Zimowe szaleństwo na nartach

Zimowe szaleństwo na nartach

Zimowe szaleństwo na nartach.

Każdy, kto choć raz był na nartach i spróbował tego niezwykłego sportu, na pewno będzie chciał przeżyć przygodę na stoku jeszcze raz. Dobre ośrodki narciarskie, w których można spędzić wolny czas z rodziną i we dwoje, można znaleźć nie tylko w Polsce, ale również i w Austrii czy na Słowacji.

Jeśli planujemy zimowe szaleństwo na nartach, to góry i świetnie utrzymane stoki będą receptą na udany wyjazd. Rodzice znajdą też idealne miejsca dla swoich pociech, gdzie maluchy pod okiem fachowców udoskonalą technikę jazdy, a rodzice będą mogli odrobinę wytchnąć i poszusować po trudniejszych stokach.

Narty w Polsce

W Beskidzie Sądeckim każdy znajdzie coś dla siebie. Region ma wszystko, co jest potrzebne do oczarowania turystów: malownicze położenie, architekturę i sportowy klimat. Narciarstwo tkwi w tradycji tej ziemi, dlatego znajduje się tu wiele ośrodków narciarskich, tj. Krynica-Zdrój, Muszyna-Wierchomla czy Tylicz. Mamy więc w czym wybierać.

Jeśli chcemy się dostać na szczyt Jaworzyny Krynickiej, pomocą służą czerwone wagoniki kolejki gondolowej. Na szczycie stoku jest wyjątkowo malowniczo i pięknie. Ośrodek może pochwalić się najdłuższą w Polsce oświetloną trasą, która ma 2,6 km długości oraz śniegiem, który utrzymuje się tu przez 150 dni w roku.

Jazda na nartach

Jazda na nartach

Nieopodal znajdziemy inny bardzo znany kurort: Krynicę-Zdrój. Kuracjusze przybywali tam już od XIX wieku, a do czasów dzisiejszych zachowało się wiele budowli z tamtego okresu, między innymi pijalna wód ” Słotwinka”, Łazienki Borowinowe, Stary Dom Zdrojowy. Warto zajrzeć tam po całym dniu szusowania po stoku, by przejść się po deptaku i wypić szklankę leczniczej wody prosto ze źródła.

Kolejnym miejscem godnym polecenia jest stacja narciarska Dwie Doliny Muszyna – Wierchomla. Obowiązuje tam jeden karnet, więc można korzystać do woli. Do dyspozycji pozostają nowoczesne wyciągi, restauracje, ośrodek SPA. Dla gości organizowane są również zawody narciarskie, kuligi z kapelą i ogniska z pieczeniem barana.

Warto odwiedzić również Tylicz leżący w parku krajobrazowym. Prócz tras zjazdowych w samym centrum miasteczka jest ośrodek Master-Ski Centrum Narciarskie. Łagodne i szerokie trasy są idealne do nauki dla najmłodszych, a dodatkowo to spokojna okolica z konkurencyjnymi cenami.

narty

Narty na Słowacji

Pośród bardzo malowniczych szczytów Wielkiej Fatry prawie w samym centrum Słowacji leży miejscowość Donovaly. Dawniej była to osada węglarzy, którzy wypalali węgiel drzewny, a dziś to nowoczesny ośrodek narciarski z jednym z największych w Europie śnieżnych parków rozrywki. To dla dzieci istny raj – czeka na nie dziewięć wyciągów dywanowych, dmuchane zabawki i zjeżdżalnie, a w szkółce narciarskiej mogą uczyć się już trzylatki. Taki wyjazd zacieśnia więzy rodzinne, co dzień ze swoimi pociechami można brać udział w grach i zabawach na świeżym powietrzu.

W Donovalay narciarze mają dwa tereny zjazdowe. Pierwszy z nich, Zahradistie, to ponad dziesięć łatwych tras zjazdowych, idealnie dopasowanych dla początkujących i rodzin z dziećmi. Drugi – Nova Hola, to teren dla zaawansowanych i wymagających, kolejka dociera tu na szczyt o wysokości ponad 1300 metrów. Widoki zapierają dech w piersiach, a co najważniejsze, są tu znakomicie utrzymane trasy.

Niedaleko jest też ośrodek narciarski Ruzomberok-Malino Brdo. Znajdziemy tam wielokilometrowe trasy zjazdowe dla każdego,a z wyciągów można korzystać mają karnet ten sam co w Donovaly.

Narty w Austrii

Austria to idealne miejsce na wypoczynek, kameralne i rodzinne z pięknym Alpbachtal. Jest to przytulna dolina, otoczona pięknymi alpejskimi ścianami gór, a uroku dodają wioski z drewnianymi domkami w tyrolskim stylu. Goście chętnie tu przyjeżdżają, odwiedzają kurort i wracają co roku. Region nastawiony jest na rodziny z dziećmi. Dla najmłodszych przygotowane są  specjalne wyciągi dywanowe, szkółki narciarskie, świetlice, w których można zostawić dziecko na cały dzień itp. Jest też przygotowana dla nich specjalna oferta. Od grudnia do marca najmłodsi mogą korzystać bezpłatnie z wyciągów w Kramsach i Brandenberg, pod warunkiem posiadania karty Alpbachtal Seenland, którą dostaje się podczas kwaterowania. Karta umożliwia również wstęp do Aquaparku Worgler Wasserwelt i na wiele imprez organizowanych w dolinie.

Ciekawą propozycją dla każdego są noclegi w gospodarstwach agroturystycznych. Jest taniej niż w hotelu, czeka tam o wiele więcej takich atrakcji, jak kuligi, wędrówki na rakietach śnieżnych, jazda na sankach czy łyżwach, a możliwość jazdy na nartach i snowboardzie jest na wyciągnięcie ręki. Takie gospodarstwa ciepło przyjmą każdego gościa, serwując mu niesamowite, domowe posiłki, mleko prosto od krowy i sery domowej roboty. Warto sprawdzić na własnej skórze.

Chociaż zima w tym roku nieco się opóźnia, to na pewno luty i marzec dadzą nam szansę na odrobinę zimowego szaleństwa na stoku.

Reply