Dlaczego benzyny nie gasi się wodą?

pożar

Dlaczego benzyny nie gasi się wodą?

Gdy byliśmy świadkami pożarów lub widzieliśmy je na filmach czy w telewizji, zapewne zastanawialiśmy się jak to jest, że niektóre rzeczy się palą, a inne nie.

Dziś parę słów o tym, w jaki sposób obchodzić się z płonącą benzyną i dlaczego nie można jej gasić wodą.

Właściwości benzyny

Benzyna jest bardzo łatwopalną cieczą, mieszaniną węglowodorów. Ma specyficzny zapach, a powstaje najczęściej z destylacji ropy naftowej. Nie każdy wie, że wyróżniamy benzynę lekką – temperatura wrzenia max 120°C, i benzynę ciężką – wrzenie do 200°C. Ciecz ta ma różnorakie zastosowanie. Może służyć jako bardzo dobry rozpuszczalnik olejów, tłuszczów, a także idealnie sprawdza się jako paliwo w silnikach spalinowych.

Jak gasić benzynę?

W sytuacji gdy jesteśmy świadkami palenia się benzyny bądź sami wytworzyliśmy niebezpieczeństwo jej zapalenia i jest ono bezpośrednią przyczyną większego pożaru, niezwłocznie powinniśmy zawiadomić straż pożarną. Jeśli sami chcemy ugasić niewielki pożar, trzeba pamiętać, że w żadnym wypadku benzyny nie gasimy wodą!!! Dlaczego? Istnieje kilka ważnych powodów.

  1. Po pierwsze ciecz ta jest lżejsza od wody, a jeśli logicznie pomyślimy, to zdamy sobie sprawę, iż po polaniu jej wodą okaże się, że będzie ona wypływała na jej powierzchnię, paląc się dalej.
  2. Po drugie benzyna rozpryśnie się na boki, tworząc swego rodzaju płonącą fontannę, bardzo niebezpieczną, co doprowadzić może do powiększenia pożaru, a nie jego ugaszenia.

Na filmach często widzimy, że gdy wydarzy się katastrofa morska i wody zostają skażone paliwem, ratownicy albo starają się w pewnym stopniu z powierzchni wody je wypompować, albo wypalają je na powierzchni wody.

Czym gasić benzynę?

Bardzo dobrą substancją do gaszenia benzyny jest piasek. Jest on na tyle ciężki i oczywiście suchy, że z powodzeniem stłumi płomienie. Najlepszym jednak środkiem jest piana gaśnicza, najlepiej jak najbardziej gęsta, lub dwutlenek węgla. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – są to związki cięższe od benzyny, w związku z tym nie będzie ona miała szans wydostać się na powierzchnię. Piana gaśnicza to związek środka pianotwórczego z wodą i powietrzem. Tłumi płomień, izoluje dopływ powietrza, a przy tym obniża temperaturę płonącego przedmiotu.

Najlepiej jednak, gdybyśmy nie byli zmuszeni nigdy do gaszenia jakiegokolwiek pożaru, a jeśli już się znajdziemy w takiej sytuacji, to natychmiast należy powiadomić służby ku temu przygotowane.

3 komentarze

  1. PLISZKA Inżyniering Przeciwpożarowy
  2. Denis
  3. Anna

Reply