Czym kierować się przy wyborze obuwia sportowego?

Sport to zdrowie, dlatego też należy uprawiać go jak najwięcej. Aby nie odnieść kontuzji, ważną kwestią jest odpowiedni dobór obuwia. Nie każdy but sportowy będzie się nadawał do każdej dyscypliny sportowej. Trzeba poznać kilka czynników, na które zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego obuwia.

Chcąc uprawiać jogging należy wybrać, buty, które mają podeszwę o profilu ułatwiającym przenoszenie ciężaru ciała z tylnej części stopy na przednią. Taki but będzie miał wzniesiony czubek w górę – łatwo go rozpoznać. Materiał, z którego wykonane są buty do biegania musi być miękki, by tłumić wstrząsy powstałe na wskutek biegu, musi umożliwiać stopie oddychanie –wierzch buta powinien być wykonany z przewiewnego materiału tekstylnego. Za dobrą przyczepność odpowiada bieżnik, który powinien być wykonany z gumy lub materiału o podobnych cechach.

Ciekawą dyscypliną sportu, pozwalającą spalić wiele kalorii jest tenis. Obuwie do tenisa musi zapewniać graczom stabilność przy częstych ruchach ciała, zmianach pozycji i hamowaniu. Odpowiednie buty do tenisa muszą posiadać płaskie podeszwy, o niskim bieżniku, ponieważ na dużej powierzchni będą odpowiednio przylegać do podłoża.

Buty na kostkę

Chcąc uprawiać koszykówkę lub siatkówkę, trzeba zaopatrzyć się w obuwie z wyższą cholewką, która chroni stopę przed skręceniem w kostce podczas wielu skoków. Obecnie sklepy obuwnicze proponują krótsze warianty – do kostki, ponieważ najważniejsza jest podeszwa podsiadająca dobre właściwości amortyzujące. Wysokość i rodzaj bieżnika zależy od miejsca uprawiania sportu (hala lub gra na zewnątrz). Do sportów uprawianych na hali trzeba szukać butów specjalnie oznaczonych (na pudełkach lub wszywkach w bucie). Bieżnik powinien mieć bardzo niski profil, a materiał, z którego wykonana jest podeszwa musi zapewniać dobrą przyczepność. Łatwo rozpoznać podeszwę nadającą się na halę, ponieważ najczęściej ma ona pomarańczowy kolor.

Górskie wędrówki

Lubiąc wędrówki po górach i uprawianie turystyki w trudnych warunkach, należy wybrać odpowiednie trekkingi. Odpowiednie obuwie będzie sobie dobrze radzić i przy wycieczkach pieszych jak i wspinaczce górskiej. Buty przeznaczone do tego sportu muszą charakteryzować się bardzo dobrym trzymaniem stopy, stabilną i przyczepną, odporną na uszkodzenia podeszwą. Najlepiej jest jak są wykonane z mocnego, ale i oddychającego materiału. Doskonale sprawdza się membrana klimatyczna typu goreteks, która zapewnia stopie,, oddychanie” ponadto nie dopuszczając wody z zewnątrz.

Obecnie modne stało się uprawianie nordic walking, czyli wędrowania przy użyciu specjalnych kijów. W ten sposób aktywuje się najwięcej grup mięśniowych, co jest bardzo korzystne dla organizmu. Dobór odpowiedniego obuwia nadającego się do tego sportu zależy od warunków, w jakich będzie ono używane. Na utwardzonych nawierzchniach będą się nadawać buty do joggingu, a w trudnym terenie spiszą się buty trekkingowe. Typowe buty do turystyki pieszej mają pośredni wygląd pomiędzy butami do tych dyscyplin.

Reply