Wigilia Bożego Narodzenia

wigilia

Wigilia Bożego Narodzenia

Wigilia Bożego Narodzenia to święto obchodzone dnia 24 grudnia, poprzedzające obchodzony w tradycji chrześcijańskiej 25 grudnia dzień narodzin Chrystusa.

Od zawsze była uznawana za dzień bardzo ważny – w końcu nasze prababki i pradziadkowie mawiali, że jaka Wigilia, taki cały rok, przypisywali jej więc ogromne znaczenie.

Znaczenie Wigilii w Polsce

W naszym kraju Wigilia Bożego Narodzenia uznawana jest za piękny, magiczny wieczór, chyba jeden z najbardziej rodzinnych w ciągu całego roku. Budzi w nas ogromne emocje i mobilizuje do sporej aktywności – sprzątamy, robimy zakupy, przygotowujemy tradycyjne wigilijne potrawy, ubieramy choinkę i stroimy cały dom, kupujemy prezenty, wysyłamy kartki świąteczne z życzeniami itp.

Jest to świadectwem ciągle żywej polskiej tradycji, która zakorzeniła się głęboko w naszych sercach i której chcemy przestrzegać, bo uważamy ją za wyjątkową. Na stałe wpisała się w nasze życie, sprawia, że staramy się przeżywać święta najuroczyściej, jak się tylko da, niezależnie od naszej sytuacji finansowej czy miejsca zamieszkania. W ten wieczór chcemy przebywać w towarzystwie najszczególniejszych dla nas osób, podzielić się z nimi opłatkiem, w ich gronie śpiewać kolędy czy udać się na pasterkę.

Pochodzenie tradycji wigilijnych

Wigilia Bożego Narodzenia przypada w okolicach przesilenia zimowego. W świecie antycznym na ziemiach Prasłowian, a także w innych rejonach Europy i Azji mniejszej, w dniach 23-25 grudnia obchodzono uroczyście początek roku słonecznego, wegetacyjnego i obrzędowego.

W obchodach tego święta widać więc nawet dzisiaj ślady dawnych rytuałów, obrzędów agrarnych, zadusznych czy noworocznych, a także elementy folkloru polskiego, i innych narodów, mimo że jest ono dzisiaj częścią tradycji chrześcijańskiej. Elementy archaiczne zostały włączone do  liturgii kościelnej.

Wierzeń i tradycji związanych z Wigilią Bożego Narodzenia jest wiele i stanowią one nieodłączne jej elementy, bez których straciłaby ona wiele ze swojego wyjątkowego czaru.

Wystarczy wspomnieć chociażby wiarę w to, że zwierzęta przemówią ludzkim głosem, chodzenie na pasterkę, 12 postnych potraw na wigilijnym stole, dzielenie się opłatkiem, wspólne śpiewanie kolęd, rodzinne ubieranie choinki… i wiele innych, o których szerzej przeczytasz tutaj.

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=jmMQ9KjHTbs[/tube]

Reply