Prawidłowe koszenie trawnika – kilka zasad
Koszenie trawy wydaje się być naprawdę prostą sprawą i oczywiście tak właśnie jest. Jednakże jest wiele rzeczy, na które należy zwracać uwagę podczas koszenia własnego trawnika. To od tych kilku prostych zasad zależy, jak faktycznie nasz trawnik będzie się prezentował.
W zależności od tempa wzrostu trawy należy dostosować również częstość jej koszenia. Jeśli chcemy mieć trawnik krótko skoszony, to powinniśmy przycinać go co tydzień. Jeśli pragniemy mieć trawę nieco wyższą, wystarczy, że będziemy ją kosić około 4-5 razy w sezonie. Zalecana długość trawy to nie więcej, jak 6-8 cm. Ostatnie koszenie powinniśmy wykonać najpóźniej w połowie października, aby trawa miała na tyle dużo składników odżywczych, by spokojnie przetrwać zimę. Optymalna wysokość trawy przy ostatnim koszeniu przed zimą to 4 cm.
Nasz trawnik wymaga regularnego koszenia, dzięki czemu trawa jest soczyście zielona i pięknie wygląda. Systematyczne koszenie trawy jest dla niej bardziej korzystne, niż przycinanie jej rzadziej, a krócej. Dopuszczalne jest rzadsze koszenie trawnika wówczas, gdy lato jest upalne i suche. Wówczas źdźbła rosną wolniej, więc lepiej jest je pozostawić, by urosły wyższe.
Nie należy również zapominać o tym, że noże, które koszą trawę ulegają stępieniu. Wówczas trawa jest nierówno ścinana, poszarpana i często po prostu powyrywana. Nie przysparza to pięknego wyglądu jej i sprawia, że szybciej traci wodę, a co za tym idzie zmienia się jej kolor i pojawiają się choroby. Dlatego też nie należy zapominać o regularnym ostrzeniu noży, aby koszenie trawy było nie tylko przyjemnością, ale również aby stanowiło podstawę pielęgnacji pięknego, zadbanego trawnika.
Ważny jest również dobór odpowiedniego narzędzia do koszenia trawy. Jeśli nasz trawnik jest niewielkich rozmiarów, najlepszym rozwiązaniem jest zakup kosiarki ręcznej. Wówczas nie będzie nam potrzebny prąd do jej zasilania. Do większych powierzchni trawnika można używać zarówno kosiarki elektrycznej, jak i akumulatorowej. Pracują one cicho i nie emitują do środowiska szkodliwych spalin.
Duże trawniki z gęsto porośniętą, wysoką trawą wygodniej jest kosić kosiarką z bocznym wyrzutem. Kosiarki z wyjmowanym koszem na trawę znacznie lepiej sprawdzają się na mniejszych, często koszonych trawnikach, bowiem wówczas nie trzeba tak często opróżniać kosza.
Świeżo skoszone trawniki wymagają nawadniania. Należy je zatem obficie podlewać wodą, aby nie dopuścić do przesuszenia trawy.
Jak prawidłowo kosić trawę?
- W różnych kierunkach: Nie należy kosić trawy zawsze w tym samym kierunku, ponieważ bardzo szybko powstaną na niej wydzielone pasma. Przy każdym kolejnym koszeniu należy kosić trawę pod kątem prostym do uprzedniego koszenia.
- Pora dnia: Najwłaściwszą porą na koszenie trawnika są godziny ranne. Na trawie nie powinno być już wtedy rosy, ale temperatura jest wciąż niska, co korzystnie wpływa na efekty koszenia i kondycję trawy.
- Bez pośpiechu: Koszenie trawy jest obowiązkiem, ale może również być przyjemnością. Nie śpiesz się, ponieważ wtedy trawa może być nierówno skoszona.
- Naturalny nawóz: Świeżo skoszona trawa stanowi doskonały nawóz, dlatego nie należy jej całej zbierać. Zostaw około połowy i równo rozłóż ją na całym trawniku. Dzięki temu będziesz miał naturalny nawóz.
- Wysokość trawy: Nie ścinaj trawy poniżej 6 cm w sezonie, ponieważ ułatwisz wówczas wzrost chwastów. Trawa ścięta do tej wysokości również najlepiej się prezentuje – nie jest ani za krótka, ani za długa.
- Ostrz noże: Nie zapominaj o tym, aby regularnie ostrzyć noże. Unikniesz w ten sposób poszarpanych ździebeł, a trawa będzie lepiej rosła i nie będzie wysychała.
- Podlewanie: Nie zapomnij o obfitym nawadnianiu trawnika, zwłaszcza tego świeżo skoszonego. Dzięki temu trawa będzie idealnie zielona, gładka i soczysta.
Podczas koszenia trawy można popełnić kilka błędów, które wpłyną na jego wygląd. Stosowanie się do tych kilku zasad sprawi, że nasz trawnik będzie naszą prawdziwą chlubą. Najważniejsza jest systematyczność, a więc nie traktuj koszenia trawy jako przykrego obowiązku, ale jako przyjemność połączoną z odrobiną relaksu na świeżym powietrzu.