Ogród w stylu francuskim

Ogród w stylu francuskim

Ogród w stylu francuskim

Wnętrza posiadają swój charakterystyczny dzięki zastosowaniu odpowiednich kolorów czy dodatków, podobnie jest także w przypadku ogrodów.

Ten w stylu francuskim cechuje się uporządkowanym i sformalizowanym charakterem, który zachwyci wielu z nas.

Cechy charakterystyczne ogrodu francuskiego

W ogrodzie w stylu francuskim najważniejsze zdanie należy do symetrii i geometrycznych układów. To do nich dostosowane są wszystkie inne elementy, takie jak roślinność, przebieg ścieżek czy rozmieszczenie elementów o małej architekturze.

O ogrodzie francuskim można powiedzieć, że jest eleganckim kwiatowym gazonem, gdzie dookoła obsadzone są niskie, równo przycięte żywopłoty. Krzewy także mają swój kształt, o który dbają ogrodnicy, aby stale zachować wielkość formy. Ogród w tym stylu to także stylizowane, przepiękne fontanny oraz meble ogrodowe do wypoczynku. Nic nie jest tu zlokalizowane przez przypadek. Wszystko ma swoje ściśle przygotowane miejsce, a roślinność zawsze musi być w nienagannym stanie, odpowiednio wypielęgnowana i uformowana. Naturalność jest wyparta przez formalizm. Aby osiągnąć taki wygląd ogrodu, potrzebna jest ciągła, systematyczna praca najczęściej wielu osób, a także duża dawka cierpliwości, staranności i systematycznych zabiegów pielęgnacyjnych.

Ścieżki

Nawet dróżki muszą mieć swój ściśle przemyślany i dekoracyjny przebieg, ponieważ same w sobie także decydują o dekoracji całego ogrodu. Przeważają kąty proste i wszelkie układy geometryczne. Niedopuszczalny jest jakikolwiek spontaniczny układ. Wszystko musi mieć swój wyraźnie określony kształt, roślinność posadzona w rabatach musi tworzyć jasno wytyczony układ.

Gatunki roślin nie mogą być powsadzane byle gdzie. Wszystko musi tworzyć taką harmonię, że patrząc z lotu ptaka na ogród w stylu francuskim, będziemy odnosić wrażenie, że wszystkie geometryczne wzory są utworzone przez kwiaty. Jak najbardziej na miejscu jest obsadzanie rabat bukszpanem czy lawendą. Całość kompozycji roślinnych powinny uzupełniać miejsca wysypane żwirkiem.

Roślinność

Podobnie jest w przypadku roślinności. Krzewom nadaje się kształt eleganckich, gładkich stożków, sześcianów lub kul. Wszystko zależy od wielkości ogrodu. W przypadku, gdy przestrzeń na to pozwala, można utworzyć nawet labirynt z żywopłotu. Bardzo ładnie prezentują się rośliny w donicach, rozmieszczone w różnych częściach ogrodu. Najatrakcyjniej przedstawiać się będą drzewka pomarańczowe, cytrynowe lub laurowe, jednak oprócz efektownego wyglądu należy zapewnić om odpowiednie warunki do zimowania. Szalenie istotny jest równo przystrzyżony trawnik. Bardzo dobrze w ogrodzie w stylu francuskim prezentują się nawierzchnie ze żwiru, kostki czy płyt.

Do ogrodu w stylu francuskim powinno wybierać się tylko takie rośliny, które wykazują podatność na formowanie. Świetnie nadadzą się bukszpan, cis, klon, głóg, grab czy tuje. Z kwiatów można wybrać aksamitki, bratki, goździki, szarłaty, lewkonie, lwie paszcze oraz hiacynty, tulipany i narcyzy. Ilość lawendy i róż może być nieograniczona! Bardzo ładnie  będą prezentowały się ławeczki czy rzeźbione meble, a także fontanny.

Reply