob Barnett - młody geniusz

Jacob Barnett – młody geniusz

Niewielu jest na świecie ludzi takich jak Jacob Barnett… Ten młody, niespełna piętnastoletni chłopiec ma IQ o dziesięć punktów wyższe od Einsteina! Pracuje on nad weryfikacją jego teorii względności. Jest to cudowne i oryginalne dziecko – dowód na to, że ludzki mózg praktycznie nie ma ograniczeń…

Z początku rodzice Jacoba martwili się o swojego syna – przez pierwsze półtora roku po narodzinach nie wypowiedział ani jednego słowa. Sprawiał wrażenie dziecka nieco niedorozwiniętego i apatycznego. Nie interesowała go zabawa ani rzeczy typowe dla dzieci w jego wieku.

Jak obiawił się geniusz Jacoba Barnetta?

Przełom nastąpił dopiero po pierwszych słowach Jacoba… Mianowicie, pewnego dnia przy posiłku stwierdził on, że musiał wysypać płatki zbożowe z opakowania, gdyż musiał obliczyć ich objętość. To właśnie ten moment uświadomił im, że ich dziecko jest niezwykłe. Chłopiec został poddany serii testów, które wykazały, że Jacob „choruje” na zespół sawanta. Na całym świecie żyje tylko około siedemdziesięciu osób z podobną przypadłością. Prawdopodobieństwo urodzenia dziecka – geniusza wynosi zatem 1 : 100 000 000…

Wyniki badań naukowców Jacob zaczął bardzo szybko potwierdzać: podstaw matematyki nauczył się w wieku trzech lat w dwa tygodnie! Normalnemu dziecku proces ten zajmuje co najmniej kilka lat. Zaraz po tym chłopiec opanował bardziej skomplikowane i trudne działy matematyki. Bardzo ciekawy jest sposób przeprowadzania obliczeń przez Barnetta: tak jak widać na zdjęciu, chłopiec zawsze przeprowadza je na szybie okiennej.

Zespół sawanta – błogosławieństwo czy przekleństwo?

Osoby dotknięte zespołem sawanta są geniuszami, jednak mają problem z normalnym funkcjonowaniem w społeczeństwie. Z tą przypadłością możemy urodzić się lub nabyć ją w wyniku urazu. Naukowcy są zdania, że przyczyną może być nadmiar testosteronu w rozwoju embrionalnym. Tę teorię może potwierdzać fakt, że większość osób z zespołem sawanta to mężczyźni. Chłopiec w wieku ośmiu lat skończył naukę w szkole średniej i rozpoczął studia na Uniwersytecie Indiany na kierunku astrofizyka.

Normalny człowiek przechwytuje tylko część bodźców, które docierają do niego każdego dnia. To właśnie możliwość przechwycenia wszystkich odbieranych bodźców różni sawantę od zwykłych osób. Mało tego, Jacob potrafi wszystkie te informacje zapamiętać. Sawanci są zatem dla naukowców niezwykle ciekawym i rzetelnym źródłem informacji do badań nad możliwościami ludzkiego mózgu. Jacob Barnett prowadzi na swoim Uniwersytecie wykłady z astrofizyki i podczas jednego z nich odkrył nieścisłości w teorii względności Einsteina i rozpoczął badania nad jej weryfikacją.

Jacob doszedł do wniosku, że jednym z czynników, jakich uczony nie wziął pod uwagę w opracowywaniu swojej teorii, był fakt, że światło nie zawsze przemieszcza się ze stałą prędkością. Chłopiec natrafił na błędne założenie i opracowuje całą teorię na nowo. Nic dziwnego, skoro jego IQ wynosi 170, a to aż o 10 punktów więcej niż u Alberta Einsteina.

Ówcześnie bardzo wielu naukowców popiera Barnetta w jego badaniach i uważają, że ma on rację. Jeśli Jacobowi uda się opracować teorię względności, to z pewnością będzie zasługiwał na Nagrodę Nobla… Gdyby dostał ją w roki 2011, były wówczas aż o trzydzieści lat młodszy od swojego poprzednika, który odebrał ją w 1922 roku… Czy uda mu się to w następnych latach?

Reply