Święta Bożego Narodzenia w XXI wieku

Święta Bożego Narodzenia w XXI wieku

Święta Bożego Narodzenia w XXI wieku

„Coraz bliżej Święta, coraz bliżej Święta…” – te słowa ze znanej reklamy coraz bardziej nastrajają nas do zbliżającego się Bożego Narodzenia.

Chociaż pozostało jeszcze sporo czasu, sklepowe półki uginają się od świątecznych ozdób, prezentów, gwiazdek, kolorowych bombek i aniołków. W holach różnych instytucji i marketów znajdują się już pierwsze choinki. Podobnie w miastach. O świąteczny wystrój zadbano już teraz.

Przedświąteczna gorączka w sklepach…

Kiedy mijamy te wszystkie dekoracje, radujemy się, mamy ochotę kupić prezenty, upominki dla najbliższych. Entourage towarzyszący Świętom wyzwala magiczną aurę, ale nie da się ukryć, że coraz częściej przysłania nam prawdziwe przesłanie, które zawarte jest w Bożym Narodzeniu. W XXI wieku skupiamy się na aspektach materialnych, a zacieramy w sobie duchowe przeżycie. Święta do czas refleksji, oczyszczenia, spotkań z rodziną i przyjaciółmi, a przede wszystkim radości, że narodził się Mały Jezus. Niestety zapominamy o tych najważniejszych wartościach. Wolimy wyjechać na narty, opalać się w ciepłych krajach, pójść na imprezę lub do kina. Coraz rzadziej śpiewamy kolędy, chodzimy na pasterkę. Za to coraz częściej spotykamy ludzi, którzy z chłodnym spojrzeniem informują nas, że nienawidzą Świąt. Wolą ten czas przespać, przeczekać. Uważają, że Święta to niepotrzebne zamieszanie. Jednak wszystko zależy od nas samych, jak spędzimy ten świąteczny okres.

Mikołajki

Momentem poprzedzającym Boże Narodzenie jest przyjście św. Mikołaja. Dla dzieci jest to zdecydowanie najprzyjemniejszy dzień. Czy jednak wiedzą, kim był Św. Mikołaj? Jak był ubrany? Dzisiejsze media przedstawiają jego wizerunek karykaturalnie. Staruszek w śmiesznym czerwonym kombinezonie i czapce z pomponem nie ma nic wspólnego z dawnym świętym. Gdzie więc podziewa się zdrowy rozsądek rodziców, opiekunów i nauczycieli? Może warto z większą świadomością wprowadzać maluchy w historię św. Mikołaja?

Pozytywnym działaniem związanym z mikołajkami jest organizowanie rozmaitych akcji dla biednych dzieci. Jednym z nich jest „Szlachetna paczka”. W kościołach i szkołach zbiera się pieniądze i upominki dla tych maluchów, których rodziców nie stać na przygotowanie świątecznych paczek. Ludzie dobrego serca wspierają więc najbardziej potrzebujących. Oprócz miłych zabawek zbierane są także rzeczy codziennego użytku tj. ciepłe ubrania czy artykuły szkolne. Jest to więc gest warty uwagi i promowania. Akcje charytatywne uczą nas szacunku do drugiego człowieka. Jesteśmy pokoleniem bardzo zabieganym, na co dzień zapominamy o tym, że ktoś właśnie martwi się, jak przeżyć kolejny miesiąc. W czasie Świąt mamy okazję zatrzymać się chociaż na chwilę i zastanowić, komu możemy pomóc i w jaki sposób. Może właśnie blisko nas jest osoba, która bardzo tej pomocy potrzebuje.

Kiedy uda nam się zrobić coś dobrego dla innych, na pewno poczujemy się bardziej wartościowym człowiekiem. Dobrze jest więc w tym zwariowanym świecie mieć choć odrobinę czasu na odnalezienie siebie jako człowieka. Zapomnijmy więc chociaż na chwilkę, że żyjemy nie dla pieniędzy, nie dla wygody, ale dla innych i dla siebie samych.

Reply