Dieta na dobry sen

dieta na dobry sen

Dieta na dobry sen

Jeśli bezsenność przytrafia się zdrowemu człowiekowi, który może wykluczyć takie inne jej możliwe przyczyny jak nałogi, zbyt stresujący tryb życia albo brak aktywności fizycznej, bardzo możliwe, iż przyczyną tej przypadłości jest zły sposób odżywiania się.

Co jeść na dobry sen?

Dieta na dobry sen to dieta 1000 kalorii. Poleca się ją jedynie dorosłym osobom, które nie mają innych problemów zdrowotnych poza bezsennością. Jadłospis na tej diecie powinien być bogaty w takie substancje jak żelazo, wapń, magnez, witaminy z grupy B, miedź oraz melatonina.

Ponadto nie dopuszcza pokarmów, które mogą utrudniać zasypianie oraz negatywnie wpływać na jakość snu. Unikanie tych składników pokarmowych wpływa jednak nie tylko na zwalczenie bezsenności, ale także pomaga zrzucić zbędne kilogramy i zachować szczupłą sylwetkę bez efektu jojo. Wynika to z tego, iż pokarmy, jakich zdecydowanie należy się wystrzegać, to przede wszystkim słodycze, tłuste mięso i napoje gazowane, czyli to, co najmocniej wpływa na odkładanie się tkanki tłuszczowej.

Ponadto dieta na dobry sen wskazuje, które produkty pokarmowe powinno się spożywać, by ułatwiać zasypianie i poprawiać jakość snu. Stosowanie się do tych zasad, oprócz tego, że niweluje problem bezsenności,  ma także dobroczynny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, gdyż polecany jadłospis dostarcza mu wszystkich niezbędnych substancji.

Rady na dobry sen

Aby łatwo zasnąć, dobrze się wyspać i obudzić się naprawdę wypoczętym, trzeba stosować się do kilku bardzo ważnych wskazówek. Przede wszystkim nie powinno się kłaść spać o pustym żołądku, gdyż w znaczący sposób utrudni to zaśnięcie, ale nie wolno także  nadmiernie się objadać, gdyż niestrawność skutecznie uniemożliwi spokojny sen. Powinno się zjadać lekkostrawną kolację nie później niż na 2 godziny przed snem, wówczas bowiem zostanie ona jeszcze strawiona i nie odłoży się w postaci tkanki tłuszczowej, a jednocześnie zapobiegnie odczuwaniu głodu.

Jakich produktów unikać?

Dieta na dobry sen wyklucza smażone oraz pieczone tłuste dania, na przykład mięsa czy frytki. Są one długo trawione i przez to zalegają w układzie pokarmowym, powodując ociężałość  i gorsze samopoczucie.

Na sen bardzo negatywnie wpływają także produkty pokarmowe zawierające nasycone kwasy tłuszczowe. Są to na przykład ser żółty, czerwone mięso i podroby, a także tłuste produkty mleczne, zatem powinno się jak najbardziej ograniczyć spożywanie tego typu pokarmów. Inne niewskazane rzeczy to napoje: gazowane i z zawartością guarany, a także mocna herbata, kawa i alkohol, bez względu na rodzaj.

Dieta na dobry senJakie produkty są polecane?

Jeśli natomiast chodzi o produkty, które w diecie na dobry sen są polecane, to są to między innymi soki cytrusowe zawierające duże ilości witaminy C, która ułatwia zasypianie. Trzeba przy tym pamiętać,  że soki z kartonu często zawierają duże ilości cukru, który na pewno nie ułatwia odchudzania, dlatego najlepiej byłoby samodzielnie wyciskać soki i pić je świeże.

Inna dobra dla snu substancja to magnez, który można znaleźć między innymi w soi, kaszy gryczanej, orzechach, sezamie, bananach i kakao. Reguluje on regularność snu i likwiduje kłopoty z zasypianiem. Smażone potrawy należy zastępować gotowanymi na parze albo w niewielkiej ilości wody. Zamiast tłustego mięsa trzeba wybierać chude oraz ryby. Niepolecane w innych dietach odchudzających węglowodany również pomagają w przypadku bezsenności, gdyż działają uspokajająco. Warto zatem jeść produkty mączne, pieczywo, kukurydzę, ryż, ziemniaki, makarony, kasze, płatki owsiane oraz arbuzy.

Poza tymi wskazaniami ważne także jest, co jeść na ostatni posiłek, by nie obciążać nadmiernie żołądka. Oczywiście nie można w wieczornych godzinach przyjmować kofeiny, nie powinno się także palić papierosów i pić alkoholu. Nie wolno jeść serów, szynki, ziemniaków, słodyczy, kiełbasy, boczku, szpinaku, pomidorów i kiszonej kapusty. Polecane jest za to mięso z indyka, tuńczyk, masło orzechowe, jogurty, daktyle, banany i grejpfruty.

Reply