Dieta ziemniaczana
W naszym społeczeństwie wciąż pokutuje przekonanie, iż ziemniaki są tuczące i na diecie odchudzającej lepiej jest zastępować je ryżem czy makaronem. Wynika to zapewne z tego, iż w polskiej kuchni ziemniaki jada się albo z tłustą omastą, albo z kalorycznym sosem i innymi niedietetycznymi dodatkami, zatem kojarzą się wszystkim jako produkt ciężkostrawny.
Nie jest to jednak prawda, ponieważ ziemniaki same w sobie mają niewiele kalorii, a poza tym mają zbawienny wpływ na układ pokarmowy.
Ziemniaki dla zdrowia i urody
Mogą na przykład przeciwdziałać niestrawności, a nawet łagodzić jej objawy. Polecane są także przy wrzodach żołądka i w przypadku uporczywych zaparć. W dodatku usprawniają obieg wody w organizmie, dzięki czemu jest on oczyszczany z ubocznych produktów przemiany materii. Powoduje to, że warzywo to nie tylko odchudza, ale także uzdrawia, poprawia samopoczucie, a nawet odmładza. Oczywiście wszystko to pod warunkiem, że nie jest podawane z kalorycznym sosem ani smażone, bowiem popularne frytki na pewno nie pomogą, a jedynie zaszkodzą.
Zasady diety
Standardowa wersja diety ziemniaczanej jest przewidziana na 2 tygodnie i to jest optymalny czas, w którym można ją stosować bez żadnego ryzyka i dla osiągnięcia najlepszych efektów. W tym czasie można stracić około 3 kilogramów i raczej nie zdarza się, by po zakończeniu diety pojawiał się efekt jojo. Podczas jej stosowania należy wypijać minimum 2 litry płynów dziennie, a pomiędzy 3 głównymi posiłkami można do woli chrupać surowe warzywa.
Można również sięgnąć po przekąskę w postaci wafli ryżowych czy sucharków, ale nie więcej niż 2 sztuki na dzień, a także pić sok owocowy (najlepiej samodzielnie wyciskany bezpośrednio przed spożyciem, gdyż taki jest najbardziej wartościowy), a także jogurt naturalny o obniżonej zawartości tłuszczu. Będące podstawą diety ziemniaki powinno się spożywać 2 razy na dobę. Można je piec w piekarniku (oczywiście bez dodatku tłuszczu, a jedynie przyprawione), gotować na parze w mundurkach czy standardowo, w wodzie, ale lepiej używać do tego niewielkiej jej ilości, gdyż w ten sposób zapobiegnie się utracie cennych substancji.
Dla kogo dieta ziemniaczana?
Dieta ziemniaczana jest bardzo zdrowa, gdyż ziemniaki zawierają duże ilości witaminy C, beta-karotenu, witamin K, H i z grupy B. Są także bogate w fosfor i potas, a poza tym zawierają niewielkie ilości jodu, siarki, magnezu, żelaza, fluoru, wapnia i sodu. Takie bogactwo składników odżywczych powoduje, że dieta ziemniaczana pozwala uzupełniać niemal wszystkie niedobory substancji mineralnych.
Ponadto osoby, które mają problem z zaburzoną gospodarką wodną organizmu, na pewno na tej diecie poczują się lepiej, gdyż zniknie uczucie ciężkich nóg, opuchlizna i obrzęki. Dietę ziemniaczaną (choć zazwyczaj nie w standardowej wersji, ale nieco zmodyfikowaną) poleca się także osobom mającym kłopoty z nerkami i nadciśnieniowcom.