Maroko – przewodnik dla turystów

Maroko – przewodnik dla turystów

Maroko – przewodnik dla turystów

Królestwo Marokańskie znajduje się w północno-zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym. Sąsiaduje z Algierią, Saharą Zachodnią oraz hiszpańskimi eksklawami.

Walutą obowiązującą w Maroku jest niewymienny dirhem. Zabroniony jest jego przywóz albo wywóz z kraju. W ośrodkach turystycznych powszechnie stosuje się dolary. Do głównych celów turystów zalicza się wybrzeże Oceanu Atlantyckiego oraz Morza Śródziemnego. To tutaj zlokalizowane są największe miasta, takie jak Rabat, Casablanca, Tanger czy Aga-dir.

Podróżowanie po Maroku

Podróżowanie po Maroku odbywa się sprawnie. Kursują taksówki, w których nie ma liczników, a więc z powodzeniem można targować się z kierowcą o koszt przejazdu. W Marrakeszu można skorzystać z przejażdżki dorożką, o wielkich kołach ze składanymi dachami. Oprócz transportu drogowego funkcjonuje także transport kolejowy. Wagony są pierwszej i drugiej klasy, wszystkie wyposażone w klimatyzację.

Kilka słów o bezpieczeństwie

Dla własnego bezpieczeństwa lepiej nie zabierać ze sobą większych sum pieniędzy. Hotele dysponują możliwością wynajęcia sejfu, co stanowi najlepszą alternatywę. Wszelkie wartościowe przedmioty, typu kamera czy aparat, na czas zwiedzania lepiej schować, zwłaszcza jeżeli przebywamy w dużych miastach, gdzie łatwo mogą paść łupem złodziei.

Kobiety, które wybrały się do Maroka samotnie lub w towarzystwie przyjaciółek, zapewne będą narażone na zaloty Marokańczyków. Należy więc wykazać się rozwagą. Lepiej unikać samotnych wypraw w odległe zakątki miasta. Kobiety w Maroku muszą pamiętać o stosownym ubiorze, zwłaszcza kiedy opuszczają ośrodki wypoczynkowe. Zamiast krótkich spódniczek i bluzek z dekoltem załóżmy coś bardziej stosownego.

Co warto zwiedzić?

Bez wątpienia Marrakesz. To dawna stolica kraju, a także miejsce, w którym zachowało się bardzo dużo zabytków. Tu znajdują się także suki, czyli marokańskie targowiska oraz plac Dżamaa al.-Fina, gdzie odbywają się występy kuglarzy, wróżbitów oraz zaklinaczy węży. Bardzo znany jest także meczet Kutubia z XII wieku.

meczet Kutubia

Meczet Kutubia

Do innych wartych obejrzenia zabytków zalicza się bramy miejskie, mauzolea, medresy oraz pałce.

Wyruszając do innego miasta – Meknes – napotkamy najwspanialszą w całym Maroku bramę miejską Bab Mansur. Na uwagę zasługują też góry Atlas, które choć jeszcze w niewielkim stopniu są zagospodarowane, to jednak stanowią najważniejszy ośrodek sportów zimowych.

Bab Mansur

Bab Mansur

Casablanca to największe miasto Maroka, zwane także białym domem. To tutaj zlokalizowany jest najokazalszy meczet – Hassana II. Budynki utrzymane są w stylu art. deco. Z kolei w centrum miasta położona jest historyczna Medyna.

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=RqDK2Cl9qZE[/tube]

Koniecznie warte obejrzenia są wodospady Ouzoud, z których najwyższy liczy sobie 130 metrów. To idealne miejsce na wypoczynek, gdzie relaks można połączyć ze zwiedzaniem jaskiń.

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=KZZ2n4VaEnA[/tube]

Niewątpliwie dużą atrakcją Maroka są Erg Chebbi, położone w południowo-wschodniej części miasta. W tym miejscu najbardziej poczujemy pustynny klimat, przy okazji odbywając rajd na wielbłądzie lub odwiedzając berberyjski namiot.

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=FyEXAuWKLj0[/tube]

Reply