Pamiątki komunijne

biblia

Pamiątki komunijne

Do pamiątek komunijnych zaliczamy przede wszystkim trzy obowiązkowe przedmioty, książeczkę do nabożeństwa, łańcuszek z krzyżykiem lub medalikiem oraz różaniec.

Przedmioty te są obecne w czasie uroczystości a także podczas przygotowań do Pierwszej Komunii Świętej, są poświęcone albo w czasie Komunijnej Mszy Świętej lub na wcześniejszej mszy, to zależy od tradycji danej parafii. Bardzo cenną pamiątką są także zdjęcia komunijne. Przeważnie są to zdjęcia z kościoła oraz stylizowane, robione w studiu fotograficznym.

Album komunijny

Album ze zdjęciami to cudowna pamiątka z Pierwszej Komunii Świętej, do której chętnie wrócimy po latach, dlatego dobrze jest go zatrzymać. W każdej parafii dzieci przystępujące do Pierwszej Komunii Świętej otrzymują na pamiątkę obrazki, gdzie zostaje też umieszczona pieczęć parafii i podpis proboszcza. Najważniejszy jest obrazek, który jest imienną pamiątką uroczystości z nazwiskiem dziecka oraz datą przyjęcia sakramentu świętego.

krzyżŚwieca komunijna

Dziecko przystępujące do Pierwszej Komunii Świętej powinno mieć ze sobą świecę, którą otrzymało w dniu chrztu. Świecę można ładnie przyozdobić. Niestety często zdarza się, że świeca z chrztu po kilka latach gdzieś się zawieruszy, w takim wypadku można kupić specjalną świecę komunijną. Wśród pamiątek nie można też oczywiście pominąć Biblii, jednak prezent ten należy wcześniej skonsultować z resztą rodziny, tak, aby przypadkiem nie okazało się, że dziecko otrzyma trzy egzemplarze Świętej Księgi.

Wianek komunijny

Dziewczynki, które podczas uroczystości komunijnej mają na głowie naturalne wianki, suszą je na pamiątkę i chowają do specjalnych albumów, gdzie znajduje się miejsce na takie pamiątki komunijne.

Pamiątki, które są trwałe

Pamiętajmy jednak, że tak naprawdę pamiątki, które są symboliczne, nie materialne trwają o wiele dłużej. Najnowszy model telefonu komórkowego czy laptop za dwa lub trzy lata stanie się stary i bezużyteczny, albo zepsuje się, a wtedy po prostu wyląduje w koszu. Z kolei album ze zdjęciami, Biblia, medalik przywoła ciepłe wspomnienia nawet po wielu latach, gdy nasze dzieci dorosną będą pokazywać je własnym dzieciom, a potem wnukom. Z czasem tego typu pamiątki nabierają wyjątkowej wartości i żaden elektroniczny gadżet nie może się z nimi równać.

wianekPierścienie czystości przedmałżeńskiej

Modne stały się również tak zwane pierścienie czystości przedmałżeńskiej. Moda ta zrodziła się w latach dziewięćdziesiątych XX wieku w USA. Młodzi ludzie, którzy pragną przestrzegać zasad chrześcijańskich postanowili, że będą otwarcie wyrażać swoje poglądy. Tak właśnie powstała idea pierścienia. Ma on wersję damską i męską. Pierścienie kupowane w Polsce mają angielskie napisy: „one life one love”, „true love waits”, są to słowa zrozumiałe na całym świecie. W Polsce coraz częściej taki pierścień pojawia się, jako prezent komunijny, ale w tym wypadku musimy zadać sobie pytanie, czy dzieci w tym wieku rozumieją znaczenie tych słów i wiedzą czym jest życie w czystości? Raczej nie powinniśmy wymagać takich deklaracji od kilkuletniego dziecka, który nic nie wie jeszcze na temat miłości. Pomysł ten jest więc nieco kontrowersyjny.

Rodzice powinni dobrze zabezpieczyć wszystkie pamiątki z Pierwszej Komunii, tak, aby później dziecko mogło do nich wrócić i powspominać ten wyjątkowy dzień.

Reply