Dieta Atkinsa

Dieta Atkinsa

Dieta Atkinsa

Dieta ta zakłada ograniczenie przyjmowanych w pożywieniu węglowodanów i wzbogacenie jadłospisu w tłuszcze i białka, co ma zaskutkować stosunkowo szybkim chudnięciem – 2 kg tygodniowo. W dodatku nie jest konieczne liczenie kalorii, co dla wielu osób nastręcza spory problem.

Dieta ta składa się z 4 faz i każda trwa standardowo 2 tygodnie. W pierwszej z nich ogranicza się spożywanie węglowodanów do 20 g dziennie. Po 2 tygodniach ich ilość wzrasta do 30-50 g, zaś w przedostatniej i ostatniej fazie waga się normuje.

Dieta AtkinsaI faza diety

Podczas trwania I fazy można jeść dowolne mięso, ryby i drób, a także owoce morza, jaja, sery pleśniowe i tłuszcze pochodzenia roślinnego. Nie wolno zaś spożywać pieczywa, owoców, produktów zbożowych, warzyw zawierających skrobię i chudego nabiału.

Nie można także pić kawy oraz trzeba odstawić cukier, miód i słodycze. Wynika to z tego, iż faza ta ma na celu zahamowanie apetytu na słodycze, pieczywo i kofeinę, a także łaknienia węglowodanów, co ma zadecydować o szybkim tempie tracenia na wadze. Należy jeść 3 posiłki dziennie w równych odstępach czasu (nie mogą być one dłuższe niż 6 godzin) i zawsze o tej samej porze. Trzeba wypijać 2 litry wody dziennie.

II faza diety

W II fazie stopniowo zwiększa się ilość spożywanych węglowodanów. Można jeść większe ilości warzyw, a także orzechy i owoce jagodowe. Podstawę diety nadal jednak stanowią tłuszcze i produkty z dużą zawartością białka. Faza ta kończy się, gdy do zrzucenia pozostaje już niewielka ilość kilogramów – od 2 do 4,5.

Dieta AtkinsaIII i IV faza diety

III i IV faza to etap normowania wagi. Nie odchudza się już, ale dba się, by waga stała w miejscu. W fazach tych nie wolno łączyć w jednym posiłku produktów węglowodanowych z mięsem, jajami i rybami.
Podczas całego czasu trwania diety należy spożywać 3 główne posiłki i w zależności od potrzeb 1 lub 2 przekąski w postaci surówki albo niewielkich ilości wędliny. Można pić soki, wodę mineralną i niesłodzoną herbatę, a w późniejszych fazach także niesłodzoną kawę.

Efekty diety Atkinsa

Jeśli dieta jest uczciwie stosowana, może dać naprawdę spektakularne efekty w krótkim czasie. Ponadto przewidziane w jadłospisie pokarmy są smaczne i na pewno przypadną do gustu osobom, które lubią jadać tłusto i nie chcą czuć głodu, ponieważ jada się tłuste mięsa, ryby i nabiał. Ograniczyć należy zaś owoce, pieczywo i makarony, które są źródłem węglowodanów. Nie można także pić alkoholu, zwłaszcza w pierwszej fazie diety.

Dieta AtkinsaSkutki uboczne diety Atkinsa

Niestety jednak ten sposób odżywiania się nie jest  do końca pozbawiony wad, ponieważ często niesie za sobą mniej lub bardziej poważne skutki uboczne. Do tych najczęściej występujących można zaliczyć problemy z wypróżnianiem, pogorszenie samopoczucia, podniesienie się poziomu złego cholesterolu oraz niewystarczające ilości witamin, związane głównie z ograniczeniem ilości spożywanych owoców. Niedobór sodu może doprowadzić do odwodnienia, może również pojawić się problem w postaci zakwaszenia organizmu, czego następstwem jest również zakwaszenie śliny i występowanie próchnicy zębów oraz znaczne osłabienie szkliwa.

Nadmierne ilości spożywanego białka i tłuszczu mogą obciążać nerki i doprowadzić do skazy moczanowej. Mogą również pojawić się problemy z sercem, będące następstwem przyjmowania zbyt małych ilości magnezu, gdyż dieta jest uboga w ten minerał. Diety tej nie można stosować dłużej niż przez rok, ponieważ dłuższe jej stosowanie może wywołać miażdżycę, osteoporozę i poważne problemy z nerkami. Ponadto podczas całego okresu trwania diety należy przyjmować suplementy witaminowe.

Diety tej nie mogą stosować osoby chorujące na nadciśnienie, miażdżycę i mające problem ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu.

Reply