Tajemnice paproci

Tajemnice paproci

Tajemnice paproci

Walory dekoracyjne tych roślin sprawiły, że – rosnące kiedyś tylko w środowisku naturalnym – na dobre zadomowiły się w naszych domach. Paprocie przydają bowiem uroku każdemu wnętrzu.

Jak głosi legenda, w noc świętojańską ludzie od wieków poszukiwali magicznego kwiatu paproci. Z pewnością nikomu nie udało się go znaleźć, gdyż rośliny te po prostu nie kwitną, ale w zamian natura obdarzyła je wyjątkowo dekoracyjnymi liśćmi. Paprocie należą do tych roślin, które przetrwały zmiany klimatu i doskonale przystosowały się do różnych warunków. Zaadaptowały się niemal we wszystkich strefach klimatycznych i można je hodować w mieszkaniach, gdzie przez cały rok cieszą oczy swym nieprzemijającym pięknem.

paproćWymagania

Większość domowych odmian paproci nie jest trudna w uprawie, jednak ich pielęgnacja wymaga przestrzegania kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim nie można dopuszczać do przesuszenia podłoża. Ziemia powinna być żyzna i dobrze utrzymująca wilgoć. Trzeba również zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Doniczki z paprociami najlepiej ustawiać w jasnym, ale nie nasłonecznionym miejscu – idealne jest północne lub wschodnie okno. Woda do podlewania powinna być miękka. Poszczególne odmiany paproci mają oprócz tego własne, szczególne wymagania.

  • Nefrolepsis – to mało wymagająca, a zarazem jedna z najbardziej okazałych paproci. Mimo że lubi wilgoć, nie można pozwolić, aby w podstawce gromadziła się woda, Do podlewania rośliny należy używać jedynie miękkiej wody,
  • Asplenium – bardzo popularna paproć. Lubi miękką wodę i częste zraszanie. Lepiej znosi okresowe przesuszenie niż nadmiar wody. Dokarmiamy ją od marca do października, co 2-3 tygodnie, nawozami wieloskładnikowymi.
  • Pellea – wymaga nieco innej pielęgnacji. Latem należy ją podlewać umiarkowanie, natomiast zimą bardzo rzadko – nie lubi nadmiaru wilgoci.
  • Dawalia – zwłaszcza jej młode okazy, bardzo lubią wilgoć, potrzebują zraszania i dokarmiania.

Bardzo chętnie hodowane w warunkach domowych paprocie to: Platycerium, znane pod nazwą łosie rogi, oraz orliczki i paprotniki.

Nie tylko ozdoba…

Paprocie idealnie nadają się do wnętrz mieszkalnych oraz biurowych nie tylko ze względów dekoracyjnych. Badania potwierdziły, że rośliny te doskonale nawilżają powietrze, a jednocześnie oczyszczają je ze szkodliwych dla ludzkiego organizmu substancji, takich jak na przykład formaldehyd.

paproćMedycyna naturalna sięgnęła także do walorów leczniczych, które ma paprotka pospolita. Wywar z kłączy wspomaga leczenie chorób gardła, wyciąg z narecznicy samczej jest pomocny w zlikwidowaniu pasożytów przewodu pokarmowego. Świeżo wyciśnięty sok z młodych liści paproci sprzyja gojeniu się ran i owrzodzeń.

Gdy chorują…

Kiedy listki twojej paprotki żółkną i opadają lub pojawiają się na nich brązowe plamy, w pomieszczeniu prawdopodobnie jest za ciepło lub nieprawidłowo – za skąpo bądź zbyt obficie – podlewasz roślinę. Gdy usychają koniuszki liści i paprotka nie rośnie, przyczyną jest suche powietrze lub brak nawozu. Nadmiar słońca może natomiast spowodować, że liście rośliny będą blade. W razie pojawienia się mszyc paproć trzeba spryskać preparatem dostępnym w sklepach ogrodniczych.

Reply