Dieta 1200 kalorii

Dieta 1200 kalorii

Dieta 1200 kalorii

Dieta ta dostarcza średnio o 600 kcal mniej niż potrzebuje zdrowa, dorosła osoba prowadząca umiarkowanie aktywny tryb życia. Nie jest polecana dla osób, które na co dzień zużywają duże ilości energii, na przykład ciężko pracując fizycznie, gdyż po prostu bilans energetyczny dostarczanego każdego dnia pokarmu okaże się dla takiego człowieka niewystarczający.

Zdrowe odchudzanie

Dla pragnącej schudnąć osoby, która nie potrzebuje tyle kalorii, deficyt ten będzie korzystny, ponieważ pozwoli jej na tracenie 0,5-1 kg tygodniowo. Specjaliści żywienia są zgodni co do tego, że jest to optymalne tempo tracenia zbędnych kilogramów, zbyt szybkie bowiem nieuchronnie pociąga za sobą konsekwencje w postaci efektu jojo, będącego zmorą większości cudownych diet, które oferują błyskawiczne chudnięcie.

Dieta 1200 kaloriiZrównoważony jadłospis

Ponadto dzięki temu, że dieta zakłada zrównoważony jadłospis, nie trzeba martwić się o negatywne skutki jej stosowania w postaci niedoborów jakichś witamin czy składników odżywczych, bo odpowiednio skomponowane posiłki na pewno do tego nie dopuszczą. Polecane produkty to na przykład te zawierające złożone węglowodany, czyli produkty zbożowe z pełnego ziarna, pełne witamin warzywa (trzeba ich spożywać aż pół kilograma na dobę) oraz produkty z pełnowartościowego białka, które również jest niezbędne.

Dieta 1200 kaloriiNajważniejsza zaleta diety

Największą zaletą tej diety jest fakt, iż zakłada ona spożywanie 4-5 posiłków dziennie, które należy rozłożyć sobie w czasie tak, by jeść je co 3 godziny. Trzeba przy tym pamiętać, by posilać się o stałych porach (jest to bardzo ważne dla prawidłowego trawienia), a także ostatni posiłek spożywać minimum 3 godziny przed snem, by nie obciążać na noc żołądka.

Polecane produkty żywnościowe

Do najbardziej polecanych produktów żywnościowych należą między innymi: pieczywo razowe, kasze gruboziarniste, ryż brązowy, makaron razowy i z pełnego ziarna, a także chudy nabiał, gotowane jaja, ryby, drób i inne chude mięso, a ponadto oleje, miękkie margaryny (choć należy ograniczyć ich ilość), świeże warzywa (najlepsze są surowe) i owoce, ale z tymi ostatnimi nie wolno przesadzać ze względu na zawarty w nich cukier. Ponadto należy wypijać od 6 do 8 szklanek płynów dziennie, choć jest to ilość optymalna i można pić jeszcze więcej, co ułatwi organizmowi Dieta 1200 kaloriioczyszczanie się z toksyn.

Posiłki można gotować, piec w folii, na ruszcie lub na grillu czy też dusić, ale bez dodatku tłuszczu. Zupy muszą być klarowne – nie wolno zagęszczać ich mąką ani dodawać śmietany. Dieta określa także, jakie przyprawy są wskazane. Są to między innymi: ziele angielskie, bazylia, oregano, tymianek, natka pietruszki, koperek, liść laurowy, sok z cytryny czy wanilia.

Dieta 1200 kaloriiJak długo stosować dietę?

Dieta 1200 kalorii jest tak przewidziana, by nie odczuwać na niej głodu, jednak by tak było, nie wolno pomijać żadnego posiłku ani też zmieniać ich pór. Jeśli głód się pojawi, nie powinno się sięgać po typowe jedzenie, ale spróbować stłumić go szklanką soku czy owocem albo warzywem.

Dieta ta optymalnie może być stosowana przez 1-2 tygodnie, jeśli jednak ktoś chce stracić więcej na wadze, może ją przedłużyć do miesiąca. Nie wolno jednak przekraczać tego czasu, zaś jeśli efekty są nadal niezadowalające, można ją powtórzyć, ale nie wcześniej niż po 2 miesiącach.

Reply