Początki kina

Początki kina

Początki kina

Kto sprawił, że dzisiaj możemy spędzać czas na oglądaniu filmów w domu czy w kinie? Jakie były nowatorskie osiągnięcia na tym polu? I czym zachwycali się ludzie na początku istnienia kina? Aby poznać na odpowiedź na te pytania, trzeba wrócić do końca XIX wieku.

Już nawet w pierwszej połowie XIX wieku było wiadomo, że seria następujących po sobie zdjęć daje efekt ruchomego obrazu. W latach 30. wykonywano pierwsze fotografie. Daleka wciąż była jednak droga do prawdziwego filmu.

PRZEŁOM 

Prawdziwym przełomem był kinetoskop, kamera potrafiąca uchwycić serię ruchomych obrazów. Jej odkrycie to sukces Tomasa A. Edisona z 1892 roku. Zaledwie 3 lata później bracia Lumiere z Francji podchwycili sprzyjający się świetnie trend i sprezentowali światu kinematograf. Dzięki niemu obrazy rejestrowane przez kamerę Edisona mogły być wyświetlane na ekranie.

Bracia August i Louis przez kilka lat bawili się swoim wynalazkiem. Pierwszymi wyświetlanymi na ekranie obrazami były więc chwile z ich własnego życia. Ludzie byli zafascynowani i zachwyceni.

SENSACJA I EFEKTY SPECJALNE

Początki kinaWodą na młyn był pomysł Francuza Georgesa Meliesa, który postanowił dodać do wynalazku coś więcej, coś co jeszcze bardziej zainspirowało tłumy. Jego film „Podróż na Księżyc” z 1902 roku był początkiem tzw. kina widowiskowego. Kina obdarzonego fabułą, które ma pokazywać wymyślone historie.

Nie to było jednak największym osiągnięciem Meliesa. Jako pierwszy wprowadził on efekty specjalne. Choć brakowało im oczywiście sporo do tego, czym dzisiaj potrafią nas uraczyć producenci, to jednak jak na tamte czasy było to coś absolutnie dotąd niespotykanego. Tamte efekty polegały na umiejętnej pracy z oświetleniem i scenografią.

Ludzie zaczęli z entuzjazmem czekać na pokazy filmowe. W 1903 roku pojawił się film kowbojski „Napad na ekspres”, do którego zdjęcia kręcono na świeżym powietrzu.

Powstawało coraz więcej sal kinowych. Kinematografia rozwijała się zarówno w Ameryce jak i w Europie. Jeszcze przed I wojną światową pojawiły się filmy pełnometrażowe.

BEZ DŹWIĘKU 

Początki kinaWarto przy tym zaznaczyć, że pierwsze lata kina to tzw. „kino nieme”. Mimo sukcesu z rejestrowaniem obrazu nie udało się zsynchronizować zdjęć z dźwiękiem aż do 1927 roku.

Widz mógł liczyć na skromne napisy w niektórych miejscach filmu i zdać się przede wszystkim na sugestywną grę aktorską. Z tamtych czasów pochodzi sława choćby takiego geniusza, jak Charlie Chaplin. Jego ruchy i mimika były tak plastyczne i przekonujące, że umiał oddać wszelkie emocje bez słów.

GENEZA HOLLYWOOD 

Czasy I wojny światowej to rozkwit kina amerykańskiego. Ten okres zadecydował o tym, że przemysł europejski pozostał daleko w tyle za amerykańskim. Dość powiedzieć, że właśnie wtedy narodziło się Hollywood w Kalifornii. Amerykanie zmienili miejsce kręcenia filmów z błahego powodu. W Hollywood były bowiem doskonałe warunki pogodowe przez cały rok. Już wtedy bowiem kinematografia pochłonęła ich tak bardzo, że zajmowali się nią niemal bez przerwy.

HISTORIA FILMU W 10 MINUT

[tube]https://www.youtube.com/watch?v=HuL9drtQAg8[/tube]

 

kolejny film przedstawią krótką historię Kina

[tube]https://www.youtube.com/watch?v=smQJtb7xMn4[/tube]

One Response

  1. Marysia

Reply