Kolorowy jadłospis

Owoce i warzywa

Owoce i warzywa

O tym, jak ważne dla naszego zdrowia oraz urody są warzywa i owoce, chyba nikomu, kto dba o siebie, nie trzeba przypominać.

Ich obecność na naszym talerzu pomaga zapobiegać chorobom, poprawia nasze samopoczucie, usprawnia przemianę materii, a także pracę wszystkich narządów…

Pokoloruj swój jadłospis

„Magiczne” właściwości warzyw i owoców tkwią w cennych składnikach mineralnych i witaminach, które zawierają – są to np. likopen, flawonoidy, beta-karoten, luteina czy flawonoidy… Niestety, osoby niewtajemniczone w zagadnienia związane z dietetyką i odżywianiem mogą nie zapamiętać wszystkich nazw związków niezbędnych dla organizmu, a także produktów, w których się one znajdują. Co więc robić w takiej sytuacji? Rozwiązanie jest prostsze niż może się wydawać – pokoloruj swój jadłospis!

Tęczowy jadłospis pomoże Ci mieć pewność, że jesz wszystko, co jest Ci potrzebne i co dodaje Ci zdrowia, dzięki niemu ułożysz i skomponujesz wszystkie swoje posiłki w najbardziej optymalny sposób, ale nie będziesz musiała zapamiętywać szeregu trudnych, czasami skomplikowanych nazw składników.

Codzienna porcja warzyw i owoców to konieczność

Musisz zapamiętać tylko jedną zasadę: codziennie jedz warzywa i owoce z ośmiu grup kolorystycznych, przedstawionych poniżej.  Zyskasz dzięki temu pewność, że dostarczasz organizmowi niezbędnych substancji w odpowiedniej ilości – substancje biologicznie czynne obecne w roślinach działają podobnie do leków, a wiele spośród tych substancji to właśnie barwniki.

Owoce i warzywa

Zalecanym minimum warzyw i owoców jest pięć porcji dziennie. Warto jednak zwiększyć ilość i jeść warzywa i owoce przynajmniej dziewięć razy dziennie, każdego dnia wybierając po jednym produkcie z każdej z wyżej wymienionych grup i dodatkowo jeden z pomarańczowej – w ten sposób zapewnimy sobie to, co najlepsze i najwartościowsze, a pozytywne efekty takiego postępowania osiągniemy szybciej, niż możemy sobie to wyobrazić.

 

Owoce i warzywa

Reply