Fitness – sposób na poprawę kondycji

W dzisiejszych czasach nowoczesną, popularną rodzajem sportu pomagającego wyrzeźbić sylwetkę stały się zajęcia fitness, które są bogate w różnorodne formy grupowych zajęć – dających klientom dostęp do nowoczesnych sprzętów oraz urządzeń wspomagających trening.

Aerobik przede wszystkim

Nowoczesne formy aerobiku bazują na badaniach sportowych, a dzięki wiedzy, jaką czerpiemy z osiągnięć naukowych aerobik stał się popularny, jako trening prozdrowotny, który prócz efektów daje jego entuzjastom bezpieczeństwo. Tym, co łączy zajęcia grupowe jest dostępność dla każdego a także obecność muzyki i choreografii.

Przy wyborze takich zajęć grupowych należy jednak zwrócić uwagę na kryteria podziału, czyli intensywność oraz rodzaj obciążenia mechanicznego. Kryteriami tymi są: intensywność, obciążenie mechaniczne stosowane w trakcie zajęć sportowych oraz zaangażowanie różnych grup mięśniowych. Zajęcia należy wybierać na podstawie własnej ogólnej sprawności i doświadczenia w zakresie form muzyczno – ruchowych.

Jeżeli przez jakiś czas nie ćwiczyliśmy warto wybrać na początek mniej intensywną formę zajęć. Zajęcia po dłuższej przerwie nie powinny wywołać dużego dyskomfortu przez następnych kilka dni. W dzisiejszych czasach w profesjonalnych klubach fitnessowych zajęcia są bardzo zróżnicowane. Zazwyczaj w ofercie takich klubów istnieje kilka rodzajów zajęć o różnej intensywności i różnym charakterze, w zależności od domyślnego celu naszych starań.

Zróżnicowane ćwiczenia

Program ćwiczeń powinien być na tyle zróżnicowany, by mógł odpowiednio zadbać o różne komponenty ciała i sprawności fizycznej. Przy systematycznie wykonywanym treningu oraz stopniowym wzroście obciążeń efekty treningowe możemy zobaczyć w mgnieniu oka – w postaci mocniejszego ciała oraz poprawy wydolności najważniejszych układów organizmu oraz polepszenia samopoczucia i zwiększenia poziomu szczęścia. Warto, co jakiś czas, czyli co 4-6 tygodni zmieniać parametry treningowe (czas trwania, intensywność, ilość treningów w tygodniu) by mięśnie cały czas były pobudzane nieco ponad poziom zmęczenia. Ważnym parametrem jest również równowaga mięśniowa.

Aby ruchy w stawach były dobrze skoordynowane oraz by uniknąć kontuzji oraz by zachować odpowiednią postawę ciała – nasz program ćwiczeń powinien być tak ułożony, aby ćwiczone były mięśnie, które przeciwnie działają na dany staw. Bardzo istotne jest również zapewnienie mięśniom odpowiedniej dawki odpoczynku (regeneracji i odnowy biologicznej – by uniknąć przetrenowania). Przetrenowanie jest niestety częste u osób, które po długiej przerwie chcą w krótkim czasie nadrobić zaległości w treningach. Lecz często jest to droga do licznych kontuzji i urazów, które mogą obniżyć, jakość życia oraz ograniczyć nasze starania w dążeniu do celu.

Należy pamiętać, że jeżeli zauważymy ogólny spadek siły i utratę techniki ćwiczeń, zapalenia ścięgien, złamania czy bóle stawowe a także zmiany w odzyskiwaniu tętna spoczynkowego trzeba niezwłocznie zgłosić się na wizytę do lekarza, ponieważ prawdopodobnie mogą to być oznaki przetrenowania.

Reply