Dieta błonnikowa

Dieta błonnikowa

Dieta błonnikowa

Błonnik to jedna z najważniejszych substancji, niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jego dostarczanie jest kluczową kwestią na każdej diecie odchudzającej, gdyż jej niedobór powoduje zaparcia. Może mieć równie o wiele poważniejsze skutki dla zdrowia, takie jak miażdżyca, kamica wątrobowa, uchyłkowatość jelita, polipy czy nowotwór jelita grubego. Widać więc, jak bardzo istotna jest ta substancja i dieta ta ma na celu nie tylko odchudzanie, ale także poprawia ogólny stan zdrowia.

Dla kogo dieta błonnikowa?

Polecana jest zwłaszcza osobom, które mają problem ze zbyt wysokim poziomem cukru, cholesterolu i z nadciśnieniem. Mogą ją jednak stosować wszyscy, którzy chcą odżywiać się zdrowo i racjonalnie. Jedynym przeciwwskazaniem jest choroba jelita grubego, wówczas bowiem niepożądana jest jego wielka aktywność.

Dieta błonnikowaMenu diety błonnikowej

Podstawą diety błonnikowej są zawierające tę substancję produkty, które jednocześnie zawierają niewielkie ilości tłuszczu. Dieta zakłada przyjmowanie minimum 25 g błonnika na dobę. Największe jego ilości znajdują się w warzywach, owocach, ziarnach i orzechach. Wśród owoców najbogatsze w błonnik są między innymi suszone owoce, morele, jagody, jabłka, grejpfruty, banany, gruszki czy truskawki. Bardzo dobre są też suszone owoce – daktyle, śliwki, figi czy morele. Wśród warzyw na wyróżnienie zasługują ogórki, kalafior, ziemniaki, szparagi, szpinak, groszek, kukurydza, fasola, kapusta, marchew, sałata, soczewica, bób, soja, ciecierzyca i papryka.

Ponadto do jadłospisu należy wprowadzić otręby, owsiankę, pieczywo i makaron pełnoziarnisty oraz brązowy ryż, a także orzechy włoskie, migdały i oliwki. Można również spożywać suplementy diety z błonnikiem, ale lepiej jest samemu przygotować sobie taką mieszankę z uderzeniową dawką błonnika. W tym celu należy zmieszać otręby, ziarna oraz suszone owoce i spożywać np. z jogurtem.

Dieta błonnikowaDieta błonnikowa jest bardzo skuteczną dietą odchudzającą, na której można zdrowo stracić na wadze i to w niedługim czasie. Wynika to z wielu czynników:
1. na diecie tej spożywa się głównie produkty pochodzenia roślinnego, które są zdrowe i mało kaloryczne,
2. błonnik pomaga regulować apetyt, ponieważ na długo zaspokaja głód, pęczniejąc w żołądku,
3. ułatwia pracę jelit, ponieważ opóźnia przemieszczanie się treści pokarmowej w przewodzie pokarmowym i przyspiesza wypróżnianie, ponieważ pokarm jest usuwany z organizmu natychmiast po strawieniu zamiast zalegać w jelitach – nawet dwukrotnie przyspiesza pracę jelit,
4. zwalnia proces uwalniania cukru do krwi, więc nie ma problemu w postaci nagłych napadów wilczego głodu,
Dieta błonnikowa5. zmniejsza poziom cholesterolu i trójglicerydów w spożywanych pokarmach.

Skutki uboczne diety błonnikowej

Jednak mimo tych wszystkich zalet, dieta błonnikowa na pewno nie każdemu przypadnie do gustu, przede wszystkim dlatego, że trzeba ograniczyć ilość spożywanych tłuszczów i węglowodanów. Ponadto nagłe rozpoczęcie przyjmowania dużych ilości błonnika może stanowić dla układu trawiennego nadmierne obciążenie, czego efektem na początku diety mogą być uciążliwe dolegliwości w postaci nadmiernych gazów, bolesnych wzdęć czy biegunki.

Reply