Jak zaprojektować ogród?

ogrod

Jak zaprojektować ogród?

Przy projektowaniu ogrodu, czy to od nowa czy też przy wprowadzaniu poprawek, zawsze powinniśmy zorganizować plan działania i wszystkich niezbędnych prac. Takie postępowanie pozwoli Ci o niczym nie zapomnieć oraz uniknąć niepotrzebnych nerwów.

Dzisiaj mamy więc dla Ciebie garść wskazówek odnośnie do tego, jak z głową zaprojektować ogród. Zapraszamy do lektury!

Od czego zacząć projektowanie ogrodu?

Przede wszystkim musisz zastanowić się nad rodzajem ogrodu – wypoczynkowy czy tak zwany warzywniak? To bardzo ważna kwestia.

Kiedy zdecydujemy się już na rodzaj, warto przeanalizować budowę działki i wybrać najbardziej ekonomiczne rozmieszczenie potrzebnych rzeczy. Najlepszym sposobem jest narysowanie na kartce planu ogrodu i naniesienie poszczególnych pomysłów. Pamiętaj aby zachować proporcje, ponieważ potem może się okazać, że jednak nie wszystko się zmieści!

projekt ogroduZawsze Twój plan musi być przemyślany i optymalny. Oznacza to, że nie możemy planować ogrodu „na oślep”, zawsze staraj wybierać się najbardziej optymalne rozwiązania, by dobrze wykorzystać miejsce i nie tracić swojego czasu. Bardzo ważne jest aby na początku nie koncentrować się na małych szczegółach i detalach, ale stworzyć ogólny plan.

Ogrodzenie

Warto aby Twój ogród posiadał ogrodzenie – chroni nas przed wścibskimi sąsiadami, zapewnia spokój, a do tego może ładnie wyglądać. Pamiętaj jednak, że ogrodzenia z żywopłotów (krzewy kwitnące) rosną dosyć wolno i nie są zbyt gęste. Jeśli wolisz lepszą ochronę zdecyduj się na płot drewniany lub ogrodzenie ze strzyżonych żywopłotów. Osoby, które posiadają większe działki mogą stworzyć ogrodzenie na przykład z tui.

Pomoc przy projektowaniu

Przy projektowaniu bardzo pomocne są tekturowe modele, które można dowolnie przestawiać, ustawiać i łączyć ze sobą. Zwróć uwagę, z której strony Twojego ogrodu pada Słońce i w tym miejscu zdecyduj się na działkę, pamiętaj aby nie zasłaniać roślin drzewami! Bardzo ciekawie wyglądają w ogrodzie dróżki, altanka, podpory dla roślin pnących.  Nie bój się łączyć kwiatów kwitnących z  warzywami czy ziołami. Tak zwane ogrody romantyczne  posiadają aranżowane rabatki z roślinami w łagodnych , pastelowych kolorach (róże, naparstnice).  Idealnie pasują do nich wąskie, kręte ścieżki. Ogrody tworzone na planie geometrycznych form to tak zwane ogrody formalne. Stosujemy w nich żywopłoty, bukszpany posadzone i obcięte w bardzo przemyślany, geometryczny sposób.

Kiedy już ustalimy ostateczną wersję planu, czas zająć się detalami. Zaplanuj rozmieszczenie krzewów, bylin, ustal dokładny bieg ścieżek i rodzaj nawierzchni. Pamiętaj aby materiały użyte przez Ciebie pasowały kolorystycznie do domu i otoczenia.

Ścieżki

Ścieżkę możemy pokryć żwirem, który przy każdym kroku będzie dawał charakterystyczny dźwięk skrzypienia. Pamiętaj by użyć pod żwirem warstwę włóknin aby nie nastąpił rozrost chwastów.

Dróżka często potrzebuje mocnego podłoża. Warstwę nośną (10 – 20 cm) tworzymy z żwiru lub tłuczni. Cegły klinkierowe układa się na podbudowie z piasku (ok. 5 cm grubości). Cegły klinkierowe możemy układać wedle naszej woli. Pamiętajmy żeby stworzyć również obrzeże dla takiej ścieżki z krawężnika betonowego lub zatopionych w murku oporowym z chudego betonu.

ogrodekZrób to sam – drużka z kostki brukowej!

  1. Na początku wyznaczamy  ścieżkę za pomocą sznurka, paliczków i tyczek. Naprężony szur wyznacza poziom nawierzchni ścieżki. Wykopujemy ziemię na głębokość około 20 – 25 cm. Pamiętajmy, aby nasz wykop był o 10 cm szerszy niż ścieżka, co ułatwi nam wykonywanie prac.
  2. Powierzchnię, którą wykopaliśmy zasypujemy żwirem – warstwą około 15 centymetrów i zagęszczamy ubijakiem. Nie zapominaj o brzegach ścieżki!
  3. Na tak przygotowaną powierzchnię kładziemy wąską warstwę chudego betonu (zapewni stabilność), a na nią kostkę kamienną. Każdą kostkę wciskamy w beton za pomocą młotka brukarskiego.

Reply