Jak przygotować się do ciąży?

przygotowanie do ciąży

Jak przygotować się do ciąży?

Ciąża jest niezwykłym okresem w życiu każdej kobiety, kiedy przez 9 miesięcy nosi ona pod sercem nowe życie. Warto zadbać o to, aby organizm był do niej dobrze przygotowany – dzięki temu kobieta łatwiej zajdzie w ciążę, łagodniej będzie ją znosić, a także szybciej wróci do normalnej aktywności i formy po porodzie.

Co wiec trzeba zrobić, aby odpowiednio przygotować się do tego wyjątkowego stanu? Radzimy dzisiaj – zapraszamy do lektury!

Aby zwiększyć szanse na poczęcie i zdrowy przebieg ciąży, trzeba dobrze zadbać o swoje ciało, ale także o umysł. Pierwsze przygotowania warto zacząć już na rok przed planowaną ciążą, gdyż na zdrowie dziecka mają wpływ także pierwsze tygodnie ciąży, idealnie byłoby więc, aby organizm był dobrze przygotowany do nowego stanu od samego początku. Wcześniejsze przygotowania pomogą także przygotować się na nowego członka rodziny finansowo, co – nie ukrywajmy – w dzisiejszych czasach jest istotne i pomaga zachować komfort psychiczny.

Przygotowując się do ciąży, warto zadbać o aktywność fizyczną. Ciążą, a potem także i poród, stanowią niemały wysiłek dla całego organizmu kobiety, stąd wskazane jest wykonywanie ćwiczeń wzmacniających serce, naczynia, mięśnie i cały organizm. Może to być pilates, aerobik, może to być także jazda na rowerze czy nawet częstsze spacery.

Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest zdrowa dieta, która powinna być bogata w wartościowe produkty, najlepiej niskoprzetworzone. Lepiej unikać słodyczy, jedzenia, w którym przeważa sól, cukry czy niezdrowe tłuszcze, zaś sięgać po warzywa, owoce i produkty bogate w kwas foliowy, witaminy i minerały. W razie potrzeby można też łykać preparaty przeznaczone dla przyszłych mam, jednak najlepiej dopiero po konsultacji z lekarzem.

Konieczne jest także skontrolowanie swojego stanu zdrowia. Przyda się wykonanie morfologii, oznaczenie grupy krwi i czynnika RH, aby wykluczyć ewentualny konflikt serologiczny, zbadanie poziomu glukozy we krwi, wykonanie cytologii oraz wymazu z szyjki macicy, a także wykonanie USG narządów rodnych. Dzięki temu można wykluczyć różne choroby, podjąć zawczasu ewentualne leczenie i podreperować swój stan zdrowia.

Warto również zrezygnować zawczasu z używek. Szkodzi alkohol, słodziki, niewskazana jest także kofeina, dlatego należy ograniczyć przyjmowanie tych substancji do minimum. Ważna jest także rezygnacja z papierosów, o których szkodliwości chyba nikomu nie trzeba mówić…

Koniecznie trzeba odstawić hormonalne metody antykoncepcji, aby organizm mógł wrócić do pełnej normy.

Kobieta planująca ciążę powinna także uważnie obserwować swój cykl miesięczny, porozmawiać na jego temat z lekarzem, nauczyć się obliczać dni płodne itp. Jeżeli stwierdzone zostaną zaburzenia, trzeba podjąć działania mające na celu ich zdiagnozowanie oraz wyleczenie.

Należy również wybrać się do dentysty i wyleczyć wszystkie ubytki, gdyż nieleczona próchnica odbija się niekorzystnie na zdrowiu i może także zaszkodzić dziecku.

Kobiety przygotowujące się do ciąży powinny również zrezygnować z zażywania niepotrzebnych lekarstw, a także suplementów diety. Warto po nie sięgać jedynie po konsultacji z lekarzem – taki nawyk przyda się zwłaszcza w ciąży i w okresie karmienia piersią. Wskazane jest też zapoznanie się z technikami relaksacyjnymi i oddechowymi, które pomogą odgonić stres i rozładować negatywne emocje, które w ciąży zdarzają sie często.

Reply