W kraju św. Mikołaja

W kraju św. Mikołaja

W kraju św. Mikołaja

Stare fińskie przysłowie mówi, że Bóg, stwarzając świat, zapomniał oddzielić w tym kraju ląd od wody – Finlandia to Kraina Tysiąca Jezior, jednego morza i lasów.

Finlandia to wymarzone miejsce dla wszystkich spragnionych ciszy i odpoczynku na łonie czystej, niemal dziewiczej przyrody. I chociaż w kilku większych miastach na południu życie płynie wartkim nurtem, im dalej na północ, tym spokojniej.

laponia wioska mikołajaZ wizytą w stolicy

Helsinki, nazywane córą Bałtyku, założone zostały w 1550 roku przez króla szwedzkiego Gustawa Wazę, ale stolicą Finlandii stały się dopiero w 1812 roku. Wtedy car Rosji Aleksander przeniósł podległą mu administrację z Turku bliżej Sankt Petersburga. Zresztą do dziś monumentalna architektura Helsinek bardziej przypomina rosyjskie miasto znad Newy niż stolice Europy Zachodniej.

Sercem miasta jest plac Senacki – miejsce spacerów i centrum handlowe, wokół którego znajdują się najważniejsze zabytki: symbol stolicy Finlandii katedra luterańska, zwieńczona trzynastoma kopulami cerkiew Uspieńska z bogatym zbiorem ikon, gmach Uniwersytetu Helsińskiego, liczne muzea. Tutaj też wznosi się najstarsza (z 1757 r.) kamienna budowla – dom Sederholma, w którym urządzono muzeum XVIII-wiecznych Helsinek. Warto też wybrać się na znajdującą się niedaleko centrum miasta Suomenlinnę – stojącą na pięciu połączonych wyspach fortecę, wybudowaną przez Szwedów w 1748 roku, by chronić miasto przed atakiem z morza – wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Oprócz niezwykle interesujących fortyfikacji mieści się tam kilka muzeów, z których najbardziej godne polecenia jest Centrum Sztuki Nordyckiej.

reniferZa kołem podbiegunowym

Od Helsinek do kręgu polarnego jest ponad osiemset kilometrów. Kiedy znajdziemy się już w tym miejscu, warto zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie i poprosić o zaświadczenie, że przekroczyło się koło podbiegunowe.

Stolicą Laponii jest Rovaniemi – Brama Północy, miasto odbudowane po wojnie na planie rogów renifera. Niegdyś słynące z eksportu futer, dziś największą sławę przynosi mu Arktikum, placówka naukowa i muzeum poświęcone zwyczajom i historii ludów Północy. Można dowiedzieć się, jak wyglądają tradycyjne polowania na foki i niedźwiedzie polarne, obejrzeć tak ciekawe eksponaty, jak płaszcze z jelit fok czy spodnie z futra niedźwiedzia polarnego.

Laponia, mimo iż stanowi 30 procent powierzchni kraju, jest bardzo rzadko zaludniona. Jej rdzennymi mieszkańcami są Saamowie, którzy mają odrębny język, własną flagę, wydają swoje gazety, dzieci mogą się uczyć języka saamskiego. Lapończycy tradycyjnie zajmują się hodowlą zorzareniferów, których liczba dorównuje niemal liczbie mieszkańców Finlandii.

Północ to nie tylko tundra i renifery, ale także złoto. Warto odwiedzić skansen złota w miejscowości Tankavaara i samemu spróbować szczęścia w wypłukiwaniu tego cennego kruszcu. Zimą w Laponii lepiej nie kłaść się spać tuż po zmierzchu – nie można przecież odmówić sobie obejrzenia tak ciekawego zjawiska, jakim są rozświetlające nocne niebo zorze polarne, kolorowe poświaty rozszczepionych pasm czerwonego, żółtego i zielonego światła. Najjaśniejsze można zaobserwować w lutym i marcu.

W wiosce Mikołaja

Najsławniejszym mieszkańcem Laponii jest oczywiście święty Mikołaj. I choć historia tego ulubionego przez dzieci staruszka miała swój początek w Turcji, a Mikołaj nigdy w Finlandii nie był, od lat kojarzony jest właśnie z Laponią i reniferami.

laponia mikołajWioskę świętego Mikołaja można odwiedzać przez cały rok, oprócz oczywiście okresu Bożego Narodzenia, kiedy jest on zajęty dostarczaniem prezentów. Można sobie zrobić zdjęcie z dobrotliwym staruszkiem, poprosić o jego autograf i wysłać list za pośrednictwem specjalnej mikołajowej poczty z pamiątkowym znaczkiem i stemplem. W pobliżu wioski Mikołaja niewątpliwą atrakcją dla dzieci, ale nie tylko, jest zimowy park rozrywki z karuzelami, kolejkami i sklepami, a nawet hotelem.

[tube]https://www.youtube.com/watch?v=4EBanIj_bNE[/tube]

Husky, narty i Muminki

Klimat północnej Finlandii jest mroźny i surowy i choć zima trwa tutaj od października do kwietnia, przy suchym powietrzu nawet siarczysty mróz nie jest tak dotkliwy, jak kilka stopni poniżej zera w Polsce. Nie powinny zatem nikogo zniechęcać takie atrakcje, jak wyprawa lodołamaczem z Rovaniemi do Kemi. Tam mamy niepowtarzalną okazje obejrzenia budowanego co roku od nowa śniegowego zamku, dzieci mogą spróbować wspinaczki po śnieżnej ścianie, pojeździć na skuterach śnieżnych albo lodowej zjeżdżalni. Można nawet coś przekąsić w lodowym barze. Zakochani mogą sobie przysiąc dozgonną miłość w lodowej kaplicy, a potem spędzić noc w śniegowym apartamencie.

huskyCo prawda fińskim pagórkom daleko do wysokich Alp, ale miłośnicy białego szaleństwa z pewnością nie będą się tu nudzić. Jednym ze wspaniałych fińskich kurortów jest Saariselka. Śnieg leży tu przez większą część roku, a turyści, dla których przygotowano aż 10 tysięcy miejsc noclegowych, z pewnością nie będą się nudzić. Mogą korzystać z przejażdżek saniami ciągnionymi przez psy husky, łowić ryby spod lodu, wybrać się na safari na skuterach śnieżnych. Do dyspozycji narciarzy jest kilka wyciągów, a trasy zjazdowe (ponad 100 kilometrów) są doskonale przygotowane.

Do znanych ośrodków sportów zimowych należy też Ruka, gdzie miłośnicy nart znajdą mnóstwo rozrywek. Jest tu tor saneczkowy, można wspinać się po ośnieżonych zboczach lub jeździć na łyżwach. Na narty warto też się wybrać do słynnego Lahti, w którym znajdują się trzy skocznie narciarskie. W zupełnie inny świat przeniesiemy się natomiast w Naantali (na południu kraju), gdzie Finowie wybudowali wioskę, znaną jako Dolina Muminków.

[tube]https://www.youtube.com/watch?v=fJV8gNdQN6Q[/tube]

Reply