Dlaczego napowietrzanie trawnika jest ważne?

trawnik

Dlaczego napowietrzanie trawnika jest ważne?

Zjawiskowy trawnik wymaga dużego nakładu pracy i regularnych zabiegów pielęgnacyjno – upiększających. Idzie lato, zadbaj o swój trawnik!

W jaki sposób? Podpowiadamy poniżej!

O czym należy pamiętać, pielęgnując trawnik?

Deszczowanie czy koszenie to trochę za mało. Tak samo ważna każdej wiosny i każdego lata jest „obróbka” trawnika za pomocą aeratora, bowiem noże kosiarek pracują tylko poziomo i jedynie ścinają źdźbła trawy i innych roślin tuż nad ziemią. W wyniku tego z biegiem lat powstaje stale zagęszczająca się i grubiejąca warstwa „filcu” z resztek roślin, mchów, która jak gąbka pochłania duże ilości wody. Wtedy trawa zapuszcza swoje korzenie w tę wilgotną warstwę i podczas letniej posuchy żółknie i marnieje z braku wody, ponieważ wspomniany wcześniej „filc” znacznie szybciej traci wodę i wysycha przy upalnej pogodzie i dużym nasłonecznieniu niż próchnicze podłoże trawników.

Jak działa aerator?

Noże aeratorów natomiast pracują pionowo, rozrywają filc i mech, wzruszają glebę i tym samym napowietrzają darń. W nowych urządzeniach mechanicznych istnieje możliwość regulacji głębokości pracy w zależności od stopnia „sfilcowania” gleby i właściwości podłoża.

W ogrodach, w których istnieją gniazdka sieci elektrycznej, a trawnik nie jest zbyt duży, zaleca się stosowanie aeratorów z silnikiem elektrycznym. Plusem ich jest fakt, że pracują stosunkowo cicho (około 80 do 85 decybeli) i posiadają silniki o mocy od 380 do mniej niż 1500 watów, a ich szerokość robocza wynosi od 28 do 40 centymetrów.

Gdy trawnik ma bardzo dużą powierzchnię i brak nam dostępu do elektryczności, niezastąpiony staje się aerator z silnikiem benzynowym. Dysponując mocą około 3,5 kM i obrabiając pas szerokości 40 centymetrów należą one do top-klasy aeratorów. Przeczesują i przerywają bez żadnych trudności najbardziej zbite warstwy mchów, filcu roślinnego, także na najcięższych glebach. Aeratory benzynowe pracują jednak znacznie głośniej (około 90 do 95 decybeli) niż aeratory elektryczne. Oczywiście nie trzeba mieć do nich kabla, dlatego są dużo bardziej wygodne.

Regularne przerywanie drani i i usuwanie mchów jest nie mniej ważne w utrzymaniu trawnika niż koszenie. Dlatego też, jeżeli zależy nam na posiadaniu pięknego, zadbanego trawnika, warto zaopatrzyć się w aerator.

Reply