Jak ciąć krzewy ozdobne?

krzew ozdobny

Jak ciąć krzewy ozdobne?

 

Wiosna to czas, kiedy szczególną uwagę kierujemy na nasze ogrody, przez całą zimę  pozostające w stanie spoczynku. Zaczynamy troszczyć się o to, aby nasz trawnik wrócił do formy, zajmujemy się także pielęgnacją krzewów ozdobnych, usuwając wszystkie chore, przemarznięte i złamane pędy. Cięcie wykonujemy na zdrowym pędzie, kilka centymetrów poniżej uszkodzenia. 

Więcej informacji na temat prawidłowej pielęgnacji krzewów ozdobnych znajdziesz, czytając poniższy artykuł. Zachęcamy do lektury oraz do ewentualnego zadawania pytań.

Jak prawidłowo przycinać krzewy ozdobne?

Prawidłowe cięcie pędów krzewów ozdobnych powinno być wykonane ostrym sekatorem lekko skośnie, mniej więcej 5-7 mm nad pąkiem. Rany po cięciu trzeba zasmarować specjalną pastą FUNABEN 3 lub farbą emulsyjną z dodatkiem 2-proc. preparatu TOPSIN M.

Corocznego silnego cięcia wiosennego wymagają:

  • budleja Davida (motyli krzew) – ścinamy wszystkie pędy na wysokości 10-15 cm;
  • wrzosy – tniemy wszystkie pędy poniżej zeszłorocznych kwiatostanów;
  • wrzosiec krwisty – po kwitnieniu (maj) przycinamy wszystkie pędy poniżej kwiatostanów;
  • tawuła drobna i japońska – tniemy wszystkie pędy na wysokości 10-15 cm;
  • pięciorniki – skracamy pędy do połowy;
  • hortensja bukietowa – pozostawiamy 1/3 do 1/2 zeszłorocznego przyrostu;
  • powojniki wielkokwiatowe (klematisy) – odmiany kwitnące na tegorocznych pędach przycinamy na wysokości około 20 cm; odmiany kwitnące na starych pędach skracamy do wysokości 1-1,5 m; wszystkie młode rośliny przez pierwsze dwa lata przycinamy krótko;
  • róże wielkokwiatowe, rabatowe i pienne – tniemy wszystkie pędy nad 3-5 pąkiem, licząc od nasady pędu (słabe pędy zawsze przycinamy krócej, a cienkie usuwamy całkowicie).

różaŻywopłoty iglaste i liściaste formujemy cięciem od kwietnia do końca sierpnia tak, aby roczny przyrost żywopłotu nie był większy niż kilkanaście centymetrów.

Jeżeli chcemy nadać określone kształty krzewom iglastym, tniemy je tak samo jak żywopłoty.

Rośliny szczepione, np. bzy, róże, migdałki, mogą w okresie wegetacji wypuszczać dzikie pędy, które należy niezwłocznie wycinać.

Wszystkie świeżo posadzone krzewy liściaste z tzw. gołym korzeniem (takie, które nie rosły w pojemniku) wczesną wiosną musimy krótko przyciąć nad 3-5 pąkiem (tj. na wysokości 10-20 cm). Zabieg umożliwi właściwe przyjęcie się roślin i ich dalszy prawidłowy rozwój.

Wysadzane z pojemników krzewy liściaste, które mają nie więcej niż 3 pędy, należy krótko przyciąć, by dobrze się rozkrzewiły (w sezonie powinno im przybyć 3-6 pędów).

Krzewów ozdobnych nie tnie się jesienią, ponieważ przycięte pędy łatwo mogą przemarzać.

Nieco informacji na temat tego, jakich narzędzi używać do przycinania krzewów i drzew ozdobnych, znajdziesz, oglądając poniższy film.

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=pGfjMi93bgc[/tube]

Reply