Fitness

fitness

Fitness

Właśnie zapisałaś się do klubu fitness, gdzie możesz korzystać z dowolnych zajęć, jednak nie bardzo wiesz, które z nich będą dla ciebie najlepsze? Sprawdź, co kryje się za trudnymi nazwami zajęć w fitness klubach i wybierz odpowiednie ćwiczenia dla siebie.

 

Profesjonalny plan treningowy powinien uwzględniać Twój wiek, sprawność fizyczną oraz upodobania. Przy wyborze zajęć musisz jednak pamiętać, że jeden rodzaj ćwiczeń to często za mało. Dlatego w grafiku powinny znaleźć się zajęcia wzmacniające serce, budujące siłę i wytrzymałość, a także rozciągające. Na początek zacznij od rozszyfrowania obco brzmiących nazw, korzystając z naszego przewodnika. Potem ułóż plan tygodniowy. Zwykle zajęcia grupowe trwają około godziny, w wielu klubach zaczynają się nawet od 7 rano. Prowadzone są przy muzyce i mają podobny układ: rozgrzewka ok. 15 minut, część zasadnicza ok. 30 minut, a na koniec wyciszenie, czyli ćwiczenia rozciągające i relaksujące, które trwają ok. 15 minut.

fitnessSilne mięśnie i jędrne ciało

TBC

Total Body Condition to rodzaj ćwiczeń z przyrządami: ciężarkami, gumami. Bywa też nazywany BS (Body Sculpting, czyli rzeźbienie ciała). Zajęcia budują siłę i ujędrniają mięśnie. Nie są intensywne. Możesz na nie chodzić nawet codziennie. Spalisz ok. 300 kcal.

ABT

Zestaw ćwiczeń (Abdominal, Buttocks, Things) ma też inne nazwy: BNP (brzuch, nogi, pośladki), ABS (Abdominal Body System), BBS (biodra, brzuch, stretching). Są to zajęcia wzmacniające i ujędrniające dolne partie ciała: uda, brzuch, pośladki. Po rozgrzewce kładziesz się na macie, następnie zakładasz obciążenie w postaci gum albo ciężarków na nogi. Rozciągasz je lub dźwigasz. Ćwiczenia te skutecznie modelują pośladki (szczególnie boczną część) oraz uda (zwłaszcza wewnętrzną stronę). Najlepiej wykonywać je 3-4 razy w tygodniu Spalisz ok. 300 kcal.

Interwał

Te zajęcia zmuszają wszystkie mięśnie do pracy, dlatego szybko poprawiają wygląd całej sylwetki. Wzmacniają też serce i układ krążenia oraz poprawiają wydolność organizmu. Trening obejmuje najczęściej różnego rodzaju układy choreograficzne, przeplatane ćwiczeniami siłowymi. Zajęcia są bardzo intensywne i wymagają dobrej kondycji. Najkorzystniej jest ćwiczyć 2-3 razy w tygodniu. Spalisz przynajmniej 400 kcal.

Power Pump

W klubach jest też nazywany: Magie Bar, Body Bar, Body Pump. Jest to trening wytrzymałościowo-sitowy z użyciem specjalnej sztangi, na którą nakłada się koła ważące: 4,5 kg, 2,5 kg i 1,5 kg (z każdej strony gryfu). Obciążenie dobierasz do możliwości swojego organizmu. Mimo to ćwiczenia są bardzo intensywne, ale za to ładnie rzeźbią ramiona, wzmacniają mięśnie pleców oraz nóg. Doskonale ujędrniają także biust i pośladki. Warto się na nie wybrać 1 -2 razy w tygodniu. Spalisz przynajmniej 350 kcal.

fitnessDobra forma i mocne serce

Step

W trakcie tego treningu ćwiczysz na specjalnych stopniach. Wykorzystuje się je do podskoków, obrotów, wypadów. Podczas zajęć wzmacniasz uda i pośladki. To doskonała lekcja koordynacji, bo układ powtarzasz na każdą ze stron platformy. Ćwiczenia te obciążają stawy kolanowe i skokowe. Na step warto chodzić przynajmniej raz w tygodniu. Spalisz co najmniej 500 kcal.

Wiosła

Pod tą nazwą kryje się trening grupowy przy muzyce, z wykorzystaniem symulatora wioseł. Instruktor nadaje tempo, a Ty w tym czasie wiosłujesz, pokonując np. „fale rwącego potoku”. Dzięki temu pracują wszystkie najważniejsze grupy mięśni nóg, rąk oraz brzucha. To dość Intensywny trening, przeznaczony dla osób o dobrej kondycji. Warto się zapisać na 2-3 zajęcia w tygodniu. Spalisz 600 kcal.

Power bike

Jest to jazda na rowerze stacjonarnym przy różnym stopniu obciążenia w rytm muzyki (inne nazwy to: Schwinn, Spin Bike, Aerobiking). W ten sposób „wspinasz się” pod górę albo szybko z niej „zjeżdżasz”. Możesz się nawet sprawdzić w minutowym sprincie. Instruktor zwykle dodatkowo wplata ćwiczenia mięśni brzucha i ramion w trakcie jazdy. Jeśli jesteś fanką roweru, na tych zajęciach szybko poprawisz formę. Warto trenować 2-3 razy w tygodniu. Spalisz 600-1200 kcal.

fitnessSzczupła sylwetka

Fat burning

Oznacza zajęcia oparte na prostych układach tanecznych albo gimnastyce z bardzo lekkim obciążeniem. To trening, który pomaga spalić tkankę tłuszczową. Możesz brać w nich udział, nawet jeśli masz dużą nadwagę. Na zajęciach nie ma podskoków, wypadów i wymachów. Te elementy hamują spalanie tkanki tłuszczowej. Spalisz przynajmniej 300 kcal.

Kobieca gracja

Funk, salsa, latin dance, zumba

Podczas tych zajęć wykonujesz układy choreograficzne przy muzyce tanecznej, np. hiphopowej lub latynoskiej. Poprawiają gibkość, ruchomość stawów i nadają płynność ruchom. Taniec wykonywany w bardzo szybkim tempie (tętno powinno wynosić ok. 130-150 uderzeń/min) usprawnia pracę układu krążenia. To dość intensywny trening, warto go powtarzać 2 razy w tygodniu. Spalisz ok. 800-1000 kcal.

Sexy class

Oznacza zajęcia taneczne, oparte na nieskomplikowanej choreografii. Dają one poczucie zmysłowości, gracji i kobiecości. Poprawiają ruchomość stawów i zmuszają do ćwiczeń rozciągających. Są średnio intensywne. Możesz na nie chodzić kilka razy w tygodniu. Spalisz ok. 350 kcal.

Wytrzymałość i siła

Kick boxing, boxing, aero box

To intensywne zajęcia wytrzymałościowe i siłowe, oparte na technikach różnych sztuk walki. Polegają na ćwiczeniu techniki uderzeń, kopnięć, wypadów, wyskoków. Zajęcia te poprawiają wydolność organizmu oraz wytrzymałość mięśni i koordynację ruchową. Aby nie narażać się na kontuzje, warto dodatkowo trenować rozciąganie mięśni. Ćwicz 3 razy w tygodniu. Spalisz ok. 1200 kcal.

fitnessOdpoczynek w ruchu

Stretching

Oznacza ćwiczenia rozciągające mięśnie. Są one wykonywane przy muzyce, w wolnym tempie. Dzięki temu Twoje mięśnie się wydłużą, a stawy nie będą boleć. Mimo że intensywność jest niska, zajęcia te wyszczuplają sylwetkę. Spalisz ok. 300 kcal.

Joga

Jest to relaksujący trening ciała i umysłu. Uprawiają ją nawet zawodowi sportowcy, bo pomaga im zregenerować zmęczone wysiłkiem ciało. Joga silnie rozciąga mięśnie, uczy świadomego oddychania i poprawia ruchomość stawów. Pomaga też uporać się ze stresem. Spalisz ok. 300 kcal.

Pilates

To trening całego ciała. Ten typ fitnessu obejmuje ponad 500 ćwiczeń inspirowanych jogą, baletem i treningiem siłowym. Ich istotą jest spinanie i rozluźnianie mięśni. Pilates poprawia ich elastyczność i siłę. Spalisz ok. 300 kcal

Tai-chi

Nazywany medytacją w ruchu polega na wykonywaniu płynnych ruchów, które poprawiają koordynację i pomagają osiągnąć równowagę wewnętrzną. Gimnastyka ta jest dobra nawet dla osób o słabej kondycji. Spalisz ok. 300 kcal.

Zanim zaczniesz trening, powinnaś ustalić strategię. Zastanów się, co najbardziej chciałabyś w sobie zmienić. Następnie dobierz ćwiczenia tak, żebyś jak najszybciej uzyskała wymarzone rezultaty.

fitnessPłaska pupa

Klub: ćwicz pilates. Poprawisz pozycję i ułożenie bioder, dzięki temu przestaną one „uciekać” do przodu.
Codziennie: chodź po schodach, pochylając się mocno do przodu. Wzmacniasz w ten sposób mięśnie pośladkowe.

Małe piersi

Klub: wybierz zajęcia z ciężarkami, ekspanderami. Dzięki tym ćwiczeniom nauczysz się „wypinać” klatkę piersiową.
Codziennie: przed śniadaniem zrób 10 damskich pompek.

Duża pupa

Klub: wybierz zajęcia taneczne, krągłe pośladki są atutem w tańcu brzucha.
Codziennie: godzina jazdy na rolkach. W trakcie treningu mocno odpychaj się do tyłu. Wymodelujesz pośladki z boku.

Słabe ramiona

Klub: ćwicz na stymulatorach wioseł. Budują mięśnie ramion, a także naciągają skórę z boku i tyłu ramion.
Codziennie: wykonuj ćwiczenia izometryczne: ściskaj dłonie na wysokości piersi.

One Response

  1. Man1903kn

Reply