Rasy psów: chihuahua

Rasy psów: chihuahua

Rasy psów: chihuahua

Chihuahua są uznawane za najmniejsze ze wszystkich ras psów. Mają one około 12 centymetrów w kłębie. Psy tej rasy używane są głównie jako psy do towarzystwa, psy pokojowe oraz ozdobne (często noszone są w torebkach). Nigdy nie próbowano wykorzystywać ich do jakiejkolwiek pracy (stróżowanie, myślistwo, pasterstwo, itp.) ze względu na ich rozmiary i delikatną budowę.

Rasa ta to najprawdopodobniej wnukowie starożytnych, bardzo podobnych, aczkolwiek nieco większych psów żyjących na dworach azteckich władców. Chihuahua jest uznawany za najstarszą rasę występującą w Ameryce Południowej. Nazwa tej rasy wywodzi się od miejscowości i stanu w Meksyku.

Chihuahua – ciekawostki na temat rasy

Psy chihuahua występują w dwóch wersjach: krótkowłosej i długowłosej.

Posiadają one duże, szeroko rozstawione oczy. Ich uszy są charakterystyczne: duże w stosunku do reszty ciała   i stojące. Ogon noszą zawsze prosto i sztywno.

Jeśli chodzi o ich szatę (umaszczenie) to jest ono bardzo różnorodne. Najczęściej spotkamy chihuahuę w kolorze brązowym (nazywanym też czekoladowym), białe, płowe, piaskowe oraz czarne.

Gdy widzimy, że chihuahua trzęsie się, nie uważajmy, że to coś dziwnego. Psy te mają tendencję do drżenia, mimo że wcale się nie są przeziębione, brak im też tendencji do łatwego chorowania.

Jak  dbać o psa rasy chihuahua?

Odmiana długowłosa chihuahuy wymaga troskliwej opieki. Futro tego psa musi być regularnie wyczesywane, aby uniknąć guzów i kołtunów, a także nadmiaru sierści. Oczy dwóch odmian są bardo wrażliwe i wymagają regularnych badań i profilaktyki (wizyty u lekarza weterynarii). Warto zwracać też uwagę na ich uszy oraz zęby (opieka dentystyczna). Chihuahua, jak każdy pies, potrzebuje ruchu, dlatego zaleca się częste spacery.

Gdy nasza suczka jest w ciąży, najprawdopodobniej samodzielny poród sprawi jej trudność, dlatego powinna być pod opieką weterynarza.

Pieski te są spokojne, nieagresywne i świetnie dogadują się z człowiekiem.

Cena psa rasy chihuahua z rodowodem to około 1500 złotych.

Reply