Jak przesadzać kaktusy?
Wiosna to dla kaktusów okres kwitnienia i szybkiego wzrostu, w którym szczególnie trzeba zadbać o zawartość odpowiednich związków pokarmowych w podłożu. Nie jest bowiem prawdą, że kaktusy mogą rosnąć w czystym piasku. Gleba, na której kaktusy rosną w swej ojczyźnie, takim czystym piaskiem nie jest.
W rzeczywistości składa się z bogatych w minerały okruchów skalnych, zmieszanych z lekką próchnicą i naturalnym kompostem, złożonym przeważnie z opadłych rozłożonych płatków, owoców i innych części samych kaktusów. Jest jednak niezwykle przewiewna i przepuszczalna, a to dzięki sporej domieszce kryształów kalcytu, lawy wulkanicznej i kwarcu zawartego w piasku pustyń. Natomiast gleb bogatych w próchnicę kaktusy unikają.
Jak przygotować ziemię dla kaktusów?
Podobne podłoże powinniśmy stworzyć kaktusom w mieszkaniu. Najprościej wziąć do tego celu 2 części ziemi kwiatowej (dostępnej w kwiaciarniach), 1 część średnio grubego żwiru i 1 część piasku bez części pylistych. W takiej glebie kaktusy mogą rosnąć dwa lata. Warto jednak czasem nieco poeksperymentować. Jako próchnicy możemy użyć działkowego kompostu, dobrze przerobionego i bez widocznych części roślinnych. Zamiast lawy wulkanicznej — rozdrobniony bazalt z nowo układanych torów kolejowych. Rolę kalcytu doskonale spełni potłuczona cegła, pustynnego piasku – piasek znad rzeki lub morza. Składniki mieszamy w proporcji 3:1:1:1 i mamy prawie idealne podłoże dla kaktusów.
Jak wybrać doniczkę dla kaktusów?
Znacznie trudniejszy jest wybór naczyń do uprawy kaktusów. Dawniej uprawiało się kaktusy w naczyniach ceramicznych, zwłaszcza w doniczkach glinianych. Okazało się jednak, że w glinie kaktusy nie rosną dobrze, gdyż szybko wysycha gleba, a przy zewnętrznych ściankach doniczek gromadzą się związki pokarmowe, co wyjaławia wnętrze gleby i powoduje deformację korzeni. „Głodne” włośniki dążą do ścianek doniczek glinianych i oplatają bryłkę ziemi, co widać podczas przesadzania.
Znacznie korzystniejsze są doniczki plastikowe, które nie mają tych wad, są lżejsze, nie tłuką się i można je swobodnie dezynfekować.
Kaktusy mają przeważnie płytki i szeroki system korzeniowy. Dlatego bardzo dobre są dla nich kuwety fotograficzne, w których sadzimy po kilka kaktusów.
Jak przesadzać kaktusy?
Kaktusy należy przesadzać co dwa lata. Czynność ta nie odbiega od sposobów przesadzania innych roślin, należy jedynie uważać, by się nie pokłuć, gdyż ciernie są później trudne do wyjęcia. Kaktusy przesadzamy na świeże podłoże wiosną. Nie należy przesadzać roślin, które wytwarzają pąki, ani tym bardziej kwitnących. Podczas takich manipulacji (także po odwróceniu kaktusa od światła) pąki są natychmiast zrzucane.
Kaktusy przesadzamy także po każdej kontroli zdrowotności korzeni, nawet jeśli nie ma na nich szkodników. Przed przesadzaniem doniczki powinny być zdezynfekowane gorącą wodą, a gleba odkażona termicznie przez parowanie. Kupując kaktusy w kwiaciarni, przesadzamy je natychmiast do innego podłoża (doniczka po wymyciu może być użyta ponownie).
Warto tak postępować z dwóch powodów — po pierwsze ziemia używana przez producentów jest najczęściej zbyt próchniczna, po drugie sprawdzamy od razu zdrowotność korzeni. Po przesadzeniu nie podlewamy kaktusów przez tydzień, jedynie je zraszamy.
Przesadzając kaktusy, nie należy wykruszać ziemi miedzy korzeniami. Możemy w ten sposób uszkodzić delikatne włośniki, co hamuje wzrost rośliny na kilka miesięcy. Najlepiej przesadzać kaktusy z bryłką starej ziemi, a przed przesadzaniem przez kilka dni nie podlewać.
Bzdura ten tekst z „nie należy wykruszać ziemi miedzy korzeniami”. Właśnie należy to zrobić aby sprawdzić ich stan i pozbyć się ewentualnych gnijących części. Po oczyszczeniu korzeni należy zostawić kaktusa na kilka dni aby ewentualne rany się zabliźniły tak aby nie rozpoczęły się procesy gnijne.