Mimika człowieka

Mimika człowieka

Mimika człowieka

Dwoje oczu nad parą nozdrzy ponad ustami – taki jest układ twarzy czy pyska u kręgowców, od rekina po człowieka.

Oprócz tego, że jest to rozwiązanie optymalne, jeśli chodzi o znajdowanie i spożywanie pokarmu, u ssaków twarz lub pysk pełnią jeszcze jedną, zasadniczą funkcję – komunikacyjną i nigdzie, poza ludzką twarzą, nie jest ona aż tak wyraźna.

Naczelne wiodą na ogół skomplikowane życie społeczne i w relacjach z innymi potrafią robić różne miny. Ale to przede wszystkim my, ludzie, mamy twarze pełne ekspresji, gdy wyrażamy takie emocje, jak: strach, szczęście, smutek czy gniew.

Niegdyś badacze uważali, że zdolność tę zawdzięczamy wyjątkowo wyspecjalizowanym mięśniom twarzy. Jednak pysk szympansa – naczelnego, który także ma bardzo bogaty repertuar min – pod względem mięśni niewiele się różni od ludzkiej twarzy.

Różnice pomiędzy mimiką człowieka i naczelnych

Mimika człowieka i pysków wszystkich innych naczelnych różni się pod dwoma względami.

Po pierwsze, u ludzi wokół tęczówki widać wyraźną twardówkę, czyli białko.

Po drugie, mamy wystające, ciemniejsze od otaczającej skóry wargi. Dzięki tym cechom możemy przybierać bardzo różne, silnie kontrastujące wyrazy twarzy, które lepiej przekazują otoczeniu nasze uczucia.

szympansNie wiadomo, kiedy dokładnie i w jaki sposób u ludzi wykształciły się tak ekspresyjne twarze, jednak pewne wskazówki można prawdopodobnie znaleźć w skamieniałych czaszkach naszych przodków. Odciski, jakie mózg zostawił na wewnętrznej stronie czaszki, pozwalają wnioskować o zmieniających się w czasie możliwościach jego konkretnych obszarów.

W 2000 roku paleoneurolog Dean Falk kierował zespołem analizującym odlewy puszki mózgowej pradawnego hominida Australopithecus africanus, który żył w okresie od 3 do 2 min lat temu. Wyniki badań pokazały, że fragmenty przedniej części płata skroniowego tego stworzenia były większe niż analogiczne u małp. Możliwe, że dzięki temu ich powiększeniu przodek człowieka potrafił lepiej przetwarzać informacje dotyczące wyrazu twarzy pobratymców. Jeśli tak było, to niewykluczone, że nasza skłonność do strojenia min i odczytywania ich na twarzach innych ludzi ma bardzo długą historię.

Poniżej filmik ilustrujący zagadnienia związane z mową ciała:

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=dlb7aQgKwhA&feature=related[/tube]

Reply