Role społeczne kobiet we współczesnym świecie

role kobiet

Role społeczne kobiet we współczesnym świecie

Przyjęło się, że kobieta jest tą słabszą płcią, „skazaną” na wychowywanie dzieci, dbanie o dom, gotowanie obiadów partnerowi itp. Z czego wynika taka sytuacja, gdzie tkwi sedno problemu, który w czasach dzisiejszych – na szczęście! –  znacznie zmalał?

Dlaczego kobietom nakazano siedzenie w domu, ograniczono jej wolność osobistą, a mężczyźnie dano wiele swobód? Dlaczego sytuacja się zmienia? O tym wszystkim dzisiaj.

Czym są role społeczne?

Rola społeczna to określony zbiór praw i obowiązków, które wiążą każdego, kto zajmuje daną pozycję społeczną, bez względu na cechy osobiste. Każda pozycja społeczna stawia przed człowiekiem zespół ustalonych oczekiwań, które należy spełniać, swego rodzaju z góry ustalony scenariusz zachowań. Są różne role: lekarza, nauczyciela, matki i każda z nich wymaga „przyswojenia” kanonicznych działań. Każda płeć wypełnia określone, często przeciwne sobie zadania, co utrzymuje swoistą równowagę społeczeństwa.

Dodatkowo, aby ta równowaga była zachowana, role należy wypełniać w sposób prawidłowy, a więc w taki, jaki jest aprobowany przez innych ludzi. Szczególnie ważną kwestią staje się wyznaczanie kobiecie charakterystycznych sposobów zachowań. Zachowania te przez wieki były tworzone przez innych ludzi i wprowadzane w życie.

Mówi o tym jedna z badaczek:

Przypisanie kobiecie określonej roli nie jest naturalnym porządkiem rzeczy, a służy jedynie podtrzymaniu tradycyjnych stosunków społecznych i uprzywilejowanej pozycji mężczyzn. Za twierdzeniami dotyczącymi społecznej roli kobiet stoi nie biologia ale ideologia. Z drugiej strony trudno wymagać od kobiet, które od wieków były wychowane tak, aby za „naturalne” uważać emocjonalne, intelektualne i ekonomiczne uzależnienie od mężczyzn, aby nagle odmieniły swoje normy, zaczęły dążyć do niezależności i stały się samodzielne.

(B. Limanowska, Spotkania feministyczne [2], Warszawa 2000, s. 58.)

Role społeczne dziś

Z upływem lat i wieków wszystko się zmienia. Zmianie uległy również role kobiet i mężczyzn. Jak już wspomniałam, kiedyś to kobieta zajmowała się domem i rodziną, dziś te obowiązku przejmuje mężczyzna. Nie napiszę nic nowego, kiedy stwierdzę, że rola kobiet uległa znacznej zmianie. To obecnie jednostki silne, niezależne, mające własny dom, pracę, utrzymującą niezależność finansową, świetnie radzące sobie we współczesnym świecie osoby. Pozostając w domu z dziećmi, również potrafią wykonywać pracę, dokształcać się i rozwijać. Posiadanie rodziny i poświecenie się ognisku domowemu nie przekreśla kobiecej kariery, staje się wręcz motorem do podjęcia wielu innych działań. To świat niejako wymusza na nas zmianę ról i kształt rodziny, co nie znaczy, że jest to zła zmiana.

Mężczyźni jako żywiciele rodziny, pracujący od rana do wieczora, aby zapewnić byt rodzinie, zwolnili tempo. Jest wiele przypadków ojców pracujących  w domu, zajmujących się wychowywaniem dzieci, którym nie przeszkadza to w żadnym stopniu. Trzeba układać sobie życie tak, jak tego potrzebujemy, a to że stereotypy się zmieniają, świadczy tylko i wyłącznie o zmianie myślenia.

One Response

  1. Greg

Reply