Jak pielęgnować tuje?
Jeżeli chcesz, aby twój ogród przez cały rok był piękny i zielony posadź w nim tuje. Rośliny te znakomicie nadają się na żywopłot, a ich mniejsze odmiany można też zasadzić na balkonie. Tuje inaczej żywotniki mają wiele odmian, więc każdy znajdzie pośród nich odpowiednie dla siebie. Mają różne odcienie i rozmiary.
Jedne swoim kształtem przypominają kulę, jeszcze inne stożek. Są odmiany, które są raczej łatwe w uprawie, takie jak: Smaragd, Spiralis, Columna, Wagneri, a także takie, które wymagają więcej czasu, np. Brabant. Na pewno łatwiejsze w pielęgnacji są tuje, których sadzonki kupuje się z donicy, zazwyczaj lepiej się przyjmują niż sadzonki kopane z gruntu, ponieważ rzadko są uszkodzone.
Wielu ludzi podczas zakupu tui robi ten sam błąd, mianowicie zwraca uwagę wyłącznie na wysokość rośliny, a nie na jej gęstość. Tymczasem cienka roślina może nie zagęścić się od dołu i nawet, gdy już podrośnie nie będzie wyglądać korzystnie w naszym ogrodzie. Przy zakupie dobrze jest więc wybierać takie tuje, które mają dużą bryłę korzeniową. Jeśli ciężko jest ją wyjąć z pojemnika, a przez otwory widać jej korzenie, oznacza to, że roślina wyrośnie na ładny okaz.
Odmiany tui
Jeżeli chcemy, aby tuja była łatwa do formowania najlepiej wybrać np. żywotnik zachodni (Thuja occidentalis). Chociaż jest to roślina zimozielona, czasami jesienią nabiera brunatnego koloru, ale nie musimy się martwić, ponieważ jest to jej naturalna reakcja na zimno, gdy przyjdzie wiosna tuja odzyska, piękny zielony kolor. Odcienie zieleni mogą się różnić zależnie od odmiany. Mogą być zielone, zielonożółte albo złociste.
Ciekawą odmianą jest też żywotnik wschodni (Thuja orientalis). Jest to tuja, która w przeciwieństwie do innych ma szyszki, które dodają jej efektownego wyglądu. Jednak ta odmiana tui nie nadaje się na żywopłot, ponieważ źle znosi zagęszczenie. Tak samo jak w przypadku żywotnika zachodniego, brunatna barwa na skutek zimna jest w pełni naturalnym zjawiskiem.
Żywotnik olbrzymi (Thuja plicata) jest największym z gatunków tui. Może mieć nawet do 15 m wysokości. Tą odmianę tui cechuje piękny, ciemnozielony kolor. Warunkiem koniecznym do jej uprawy jest duża wilgotność gleby. Żywotnik olbrzymi ma bardzo mocny system korzeniowy, dlatego nawet bardzo silny wiatr nie jest w stanie go przewrócić, dzięki czemu można go hodować w rozmaitych warunkach klimatycznych. Nie da się tego niestety powiedzieć na przykład o żywotniku zachodnim. Siła jego korzeni jest dużo mniejsza.
Sadzenie i pielęgnacja
Przed posadzeniem tui glebę musimy odpowiednio przygotować, gdyż nie powinny rosnąć bezpośrednio w trawie. Zanim posadzimy roślinę, trzeba więc usunąć trawę i chwasty z danego obszaru ziemi. Pamiętajmy, że tuje rozrastają się, dlatego nie mogą rosnąć za blisko siebie. Najlepiej zachować odległość przynajmniej 50 cm między nimi.
Bezpośrednio po posadzeniu tuje należy przyciąć, by zmobilizować je do wypuszczania nowych pędów. Dotyczy to szczególnie mało gęstych okazów. Jeżeli tuje są bardzo gęste bez problemu możemy odczekać rok do pierwszego przycinania. Pod żadnym pozorem nie można przycinać ich jesienią, gdyż powstałe rany mogą się nie zagoić przed nadejściem mrozów, w wyniku czego roślina może nie przetrwać zimy. Przycinanie żywopłotu formowanego należy przeprowadzać raz na rok, najlepiej wiosną. UWAGA! Pamiętaj, że świeże pędy żywotników są trujące! Uważaj więc, aby nie zbliżały się do niej dzieci, ani zwierzęta!
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu roślin. Należy je podlewać dwa razy w ciągu dnia – rano i wieczorem. Wodę powinniśmy lać na glebę, a nie bezpośrednio na igły. Dobrze na ich rozwój wpływa też ściółkowanie gleby, które ogranicza parowanie wody z gleby.
[tube]http://www.youtube.com/watch?v=NkVKAnzOZg0[/tube]