Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?
Każdy z nas zużywa w swoim gospodarstwie domowym codziennie około 100 litrów wody, jeżeli nie więcej. Zmienia się ona w ścieki zanieczyszczone mydłem, fekaliami czy resztkami żywności.
Jeśli nie mamy dostępu do sieci kanalizacyjnej lub z jakiegoś powodu nie chcemy się do niej podłączyć, to sami musimy zatroszczyć się o dalszy los ścieków.
Szambo vs przydomowa oczyszczalnia ścieków
Najpopularniejszym rozwiązaniem przez długi okres była budowa szamba – szczelnego zbiornika, który co pewien czas opróżnia wyspecjalizowana firma i dostarcza ścieki do dużej oczyszczalni. Eksploatacja szamba jest jednak kosztowna.
Inny sposób na ścieki to własna mała oczyszczalnia. Jej budowa jest droższa, ale za to koszty eksploatacyjne praktycznie żadne. Inwestycja szybko się więc zwraca.
Działanie przydomowej oczyszczalni ścieków
W najczęściej spotykanej konstrukcji podstawowym elementem oczyszczalni jest zbiornik (osadnik gnilny), do którego wpływają ścieki. Tam są rozkładane przez specjalnie dobrane gatunki bakterii, a zanieczyszczenia stale opadają na dno zbiornika. Takie wstępnie oczyszczone ścieki przepływają do rozdzielacza, a następnie do zakopanych pod ziemią rur drenarskich – mają one niewielkie otwory, przez które przepływający nimi płyn przesącza się do gruntu. Drenaż pełni też jeszcze jedną funkcję – na płynące nim zanieczyszczenia działają bakterie tlenowe, dodatkowo je oczyszczając.
Aby oczyszczalnia działała prawidłowo, musimy o nią odpowiednio dbać. Do działań obowiązkowych należą: okresowe kontrolowanie składu odpływu, indeksu osadu czynnego, regulowanie natlenienia, uzupełnianie kultury mikroorganizmów czy dwa razy do roku usuwanie osadu oraz kożucha z osadnika.
Jednak generalnie taka przydomowa oczyszczalnia działa sama – przepływ ścieków zapewnia ułożenie rur drenażu ze spadkiem. Osad ze zbiornika wybiera się zaś jedynie raz na 2-3 lata.
Montaż przydomowej oczyszczalni z drenażem rozsączającym
[tube]http://www.youtube.com/watch?v=81cvBMDEq8I[/tube]