Domowy ogródek

narcyz

Domowy ogródek

Zanim wiosna na dobre zagości za oknem, możesz ją mieć w swoim domu. Barwne kompozycje z kwiatów cebulkowych wypełnią mieszkanie cudownym zapachem. Doniczkę z tulipanem czy narcyzami można po prostu postawić na stole. Ale warto potraktować ją jak obrazek, dla którego ładne naczynie będzie odpowiednią oprawą.

 

W mchu i w paproci

hiacyntNiektórzy wstawiają doniczkę z rośliną do koszyczka, inni do misy. Można również umieścić kwiaty w szkle. Ale nie w formie zwykłego bukietu. Wyjęte z ziemi rośliny, delikatnie opłukane, wkłada się do pojemnika wraz z cebulkami. Dodatkową dekoracją mogą być kamyki, muszle, mech. W szklanych naczyniach uroda roślin jest dobrze widoczna. Mają też światło. Kamienie i inne ozdoby ułożone na dnie służą cebulkom za podporę i gromadzą zapas wody. W takim naczyniu wilgoć utrzymuje się dłużej niż w zwykłej doniczce, dlatego rośliny można rzadziej podlewać.

Naczynie najlepiej postawić na okiennym parapecie (ale nie od strony południowej, bo tam bywa za gorąco, i z dala od kaloryfera). Można ozdobić kwiatami stół wielkanocny czy przedpokój na przyjęcie gości, ale potem niech wrócą w jasne, chłodniejsze miejsce. Krokusy, hiacynty i inne wiosenne kwiaty cebulowe potrzebują chłodu i dużo światła. Podlewaj ogródek tak, by roślinom nie zabrakło wilgoci. Uważaj jednak, by nie zalać cebulek. Nie powinny stać w wodzie, bo zgniją! Przekwitłych roślin nie musisz wyrzucać. Jeżeli cebulki mają korzenie, a liście wyglądają zdrowo, warto sprawić, by cieszyły nasze oko również w następnym roku.

Od wiosny do wiosny

Kiedy kwiaty przekwitną, obetnij je. Nadal podlewaj, choć nieco oszczędniej, i trzymaj w jasnym miejscu. Liście jeszcze rosną i zaopatrują cebulę w substancje pokarmowe. W połowie maja, gdy miną ostatnie przymrozki, możesz wystawić ogródek na dwór, np. na balkon. Kiedy liście zaczną żółknąć (jest to naturalne), zaprzestań podlewania, a gdy całkiem zaschną, obetnij je. Wyjmij cebulki, włóż do papierowej torebki, przesyp torfem i zanieś do piwnicy. Pozwól im odpocząć aż do września. Z nadejściem jesieni posadź cebulki na działce albo w ogródku. Nie warto natomiast sadzić ich w mieszkaniu. By wydały kwiaty, muszą przez kilka tygodni się przechłodzić.

tulipanyMorski ogród

Do wykonania takiej dekoracji można wykorzystać kolekcję muszli zebranych nad morzem lub kamieni wyłowionych ze strumienia. Utrzymają roślinę w pionie, a jednocześnie staną się piękną ozdobą.

  • Ułóż muszle lub kamienie na spodzie naczynia i zalej wodą. Kwiaty wyjmij z doniczki, opłucz z ziemi i umieść w naczyniu.
  • By cebulki nie zgniły, woda powinna sięgać tylko do korzeni. One natomiast muszą być zanurzone, by mogły cały czas pić wodę.

Kolorowa łąka

Jeśli masz duże szklane naczynie, warto się pokusić o urządzenie ogródka. Najlepiej, aby szkło było bezbarwne, wtedy do roślin dociera światło.

  • Na dnie ułóż warstwę mchu. Otul nim rośliny wraz z cebulkami. Taka „leśna ściółka” dobrze zatrzymuje wilgoć, a jednocześnie wygląda bardzo naturalnie. Pamiętaj, by co pewien czas ją podlać.

krokusPachnący las

Potrzebne będą specjalne szklane naczynia do pędzenia hiacyntów.

  • Umieść w nich cebule i nalej tyle wody, by jej poziom znajdował się tuż pod cebulką. Hiacynt wypuszcza najpierw korzenie, a potem liście i kwiaty.
  • Wazon musi stać w chłodnym ciemnym miejscu. Gdy pąki nabiorą kolorów, przenosimy go do ciepłego pokoju.

Reply