Przed zajściem w ciążę
Gwarancja uzyskania zdrowego potomstwa jest dobry stan zdrowia obojga rodziców, a szczególnie matki w czasie całej ciąży. Powinna ona pozostawać pod stałą kontrolą lekarską i odpowiednio postępować z uzyskanymi informacjami, jeśli zależy jej na prawidłowym rozwoju dziecka i własnym zdrowiu. W okresie rozrodczym, w związku ze stałą możliwością zajścia w ciążę oboje rodzice powinni być zdrowi.
Na rozwój ciąży ma wpływ nie tylko dająca objawy choroba matki, ale i bezobjawowe stany przedkliniczne, które można wykrywać za pomocą specjalnych prób laboratoryjnych, najczęściej biochemicznych. Zazwyczaj z wywiadu rodzinnego czy osobniczego można wnioskować o potrzebie wykonania tych specjalnych badań. Należy zmienić pogląd na zdrowie i chorobę. Każdy z nas rodzi się z defektami, bądź ze skłonnościami do chorób. Można je wykryć przez okresowe badania, często dopiero biochemiczne i niektóre z nich skorygować. Obecnie tylko u pewnej części rodziców mających dziecko z wadą wrodzona można rozpoznać jawna chorobę. Przeważnie czuja się oni dobrze i dopiero specjalne badania biochemiczne pozwalają na stwierdzenie u nich nieprawidłowości. Za koniecznością i celowością odpowiedniego dbania o stan zdrowia przed i w czasie ciąży przemawiają następujące fakty:
- wiele ciąż ulega samoistnemu poronieniu, czasem kończą się urodzeniem martwego dziecka lub zgonem noworodka. Wady wrodzone zdarzają się w 1,5% wszystkich ciąż. Z każdych rodziców może urodzić się dziecko upośledzone umysłowo (3% wszystkich ciąż). Nie można więc opieki nad przyszła matka zostawić losowi. Ogólnie wiadomo, że kobiety objęte opieką poradni K rodzą dzieci o wyższym współczynniku inteligencji, niż kobiety nie objęte taka opieką.
Co do profilaktyki, to można się oprzeć na czynnikach determinujących niską wagę urodzeniową płodów w odniesieniu do ich wieku. Niepomyślne warunki rozwoju i większa śmiertelność okołoporodową stwarzają następujące czynniki:
- niski wzrost matki
- niska waga jej ciała przed zajściem w ciążę
- palenie papierosów
- stan zdrowia przed zajściem w ciążę
- przebycie w ciągu sześciu miesięcy przed zajściem w ciążę ostrych chorób gorączkowych, krótszy niż 6 miesięcy w okresie ostatniej ciąży
- występowanie 2 lub więcej wykrytych w czasie ciąży powikłań, zapalenie nerek w czasie ciąży, zatrucia ciążowe, niedokrwistość, niski poziom białka we krwi
- zakażenie wirusowe w II i III trymestrze ciąży
Po przerwaniu pierwszej ciąży zwiększa się dwukrotnie śmiertelność okołoporodowa oraz częstość poronień i porodów przedwczesnych.
Po 30 roku życia zwiększa się dwukrotnie śmiertelność okołoporodowa, a po 35 roku życia 0 ryzyko urodzenia dziecka z mongolizmem.
Wymienione przyczyny ryzyka powstawania nieprawidłowego rozwoju wewnątrzmacicznego płodu pozwalają na wytypowanie już przed zaplanowana ciążą oraz w czasie jej trwania kobiet, które bardziej od innych narażone są na urodzenie płodu o nieprawidłowej wadze i znajdują się w grupie objętej zwiększoną śmiertelnością okołoporodową. Odpowiednie postępowanie i zastosowanie środków zapobiegawczych mogą wpłynąć na ograniczenie tych powikłań.
Okres płodności trwa około 30 lat. Rozpoczyna się on u kobiet w wieku 14-15 roku życia, niekiedy później. Od 28 roku życia warunki dla rozwoju ciąży stopniowo się pogarszają. Za najlepszy czas dla rodzenia dzieci uważa się 18-28 rok życia. Praktycznie pierwsze dziecko powinno być urodzone przed 24 rokiem życia, a ostatnie przed 35, chociaż w każdym okresie życia, nawet po 40 roku życia – można urodzić zdrowe dziecko,po 43 roku życia kobiety rzadziej zachodzą w ciążę.
Przed zapłodnieniem stan zdrowia mężczyzn musi być rózniez dobry. Przynajmniej na 4 miesiące przed zapłodnieniem nie powinien przechodzic żadnych zakażeń, nawet przeziębień. Konieczne jest usunięcie ognisk zakażenia, jak:
- zakażeń dróg moczowych
- jamy nosowo-gardłowej
- zatok
- ropni okołozębowych
- zaniechanie palenia palenia papierosów ponieważ nikotyna jest jadem dla plemników, a procent plemników ruchomych obniża się proporcjonalnie do liczby lat palenia papierosów.
- w jednym wytrysku nasienia może być od 60 do 300 milionów plemników, wiele z nich więc ginie, wiele zostaje wchłoniętych przez organizm kobiety.